Jak szybko schłodzić wino?

Jak szybko schłodzić wino? Pewnie macie ten problem, gdy kupujecie wino z zamiarem natychmiastowej konsumpcji. Pomagam, doradzam i tłumaczę. Co robić, a czego bezwzględnie unikać.

Najlepiej włożyć z odpowiednim wyprzedzeniem butelkę wina do lodówki. Można również owinąć butelkę mokrym materiałem i pozostawić w zamrażarce na około 10 minut. Lecz uwaga, jeśli zapomnisz wyjąć  butelkę po tym czasie – wino utraci swoje właściwości. Nie zaleca się schładzania szampana w zamrażarce. Jak szybko schłodzić wino?

Wiaderko na lód – jak szybko schłodzić wino

Jeśli wkładamy wino do wiaderka – warto pamiętać, aby nie wypełniać go całkowicie lodem. Bowiem wcale nie przyspiesza to schłodzenia wina. Najlepiej wiaderko wypełnić po połowie lodem, najlepiej pokruszonym, i wodą. Właśnie woda przyspieszy odprowadzenie ciepła z butelki. Warto także wsypać dużo soli. Butelka powinna być zanurzona po szyjkę – w ten sposób schłodzimy wino w 15 minut.

Preferuję wina schłodzone.
Jak szybko schłodzić wino i w jakiej temperaturze podawać? Może wiadro?
fot.winnicaprofesora

Jak szybko schłodzić wino i utrzymać temperaturę?

Schłodzone wino można także umieścić  w specjalnym pojemniku termoizolacyjnym, który przez jakiś czas będzie utrzymywał temperaturę wina.

Niektórzy idą na skróty i do kieliszka wina wrzucają kostki lodu.  Nie polecam tej metody. Wprawdzie wino będzie chłodniejsze, lecz rozwodnione utraci swoje właściwości – zapach i smak.

Oprócz wiaderka na lód warto także zaopatrzyć się w specjalny termometr  nakładany na butelkę, który wskaże dokładnie temperaturę wina.

W jakiej temperaturze serwować wino?

Schłodzenia wymagają wina białe, różowe i musujące. Także niektóre wina czerwone zyskują na delikatnym schłodzeniu. Pamiętajmy, że w lecie – zarówno w domu jaki i na zewnątrz – temperatura może być wysoka i wino w butelce, a zwłaszcza w kieliszku – szybko ogrzewa się.

Zalecana temperatura serwowania zależy od rodzaju i cech, stylu wina. Niekiedy producenci  na małej etykiecie butelki  zalecają temperaturę serwowania wina. Nie jest to jednak praktyka powszechna.

Jak szybko schłodzić wino i w jakiej temperaturze podawać? Krótka ściąga!
Porady praktyczne – Przewodnik po świecie wina

Wina białe – w jakiej temperaturze podawać?

Słodkie wina białe należy serwować w temperaturze około 10 C, natomiast wytrawne, zwłaszcza te o bardziej solidnej budowie i dojrzewające w beczce, mogą być podane w nieco wyższej temperaturze – 10-12 C. Producenci szampana zalecają schłodzenie wina do 6-9 C.

Wina czerwone – w jakiej temperaturze podawać?

Panuje przekonanie, że wino czerwone powinno mieć temperaturę pokojową. Samo określenie temperatura pokojowa jest nieprecyzyjne, bowiem w każdym mieszkaniu lub domu, także w zależności od pory roku, temperatura może być różna. Z pewnością temperatura powyżej 18 C jest zbyt wysoka dla wina czerwonego, jego smak staje się wówczas nieostry.

Warto zwrócić uwagę na cechy wina, jakie nadają mu odmiana winogron z której powstało oraz sposób winifikacji i dojrzewania. I tak wina o lekkiej budowie, np. Beaujolais z odmiany Gamay lub wina z odmiany Pinot Noir można z powodzeniem lekko schłodzić. Nawet Cabernet Sauvignon warto delikatnie schłodzić, aby zapobiec serwowaniu wina zbyt ciepłego.

Osobiście wina lekkie schładzam do około 13-14-C, a wina o solidnej budowie do 15- 16 C.

O schłodzeniu wina czerwonego czytaj na blogu:

https://winnicaprofesora.pl/porady/czy-czerwone-wino-mozna-pic-schlodzone/

 

 

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY