Francuskie wina różowe

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Zbliżają się cieple, letnie dni. Będzie okazja na grilla, na wyjścia do restauracyjnych ogródków i smakowania dań na świeżym powietrzu. Najlepiej wówczas  wybierać wino orzeźwiające, delikatnie kwaskowate i odpowiednio schłodzone. Wszystkie te cechy znajdziemy w winie różowym.

Francja jest największym producentem i konsumentem wina różowego na świecie.  Wino różowe powstaje praktycznie we wszystkich regionach winiarskich tego kraju, choć niektóre z nich cieszą się szczególnym uznaniem wśród amatorów wina. Część produkcji wina różowego jest eksportowana do wielu krajów, także do Polski.

Oto przegląd najważniejszych miejsc we Francji gdzie powstają znakomite wina różowe:

Wina różowe - propozycja podania
fot. ideawine

Zanim wybierzemy i kupimy butelkę różowego wina warto pamiętać o różnicach jakie cechują wina różowe – w zależności od regionu gdzie wino powstaje, od rodzaju winogron czy metody produkcji.

Metoda produkcji – wina różowe

Odcień koloru różowego zdradza metodę produkcji wina. Jeśli winogrona czerwonych odmian , z których powstaje wino są szybko wyciskane, kontakt soku ze skórkami, gdzie znajdują się barwniki i taniny jest bardzo krótki i wino przybiera bladoróżowy kolor. Także smak jest delikatny. Natomiast dłuższa, niekiedy kilkugodzinna maceracja nadaje winu ciemniejszy i bardziej intensywny kolor różowy oraz wyrazisty smak i zapach. Jedynym winem różowym powstającym z połączenie wina białego i czerwonego jest szampan.

Lekkie, bladoróżowe wina są doskonałe jako aperitif oraz od owoców morza, dań z ryb, także  grillowanych. Natomiast wino bardziej różowe dobrze towarzysza grillowanym mięsom, kiełbaskom czy filetowi z kurczaka.

Wina różowe w Przewodniku
O winie różowym w książce Przewodnik po świecie wina, fot. winnicaprofesora.

Najbardziej doceniane jest wino różowe z Prowansji

Prowansja jest tradycyjnie największym regionem produkcji wina różowego. Powstaje tutaj 90% wina różowego we Francji. Jest także symbolem wina najwyższej jakości, choć w całej masie wytwarzanego wina nie wszystkie odznaczają się wysoka jakością. Sporo win różowych z Prowansji produkuje się przy pomocy aromatyzowanych drożdży, co uwydatnia sztuczne aromaty owoców egzotycznych. Oczywiście jest wiele winiarni gdzie bez sztucznych dodatków powstają doskonałe jakościowo wina różowe.

Najczęściej wykorzystywanymi odmianami do produkcji wina różowego są Grenache, Cinsault, Syrah, niekiedy z niewielkim kupażem z Cabernet- Sauvignon lub Mourvèdre. Wina różowe pochodzące z region oznaczane są pochodzeniem AOC Côte de Provence, lecz jakością i prestiżem wyróżniają się wina z AOC Bandol, w których dominuje odmiana Mourvèdre, średnio w 60 %. Wina te warto degustować jako 2-3 letnie, wówczas są najlepsze. Podobnie warto postąpić z różowymi z Korsyki, wytwarzanymi z miejscowych odmian Nielluccio i Sciaccarello, kupażowane z Grenache.

Drugim, wielkim regionem winiarskim wina różowego z południa Francji jest Langwedocja – Roussillon, gdzie klimat jest zbliżony do Prowansji. Wina z Roussillon  są ciemniejsze i krzepkie zwłaszcza, że dominują w nich odmiany Carignan i Syrah. Z kolei w Langwedocji wykorzystuje się głównie Grenache i Cinsault. Wina z tego regionu są najlepsze po 2-3 latach od momentu produkcji.

Wprawdzie region winiarski Doliny Rodanu, zwłaszcza jego południowa część, położona niedaleko Prowansji,  słynie  z doskonałych win czerwonych, to wyjątkiem jest region AOC Tavel, gdzie powstają wyłącznie wina różowe, kupażowane z wielu uprawianych tam znanych i miejscowych odmian czerwonych i białych. Tavel doskonale odpowiada potrawom dobrze przyprawionym.

Wina różowe z innych regionów

Często wino różowe produkuje się tam, gdzie uprawiane są czerwone odmiany winogron, lecz nie stanowi ono regionalnej specjalności. Tak jest w Bordeaux czy Burgundii – skąd wina różowe niczym specjalnie się nie wyróżniają. Natomiast znacznie lepsze są wina z regionu Doliny Loary, zwłaszcza z Sancerre i Anjou. Wytrawne z Sancerre powstają na bazie odmiany Pinot Noir. Z kolei Rosé d’ Anjou i Cabernet d’ Anjou to lekkie i aromatyczne wina półwytrawne.

Więcej o winach różowych przeczytasz na blogu:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY