Czy czerwone wino można pić schłodzone?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Letnie, wysokie temperatury sprzyjają konsumpcji wina białego i różowego, które odpowiednio schłodzone dają wrażenie lekkości i świeżości. Wina czerwone, zawierające taniny są cięższe i bardziej zdecydowane w smaku. Łączy się je z cięższymi, mięsnymi potrawami.

Dominuje przekonanie, że wino czerwone powinno mieć tzw. temperaturę pokojową, w okolicach 18C. Nie jest to do końca prawdą, bowiem niektóre wina czerwone smakują lepiej jeśli są schłodzone. Przypominam sobie spotkanie z  Alejandro Fernandezem z Reibera del Duero, właścicielem bodegi i twórcą słynnego czerwonego wina Pesquera z odmiany Tempranillo który powiedział, że swoje wino pije tylko schłodzone.

wine winr

Które czerwone wina warto schodzić przed degustacją i od czego to zależy?

Budowa wina, jego zapachy, smaki, taniny, kwasowość zależą przede wszystkim od odmiany winogron, z której wino powstało oraz od procesu winifikacji. Ważnym składnikiem decydującym o tym, czy wino jest  ciężkie w smaku jest zawartość tanin.Są odmiany winogron, które mają dużo tanin – Tannat, Nabbiolo, Cabernet Sauvignon, Syrah. W innych, takich jak Pinot Noir, Gamay, Corvina, Cabernet Franc czy Tempranillo tanin jest mniej.

Właściwości wina czerwonego powstają także podczas procesu winifikacji. W trakcie maceracji skórek winogron do wina przedostają się składniki w nich zawarte. Charakterystyczna jest maceracja węglowa stosowana przy wytwarzaniu win z odmiany Gamay w regionie Beaujolais , która nadaje im lekką budowę, łagodność tanin i świeży, owocowy bukiet zapachowy.

Wina zawierające mniejsze ilości tanin są lżejsze, łagodniejsze w  smaku i te właśnie warto schłodzić do temperatury około 12- 14 C. Nie więcej, bowiem wino zbyt zimne traci na wyrazistości zapachów i odczuciu smaku.

Aby wino schłodzić wystarczy włożyć je na 30 minut do lodówki. Nie zapomnij wyjąć wina, bowiem zbyt zimne nie będzie smakować. Schłodzone wino najlepiej umieścić w termicznym pojemniku lub wiaderku z zimna wodą i lodem.

Wina czerwone, które warto schłodzić:

Odmiana Gamay

–  Beaujolais Village, Crus de Beaujolais z regionu Beaujolais we Francji

Więcej o regionie i winach Beaujolais na blogu i vlogu:

Tajemnica wina z Beaujolais

Odmiana Corvina

– wino  Valpolicella Cassico (kupaż Corvina, Molinara, Rondinella), Bardolino (kupaż Corvina, Rondinella) z regionu Veneto we Włoszech.

Odmiana Pinot Noir

– wino z regionu Burgundii, z Central Otago w Nowej Zelandii oraz z Chile, np.  Frontera Concha y Toro.

Więcej o regionie i winach Burgundii na blogu i vlogu:

Regiony Winiarskie Francji – Burgundia

Odmiana Cabernet Franc

– wino Saumur-Champigny, Bourgeil, Chinon z regionu Doliny Loary we Francji

Więcej o regionie i winach Doliny Loary na blogu: Dolina Loary-regiony winiarskie Francji

Dolina Loary – Regiony winiarskie Francji

Chcesz dowiedzieć się o odmianach winogron i ich właściwościach zajrzyj do książki:

Przewodnik po świecie wina

Książka Pinot Noir 2

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY