Do jakich dań wino różowe ?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

fiagro

Fot.le figarovin

Panuje przekonanie, że wino różowe jest uniwersalne i pasuje do każdego dania. Jest w tym trochę prawdy, lecz mimo wszystko warto przestrzegać pewnych zasad w doborze wina do poszczególnych dań.

W winach różowych ważny jest styl, jaki nadaje mu winiarz. Różowe otrzymywane z tłoczenia bezpośredniego jest delikatne, o bladoróżowym kolorze. Natomiast wino otrzymywane z odciąganego po jednym dniu soku wina czerwonego ma kolor i smak bardziej wyrazisty.

Jeśli nie znamy metody produkcji wina można zaufać jego kolorowi. Najczęściej kolor blady wskazuje na wino lekkie a róż bardziej intensywny na mocniejsze.

Delikatne wina różowe są świetne jako aperitif towarzyszący krewetkom lub tostom z kozim serem.Wino można także wykorzystać do lekkich przystawek, takich jak sałata z pomidorów lub sałatka nicejska, a nawet do grillowanej ryby (lecz nie ryby o intensywnych smakach, takiej jak sardynka). Natomiast jeśli dalej kosztujemy dania mięsne lub z grilla, to jasne wino różowe jest nieodpowiednie, brakuje mu silniejszej struktury. Natomiast nadal będzie dobrze komponować się ze świeżymi serami kozimi i owczymi.

Wina różowe o ciemniejszym kolorze mają pełniejszą strukturę i moc. Dlatego mogą z powodzeniem towarzyszyć całemu, letniemu posiłkowi. Na przykład mięsu z grilla, grillowanym kiełbaskom, może z wyjątkiem wołowiny, dla której bardziej odpowiednie będzie lekkie wino czerwone, rybom z grilla lub z pieca, sałacie z bardziej ostrymi dodatkami (np. pierś z kurczaka w curry). Wina te będą dobrze odpowiadać kozim serom.

Szczególne cechy posiadają prowansalskie wina różowe z Bandol. Podstawową odmianą, z której są wytwarzane jest Mourvèdre, rzadko wykorzystywaną do produkcji wina różowego. Winogrona z tej odmiany nadają winu dodatkowe elementy struktury, co ma znaczenie dla doboru wina do dań. Ponadto wina różowe z Bandol osiągają najlepszą jakość po 3-4 latach. Wina różowe z Bandol o bardziej intensywnym kolorze są dobrym dodatkiem do większości mięs, z wyjątkiem wołowiny, także grillowanych oraz do dań kuskus.

Do sałatki nicejskiej wino różowe

Sałatka nicejska wywodzi się z południa Francji. Jej klasyczny skład to przede wszystkim: świeża sałata, ćwiartki pomidorów, świeża fasolka, zielona papryka pokrojona w paseczki, czarne oliwki, ogórek obrany ze skórki i pokrojony w cieniutkie talarki, bazylia, drobno pokrojone małe cebulki i karczochy, połówki gotowanego jajka, niekiedy (według gustu) także kawałki tuńczyka w oleju lub anchois.

Sałatka nicejska o smakach warzywnych podawana jest jako zimna przystawka, lecz dla osób dbających o linię może stanowić cały posiłek na lunch. Pomidory dają trochę kwasowości, oliwki nieco goryczki, a karczochy nutę słonego. Wszystko to wskazuje, że najlepiej dopasowanym będzie młode wino białe lub różowe, świeże w zapachach, pełne w swojej strukturze, bez dojrzewania w dębowej beczce.

O winie różowym i nie tylko przeczytasz w Przewodniku po świecie wina. Książkę  możesz nabyć w partnerskim sklepie online Lifetasty.eu, >>PRZEJDŹ DO SKLEPU<<

Picture of winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY