Bodegas Torres założyli w 1870 roku bracia Torres. W ciągu 150 lat firma przekształciła się w jedną z największych firm winiarskich w Hiszpanii. Główna siedziba firmy znajduje się w Katalonii. Ponad 2000 hektarów winnic położonych jest w Penedès oraz innych regionach winiarskich: Rioja, Ribera del Duero, Rueda i Rias Baixas. Torres posiada także winnice w Chile i Kalifornii.
Bodegas Torres – znana z dobrej jakości win – jest także liderem w walce z ociepleniem klimatu
Stosując w swoich winnicach nowoczesne technologie, ograniczono w ciągu dziesięciu lat emisję CO2 przypadającą na butelkę wyprodukowanego wina o 30%. Program na kolejne dziesięciolecie przewiduje dalszą redukcję, do poziomu 55% na butelkę.
Ograniczenie emisji CO2
Ograniczenie emisji CO2 osiąga się przy pomocy różnych metod i rozwiązań technologicznych. Przede wszystkim firma współpracuje z dostawcami, których charakteryzuje niewielki ślad węglowy – dostawcami surowców, butelek i opakowań oraz transportu, co 90% determinuje wpływ na ślad węglowy winiarni. Kolejnym elementem jest wykorzystanie energii odnawialnej oraz zmniejszenie wagi butelek do wina.
Do ogrzewania głównej siedziby firmy w Pacs del Penedès stosuje się piec na biomasę, co ograniczyło o 95% zużycie gazu oraz panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 1500 kW – które dostarczają energię do różnych winiarni firmy w Hiszpanii.
Pojazdy elektryczne
Ponadto 80% pojazdów używanych w firmie to hybrydy lub elektryczne, takie jak – na przykład – pojazd poruszany energia słoneczną przewożący turystów odwiedzających winnice.
Realizuje się także przedsięwzięcia mające na celu wychwytywanie gazów z atmosfery. Służy temu specjalny fundusz, z którego finansuje się zalesianie 6000 hektarów w chilijskiej Patagonii. Umożliwi to wychwytywanie 10 000 ton CO2 rocznie. Departament zmian klimatycznych firmy Torres analizuje zastosowanie technologii CCR (Carbon Capture Reuse) powala wychwytywać do ponownego użytku CO2 uwalniające się podczas fermentacji wina.
Firma Torres razem z Jackson Family Wines z Kalifornii powołały międzynarodową grupę Wineries for Climate Action, której członkowskie winiarnie zobowiązują się do redukcji emisji gazów CO2.
Wskazówka:
Ślad węglowy – suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację (firmę) wydarzenie lub produkt. W jego skład wchodzą m.in. emisje dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu. Ślad węglowy mierzy się ekwiwalentem tony CO2. Na przykład tona metanu odpowiada 25 tonom CO2.
Ślad węglowy organizacji (firmy) obejmuje emisje spowodowane przez wszystkie jej działania, wliczając w to zużycie energii przez wykorzystywane przez nią budynki i środki transportu. Ślad węglowy produktu obejmuje emisje spowodowane wydobyciem surowców, z których został wytworzony, produkcją, użytkowaniem oraz składowaniem bądź recyklingiem po zużyciu. Wikipedia