Firmy winiarskie walczą z ociepleniem klimatu

Bodegas Torres - znana z dobrej jakości win - jest także liderem w walce z ociepleniem klimatu. Dzięki nowoczesnej technologii ograniczono emisję CO2 przypadającą na butelkę wina o przeszło 30%.

Bodegas Torres założyli w 1870 roku bracia Torres. W ciągu 150 lat firma przekształciła się w jedną z największych firm winiarskich w Hiszpanii. Główna siedziba firmy  znajduje się w Katalonii. Ponad 2000 hektarów winnic położonych jest  w Penedès oraz innych regionach winiarskich: Rioja, Ribera del Duero, Rueda i Rias Baixas. Torres posiada także winnice w Chile i Kalifornii.

Bodegas Torres - winnica.
Winnice Bodegas Torres, fot.wikipedia.

Bodegas Torres – znana z dobrej jakości win – jest także liderem w walce z ociepleniem klimatu

Stosując w swoich winnicach nowoczesne technologie, ograniczono w ciągu dziesięciu lat emisję CO2 przypadającą na butelkę wyprodukowanego wina o 30%. Program na kolejne dziesięciolecie przewiduje dalszą redukcję, do poziomu 55% na butelkę.

Bodegas Torres - źródła zielonej energii.
Firmę Torres zaopatruje 1500 KW energii słonecznej.

Ograniczenie emisji CO2

Ograniczenie emisji CO2 osiąga się przy pomocy różnych metod i rozwiązań technologicznych. Przede wszystkim firma współpracuje z dostawcami, których charakteryzuje niewielki ślad węglowy – dostawcami surowców, butelek i opakowań oraz transportu, co 90% determinuje wpływ na ślad węglowy winiarni. Kolejnym elementem jest wykorzystanie energii odnawialnej oraz zmniejszenie wagi butelek do wina.

Do ogrzewania głównej siedziby firmy w Pacs del Penedès stosuje się piec na biomasę, co ograniczyło o 95% zużycie gazu oraz panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 1500 kW – które dostarczają energię do różnych winiarni firmy w Hiszpanii.

Bodegas Torres - pojazd elektryczny.
Wagoniki napędzane energią słoneczną przewożące turystów w winnicach Torres.

Pojazdy elektryczne

Ponadto 80% pojazdów używanych w firmie to hybrydy lub elektryczne, takie jak  – na przykład –  pojazd  poruszany energia słoneczną przewożący turystów odwiedzających winnice.

Realizuje się także przedsięwzięcia mające na celu wychwytywanie gazów z atmosfery. Służy temu  specjalny fundusz, z którego finansuje się zalesianie 6000 hektarów w chilijskiej Patagonii. Umożliwi to wychwytywanie 10 000 ton CO2 rocznie. Departament zmian klimatycznych firmy Torres analizuje zastosowanie technologii CCR (Carbon Capture Reuse) powala wychwytywać do ponownego użytku CO2 uwalniające się podczas fermentacji wina.

Firma Torres razem z Jackson Family Wines z Kalifornii powołały międzynarodową  grupę Wineries  for Climate Action, której członkowskie winiarnie zobowiązują się do redukcji emisji gazów CO2.

Wskazówka:

Ślad węglowy –  suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację (firmę) wydarzenie lub produkt. W jego skład wchodzą m.in. emisje dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu. Ślad węglowy mierzy się ekwiwalentem tony CO2. Na przykład tona metanu odpowiada 25 tonom CO2.

Ślad węglowy organizacji (firmy) obejmuje emisje spowodowane przez wszystkie jej działania, wliczając w to zużycie energii przez wykorzystywane przez nią budynki i środki transportu. Ślad węglowy produktu obejmuje emisje spowodowane wydobyciem surowców, z których został wytworzony, produkcją, użytkowaniem oraz składowaniem bądź recyklingiem po zużyciu. Wikipedia

Więcej o śladzie węglowym czytaj na blogu:

Więcej o regionie winiarskim Katalonii i winach Bodegas Torres:

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.