Wino dla konesera – Ontañón, oryginalny kupaż z regionu Rioja

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Rioja to prestiżowy region winiarski Hiszpanii, słynący z win czerwonych oznaczanych najwyższą klasą jakościową DOC – Denominación de Origen Calificada. Obok wielkich firm- bodegas, takich jak np. Marqués de Cáceres czy Marqués de Riscal w regionie działają mniejsze firmy rodzinne gdzie powstają znakomite, oryginalne wina. Jedną z nich jest Ontañón.

Winnice w regionie Rioja

Firma winiarska Bodegas Ontañón

 Rodzinna firma winiarska Bodegas Ontañón powstała w latach 1980tych. Obecnie powierzchnia winnic wynosi 250 hektarów. Poszczególne działki winnic położone są w różnych miejscach, gdzie w zależności od warunków glebowych i mikroklimatycznych uprawia się odpowiednie szczepy winorośli – Tempranillo, Garnacha, Graciano, w tym bardzo stare, posadzone w 1910 roku. 

Logo

 Przeznaczane do produkcji winogrona są starannie selekcjonowane. Po zakończeniu winifikacji wino dojrzewa w 4500 nowych beczkach z dębu amerykańskiego i francuskiego, ulokowanych w  trzech winiarniach.

W Bodegas Ontañón powstają znakomite wina czerwone- Ontañòn Crianza, Ontañón Reserva i Ontañón Gran Reserva, które uzyskują bardzo wysokie, przekraczające 90 /100 punktów, oceny ekspertów i renomowanych czasopism winiarskich, takich jak Decanter i Wine Spectator. Powstają tam również wina białe, popularne ze szczepu Viura oraz elitarne, wytwarzane ze szczepów Moscatel de Grano Menudo i oznaczane jako Vinos de la Tierra Valles de Sadacia.

Szczególną, ograniczoną do kilku tysięcy butelek, jest edycja wina gran reserva z najlepszych roczników, występująca pod marką Colecctión Mitológica oraz specjalna edycja Ontañón Crianza Antologia.

W otwartej dla turystów winiarni- muzeum znajdującej się w Logroño, stolicy regionu Rioja, obok ekspozycji malarstwa i rzeźb Miguela Angela Sainza,  dojrzewają  w beczkach  najlepsze wina.

Ganimedes na froncie winiarni-muzeum Bodegas Ontañón

Miguel Ángel Sáinz Jiménez (1945-2002) malarz, rzeźbiarz, architekt uważany za jednego z największych artystów związanych z regionem Rioja. Dla Bodegas Ontañón wykonał  m.in. rzeźbę Ganimedesa –  w jednej z wersji mitu, pięknego chłopca, w którym zakochał się Zeus i w przebraniu orła porwał go na Olimp, obdarzył nieśmiertelnością i uczynił swoim kochankiem. Mierząca 5 metrów postać Ganomadesa zdobi front budynku winiarni – muzeum Bodegas Ontañón.

Wino: Ontañón Antologia, Crianza 2016.

Kraj i region: Hiszpania, Rioja DOC.

Producent: Bodegas Ontañón.

Rodzaj: czerwone, wytrawne, dojrzewające.

Odmiana: kupaż Tempranillo, Garnacha, Graciano.

Ocena
Ontañón
Ontañón
fot.winnicaprofesora

Ontañon Antologia Crianza jest efektem doboru najlepszych winogron Tempranillo, Garnacha oraz Graciano spośród ponad 40 działek winnicy. Winogrona zbierane są  ręcznie i transportowane w małych skrzyniach do winiarni, gdzie poddawane są starannej winifikacji. Wino dojrzewa  przez 12 miesięcy w nowych beczkach z dębu francuskiego.

Intensywny i złożony aromat czerwonych owoców z akcentami lukrecji, typowymi dla odmiany Tempranillo, z nutami orzechów pochodzącymi ze starzenia w beczce. W smaku wino doskonale zrównoważone, łagodne taniny  nadają mu wyraz elegancji, a długi finisz podkreśla wyjątkową jakość wina.

Idealne do różnego rodzaju mięsiw, pieczeni, dojrzewających serów oraz pasztetów.

Ocena winnicyprofesora 4,7/5.

Wina dostępne w sklepach: winnica.pl

Więcej o regionie winiarskim Rioja:

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.