Wino dla konesera – Ontañón, oryginalny kupaż z regionu Rioja

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Rioja to prestiżowy region winiarski Hiszpanii, słynący z win czerwonych oznaczanych najwyższą klasą jakościową DOC – Denominación de Origen Calificada. Obok wielkich firm- bodegas, takich jak np. Marqués de Cáceres czy Marqués de Riscal w regionie działają mniejsze firmy rodzinne gdzie powstają znakomite, oryginalne wina. Jedną z nich jest Ontañón.

Winnice w regionie Rioja

Firma winiarska Bodegas Ontañón

 Rodzinna firma winiarska Bodegas Ontañón powstała w latach 1980tych. Obecnie powierzchnia winnic wynosi 250 hektarów. Poszczególne działki winnic położone są w różnych miejscach, gdzie w zależności od warunków glebowych i mikroklimatycznych uprawia się odpowiednie szczepy winorośli – Tempranillo, Garnacha, Graciano, w tym bardzo stare, posadzone w 1910 roku. 

Logo

 Przeznaczane do produkcji winogrona są starannie selekcjonowane. Po zakończeniu winifikacji wino dojrzewa w 4500 nowych beczkach z dębu amerykańskiego i francuskiego, ulokowanych w  trzech winiarniach.

W Bodegas Ontañón powstają znakomite wina czerwone- Ontañòn Crianza, Ontañón Reserva i Ontañón Gran Reserva, które uzyskują bardzo wysokie, przekraczające 90 /100 punktów, oceny ekspertów i renomowanych czasopism winiarskich, takich jak Decanter i Wine Spectator. Powstają tam również wina białe, popularne ze szczepu Viura oraz elitarne, wytwarzane ze szczepów Moscatel de Grano Menudo i oznaczane jako Vinos de la Tierra Valles de Sadacia.

Szczególną, ograniczoną do kilku tysięcy butelek, jest edycja wina gran reserva z najlepszych roczników, występująca pod marką Colecctión Mitológica oraz specjalna edycja Ontañón Crianza Antologia.

W otwartej dla turystów winiarni- muzeum znajdującej się w Logroño, stolicy regionu Rioja, obok ekspozycji malarstwa i rzeźb Miguela Angela Sainza,  dojrzewają  w beczkach  najlepsze wina.

Ganimedes na froncie winiarni-muzeum Bodegas Ontañón

Miguel Ángel Sáinz Jiménez (1945-2002) malarz, rzeźbiarz, architekt uważany za jednego z największych artystów związanych z regionem Rioja. Dla Bodegas Ontañón wykonał  m.in. rzeźbę Ganimedesa –  w jednej z wersji mitu, pięknego chłopca, w którym zakochał się Zeus i w przebraniu orła porwał go na Olimp, obdarzył nieśmiertelnością i uczynił swoim kochankiem. Mierząca 5 metrów postać Ganomadesa zdobi front budynku winiarni – muzeum Bodegas Ontañón.

Wino: Ontañón Antologia, Crianza 2016.

Kraj i region: Hiszpania, Rioja DOC.

Producent: Bodegas Ontañón.

Rodzaj: czerwone, wytrawne, dojrzewające.

Odmiana: kupaż Tempranillo, Garnacha, Graciano.

Ocena
Ontañón
Ontañón
fot.winnicaprofesora

Ontañon Antologia Crianza jest efektem doboru najlepszych winogron Tempranillo, Garnacha oraz Graciano spośród ponad 40 działek winnicy. Winogrona zbierane są  ręcznie i transportowane w małych skrzyniach do winiarni, gdzie poddawane są starannej winifikacji. Wino dojrzewa  przez 12 miesięcy w nowych beczkach z dębu francuskiego.

Intensywny i złożony aromat czerwonych owoców z akcentami lukrecji, typowymi dla odmiany Tempranillo, z nutami orzechów pochodzącymi ze starzenia w beczce. W smaku wino doskonale zrównoważone, łagodne taniny  nadają mu wyraz elegancji, a długi finisz podkreśla wyjątkową jakość wina.

Idealne do różnego rodzaju mięsiw, pieczeni, dojrzewających serów oraz pasztetów.

Ocena winnicyprofesora 4,7/5.

Wina dostępne w sklepach: winnica.pl

Więcej o regionie winiarskim Rioja:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY