Czy schładzać wino wkładając lód do kieliszka?

Niektórzy wrzucają do kieliszka kostki lodu. Czy tak można schładzać wino i jak zmienią się cechy takiego wina?

Lato w pełni więc powodzenie mają wina białe i różowe – lekkie, orzeźwiająco owocowe. Powraca dyskusja na temat temperatury serwowania i sposobów schłodzenia wina. Niektórzy wrzucają do kieliszka kostki lodu. Czy jest to dopuszczalne i jak zmienią się cechy wina? Czy można tak schładzać wino?

Wielu pije wino białe lub różowe w niewłaściwej temperaturze  – nadmiernie je schładza w lodówce czy wkłada kostki lodu do kieliszka. W efekcie wino jest rozwodnione i tłumi swoje charakterystyczne zapachy i smak.

Schłodzone wino z lodem.

Benin Web TV.

Schładzać wino lodem?

Eksperci są przeciwni takiej praktyce podkreślając, że dodanie lodu do białego lub różowego wina zmienia jego profil smakowy i strukturę:

  • zmienia smak wina – lód topniejąc rozcieńcza, rozwadnia wino, co znacznie wpływa na jego smak. Zmniejsza intensywność i złożoność smaku. W winie białym lub różowym ważna jest równowaga kwasowości i owocowość. W niektórych winach znaczenie maja także element mineralne, które mogą zostać przytłumione;
  • kostka lodu narusza temperaturę wina. Aby wydobyć w pełni aromaty i smaki wino powinno być serwowane w odpowiedniej temperaturze. Wina białe najlepiej podawać schłodzone do temperatury 11-12C, natomiast różowe 8-10C. Lód może szybko obniżyć temperaturę wina poza pożądany zakres i zmienić właściwości wina. Podobnie jeżeli wino dłuższy czas w lodówce może być nadmiernie schłodzone i wymagać czasu aby ograło się do odpowiedniej temperatury;
  • brak uznania dla winiarza – naruszenie (nawet „popsucie”) właściwości wina poprzez dodanie lodu można również postrzegać jako brak szacunku i uznania dla winiarza, który dbając o uprawę winorośli, zbiór winogron oraz winifikację stworzył wino o szczególnym kolorze, zapachu i smaku.
Schładzanie wina - sugerowane temperatury.

Marek Rekowski – Przewodnik po Świecie Wina.

Jednakże, zwłaszcza wśród młodszych amatorów wina, rośnie przyzwolenie dodawania lodu do wina. Ocena smaku wina jest kwestią osobistych preferencji. Wino schłodzone i nieco rozwodnione lodem może sprawiać niektórym więcej przyjemności. Nie bez znaczenia jest klimat. W gorące letnie dni dodanie lodu może sprawić, że wino będzie bardziej orzeźwiające i dłużej chłodne.

Ostatecznie decyzja o dodaniu lodu do białego lub różowego wina zależy od osobistych preferencji. Tradycjonaliści będą podkreślać konieczność zachowania cech wina oraz uszanowania wysiłku winiarza, natomiast konsumenci o bardziej elastycznym podejściu będą kierować się własnymi preferencjami.

Schładzać wino można też inaczej!

Na szczęście, aby schłodzić wino nie trzeba do tego kostek lodu. Podsunę kilka interesujących pomysłów:

  • przed podaniem wino można schłodzić w lodówce, a nawet zamrażarce;
  • można schłodzić kieliszki, co pozwoli utrzymać pożądana temperaturę;
  • zamiast lodu do kieliszka włożyć specjalne, przechowywane w lodówce, kostki ze stali nierdzewnej.

Więcej o schładzaniu wina na blogu : Jak szybko schłodzić wino?

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY