Czy czerwone wino można pić schłodzone?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Letnie, wysokie temperatury sprzyjają konsumpcji wina białego i różowego, które odpowiednio schłodzone dają wrażenie lekkości i świeżości. Wina czerwone, zawierające taniny są cięższe i bardziej zdecydowane w smaku. Łączy się je z cięższymi, mięsnymi potrawami.

Dominuje przekonanie, że wino czerwone powinno mieć tzw. temperaturę pokojową, w okolicach 18C. Nie jest to do końca prawdą, bowiem niektóre wina czerwone smakują lepiej jeśli są schłodzone. Przypominam sobie spotkanie z  Alejandro Fernandezem z Reibera del Duero, właścicielem bodegi i twórcą słynnego czerwonego wina Pesquera z odmiany Tempranillo który powiedział, że swoje wino pije tylko schłodzone.

wine winr

Które czerwone wina warto schodzić przed degustacją i od czego to zależy?

Budowa wina, jego zapachy, smaki, taniny, kwasowość zależą przede wszystkim od odmiany winogron, z której wino powstało oraz od procesu winifikacji. Ważnym składnikiem decydującym o tym, czy wino jest  ciężkie w smaku jest zawartość tanin.Są odmiany winogron, które mają dużo tanin – Tannat, Nabbiolo, Cabernet Sauvignon, Syrah. W innych, takich jak Pinot Noir, Gamay, Corvina, Cabernet Franc czy Tempranillo tanin jest mniej.

Właściwości wina czerwonego powstają także podczas procesu winifikacji. W trakcie maceracji skórek winogron do wina przedostają się składniki w nich zawarte. Charakterystyczna jest maceracja węglowa stosowana przy wytwarzaniu win z odmiany Gamay w regionie Beaujolais , która nadaje im lekką budowę, łagodność tanin i świeży, owocowy bukiet zapachowy.

Wina zawierające mniejsze ilości tanin są lżejsze, łagodniejsze w  smaku i te właśnie warto schłodzić do temperatury około 12- 14 C. Nie więcej, bowiem wino zbyt zimne traci na wyrazistości zapachów i odczuciu smaku.

Aby wino schłodzić wystarczy włożyć je na 30 minut do lodówki. Nie zapomnij wyjąć wina, bowiem zbyt zimne nie będzie smakować. Schłodzone wino najlepiej umieścić w termicznym pojemniku lub wiaderku z zimna wodą i lodem.

Wina czerwone, które warto schłodzić:

Odmiana Gamay

–  Beaujolais Village, Crus de Beaujolais z regionu Beaujolais we Francji

Więcej o regionie i winach Beaujolais na blogu i vlogu:

Tajemnica wina z Beaujolais

Odmiana Corvina

– wino  Valpolicella Cassico (kupaż Corvina, Molinara, Rondinella), Bardolino (kupaż Corvina, Rondinella) z regionu Veneto we Włoszech.

Odmiana Pinot Noir

– wino z regionu Burgundii, z Central Otago w Nowej Zelandii oraz z Chile, np.  Frontera Concha y Toro.

Więcej o regionie i winach Burgundii na blogu i vlogu:

Regiony Winiarskie Francji – Burgundia

Odmiana Cabernet Franc

– wino Saumur-Champigny, Bourgeil, Chinon z regionu Doliny Loary we Francji

Więcej o regionie i winach Doliny Loary na blogu: Dolina Loary-regiony winiarskie Francji

Dolina Loary – Regiony winiarskie Francji

Chcesz dowiedzieć się o odmianach winogron i ich właściwościach zajrzyj do książki:

Przewodnik po świecie wina

Książka Pinot Noir 2

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY