Assyrtiko i Liatiko – wyjątkowe wina z Krety, Grecja

Będąc w Grecji warto spróbować wina, które od wieków jest elementem kultury i nieodłącznym składnikiem kuchni z której słynie Grecja.

Będąc w Grecji warto spróbować wina, które od wieków jest elementem kultury i nieodłącznym składnikiem kuchni z której znana jest Grecja. Wina czerwone i białe powstają z miejscowych odmian winogron. Dlatego ich aromaty i smaki są wyjątkowe. Większość wyprodukowanego wina konsumują Grecy oraz rzesze turystów. W Polsce grackie wina nie są powszechnie dostępne – warto więc sprawdzić na miejscu jak smakują.

Regiony winiarskie – Grecja

Warunki klimatyczne jakie panują w poszczególnych regionach Gracji decydują w dużej mierze o uprawianych odmianach winogron oraz rodzaju wytwarzanego wina. W większości są to odmiany miejscowe, z których powstają charakterystyczne wina.

Grecja i jej regiony winiarskie.
Regiony winiarskie Grecji, Antavia.

Z północy – z regionów Greckiej Macedonii, Epiru, Tracji – pochodzą dobrze zbudowane wina czerwone z odmiany Xinomawro. W Grecji Centralnej – na Peloponezie – spotykamy coraz więcej win białych z typowych odmian: Moschofilero i Savatino oraz – specjalność greckich winiarzy – wino Restina. Na południu – na wyspach Krecie, Santorini – najlepsze są wina białe, wytwarzane z tradycyjnych, miejscowych odmian.

Szczególne wina z Krety

Słodkie wino z Krety było znane w średniowiecznej Europie jako vino di Candia, z dzisiejszego Heraklionu. Obecnie winnice Krety zajmują prawie 13% całej powierzchni winnic w Grecji i są trzecim największym regionem winiarskim w tym kraju. Wina z Krety mają kilka oznaczeń pochodzenia, takie jak:

  • Peza,
  • Archanes,
  • Dafnes,
  • Sitia.
Grecja na mapie.
Winiarnie na Krecie.

W winnicach dominują miejscowe odmiany:

  • białe – Vilana, Vidiani, Dafni, Malvazia di Candia i Muscat of Spina;
  • czerwone – Kotsifali, Mandilari, Liatiko i legendarne Romeiko.

Odmiany miejscowe są kupażowane z zagranicznymi, głównie francuskimi. Typowe jest np. wino czerwone Kotsifali – Syrah.

Assyrtiko – Grecja

Jedną z tradycyjnych odmian białych, uprawianych w gorącym klimacie greckich wysp – jest Assyrtiko. Pochodzi z Santorini, gdzie winogrona dojrzewają na wulkanicznej glebie. Białe wino z tej odmiany ma wysoki poziom alkoholu. Duża kwasowość zapewnia winu znaczny potencjał dojrzewania. Wino jest lekkie, wytrawne, ma aromaty cytrusów z mineralnymi nutami i nieznaczną goryczką w końcówce degustacji. Znane jest wino pod marką Nykteri.

Grecja i jej wino.
Winogrono Assyrtiko, wineofgreece.org.

Obecnie odmiana Assyrtiko uprawiana jest na terenie całej Grecji, zwłaszcza na Krecie. Powstają z niej wytrawne wina białe oraz słodkie z winogron wysuszonych na słońcu. Odmiana dobrze się czuje w gorącym i suchym klimacie, daje wino o wysokim poziomie alkoholu i świeżej kwasowości. Assyrtiko z Santorini to wino mineralne i skoncentrowane.  Wino pochodzące z innych regionów jest bardziej owocowe. Wytrawne Assyrtiko może leżakować pięć lat, natomiast słodkie jest długowieczne.

Winiarnia Douloufakis, Grecja

Jedną z firm – gdzie powstaje na Krecie wino z winogron Assyrtiko – jest Douloufakis Winery, którego winnice położone są niedaleko Heraklionu. Założona w 1930 roku przez Dimitrisa Douloufakisa firma winiarska pozostaje do dzisiaj w rękach rodziny. Winnice zajmują około 20 hektarów gdzie uprawia się liczne białe i czerwone odmiany, miejscowe i zagraniczne. Ponadto winogrona kupuje się z innych winnic, kontrolując ich uprawę. W produkcji dominują wytrawne wina białe i czerwone. Powstają także wina słodkie i musujące.

Winnice Douloufaiks Winery na Krecie.

Wino: Alargo Assyrtiko 2019.

Kraj i region: Grecja – Kreta.

Producent: Douloufakis Winery.

Rodzaj i odmiana: białe, wytrawne, 100% Assyrtiko.

Ocena: 4,8/5.

Wysoka ocena!

Cechy próbowanego wina:

Wino poddano klasycznej winifikacji w stalowych zbiornikach, w niskiej temperaturze. Następnie wino dojrzewało rok w butelce.

Piękny, przejrzysty, zielonkawo – złocisty kolor. Bogaty, owocowy bukiet aromatów, w smaku dobrze zrównoważone. Stosunkowo wysoka – jak na białe wino – zawartość alkoholu(14%) nie zakłóca struktury wina. Wyczuwalne nuty mineralne, delikatny smaczek miodu w posmaku, charakterystyczna dla tej odmiany goryczka, długi finisz.

Wyśmienite, oryginalne wino – godne wysokiej oceny Winnicy Profesora – 4,8/5.

autor.

Oryginalne Liatiko z Grecji

Liatiko to historyczna odmiana czerwonych winogron z Krety, z której powstają wina wytrawne i słodkie – wytwarzane z winogron wysuszonych na słońcu.

Grecja i winogrona.
Winogrono Liatiko, wineofgreece.org.

Wino ma bogate aromaty czerwonych owoców i słodkich przypraw. W smaku pełne, ma niewielkie ilości łagodnych tanin. Wino słodkie cechują bardzo intensywne zapachy kandyzowanych owoców, jest skoncentrowane w smaku. Liatiko dojrzewa w dużych, dębowych beczkach. Najlepsze wino pochodzi z okolic Heraklionu, z regionu winiarskiego Dafnes.

Wino: Liatiko, Dafnios, 2019.

Kraj i region: Grecja – Kreta – Dafnes PDO.

Producent: Douloufakis Winery.

Rodzaj i odmiana: czerwone, wytrawne, 100% Liatiko.

Ocena 4,6/5.

Wysoka ocena!

Cechy próbowanego wina:

Czysty kolor delikatnej czerwieni z jaśniejszym odcieniem na dysku. Bogaty bukiet zapachów  dojrzałych czerwonych owoców, w smaku intensywne, łagodne taniny, mineralna kwasowość. Wino świetne! Może być alternatywą do Gamay lub Pinot Noir, serwować lekko schłodzone.

Oryginalne wino, wysoka ocena Winnicy Profesora – 4,6/5.

autor.

Więcej o regionach i winach Grecji przeczytasz na blogu:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY