Czerwone wino może pomóc astronautom w wyprawie na Marsa

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

O zdrowotnych właściwościach czerwonego wina napisano już wiele naukowych artykułów i opracowań. Wykazywano, że zawarte w winie związki z rodziny polifenoli przeciwdziałają chorobom serca, cukrzycy i wielu innym. Ostatnio cegiełkę dołożyli do tego naukowcy z amerykańskiej, prestiżowej uczelni Harvard Medical School, którzy odkryli, że zawarty w czerwonym winie resweratrol może chronić mięśnie kosmonautów w wyprawach na odległe planety.

20 lipca minęło 50 lat od lądowania załogi Apollo 11 na Księżycu. Aktualne plany podboju kosmosu sięgają znacznie dalej. Trwają prace przygotowawcze do wyprawy na Marsa, choć nie wiadomo jeszcze kiedy to nastąpi. Jednym z ważnych problemów jakie trzeba będzie rozwiązać jest negatywny wpływ jaki  na zdrowie kosmonautów ma przebywanie długi czas w warunkach minimalnej grawitacji.

Mars

Łazik NASA zbliża się do Marsa, commons.wikimedia.com

Długie przebywanie w stanie  niewielkiej grawitacji osłabia mięśnie i kości astronautów. Po trzech tygodniach w przestrzeni kosmicznej ludzkie włókna mięśniowe zaczynają powoli kurczyć się. Badania naukowców wykazały, że resweratrol znajdujący się w czerwonych winogronach i jagodach wspomaga utrzymywanie się masy kości oraz masy i długości mięśni.

Na razie stwierdzono to u szczurów umieszczonych w warunkach mikro grawitacji, takiej jaka panuje w czasie lotu kosmicznego. W badaniach wzięły udział 24 laboratoryjne szczury, które przez 14 dni przebywały zarówno w warunkach jakie panują na Ziemi, jak i na Marsie. 12 z nich otrzymywało w wodzie dawki reswaratrolu. W tym czasie dokonywano pomiaru mięśni zwierząt. Okazało się, że mięśnie szczurów przebywających w warunkach Marsa, które nie otrzymywały resweratrolu skurczyły się nieznacznie. Z kolei długość włókien mięśniowych tych, które otrzymywały resweratrol pozostawała niezmieniona.

Dowiedz się, czy na Marsie jest wino?

Czy na Marsie jest wino?

Zajrzyj także do Wino i zdrowie w książce Przewodnik po świecie wina

Książka wino i zdrowie 1

Książka wino i zdrowie 2

Tylko teraz razem z kodem GRECJA2019 dostaniesz 10% zniżki na swój egzemplarz  >>KUP TUTAJ<< 

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

  1. Konrad

    Niesamowite są te wszystkie odkrycia, czytałem też o samym winie z kosmosu! https://vineo.pl/wino-z-marsa gdzie jak się okazuje wino dojrzewa znacznie krócej, ciekawe do czego nauka doprowadzi

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY