Krótka historia wina

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Krótka historia wina 

W starożytności Grecy i Rzymianie winem świętowali militarne zwycięstwa, oddawali cześć bogom i leczyli liczne choroby. W Średniowieczu kolebką winiarstwa jest Francja, gdzie uprawę winorośli i produkcję wina rozwijają klasztory benedyktynów i cystersów. Odtąd kultura wina rozprzestrzenia się na całą Europę, choć dopiero w XX wieku ogrania cały świat. Dzisiaj historię wina tworzą nie tylko kraje o wiekowych tradycjach – Francja, Włochy, Hiszpania, lecz także winiarze z USA, Australii, Chile  Argentyny, RPA. Coraz śmielej do świata wina wkraczają Chiny, które w niedługim czasie będą światowym liderem w uprawie winorośli, produkcji i konsumpcji wina.

Wino w starożytnej Grecji i Rzymie

Grecy uprawiają winorośl w Mykenach i Sparcie. Podbijając obszary Morza Śródziemnego , docierając do Marsylii i Kadyksu rozpowszechniali wino. Winem świętowano zwycięstwa militarne i oddawano cześć bogom, zwłaszcza Dionizosowi, bogu wina i ekstazy.

dionysos

Po Grekach winiarstwo rozwijają Rzymianie

W starożytnym Rzymie wino jest symbolem statusu społecznego, opija się nim zwycięstwa militarne, pieczętuje dobre interesy, świętuje na cześć bogów, zwłaszcza Bachusa; wino traktowano też jako lekarstwo.

Eksporterem kultury wina były legiony rzymskie. Podbijając obszary Europy, upowszechniają uprawę winorośli i produkcję wina we Francji, w Hiszpanii oraz regionach Mozeli i Renu (dzisiejszych Niemiec).

Tysiące legionistów spędzały w prowincjach imperium długie lata, podobnie jak administracja rzymska i koloniści, obywatele Rzymu. Wszyscy zaspokajali swoje potrzeby winem miejscowym.

Duże ilości wina z kolonii wysyłano do Rzymu. Dobra winnica produkowała więcej niż 60 hektolitrów wina z hektara. Z Kadyksu wywożono często ponad 20 milionów amfor wina rocznie, czyli ponad 520 milionów litrów (amfora jako jednostka miary = 26 litrów).

Agrotechnika winiarska stoi w tym czasie na wysokim poziomie, a jej zasady są aktualne po dzień dzisiejszy. W dziele De re rustica, napisanym w 1 wieku p.n.e , jej autor Lucjusz Kolumella pisze :

„Pomimo, że uprawa winorośli jest najbardziej dochodową gałęzią rolnictwa, wielu traci na niej fortunę …. chodzi o to, że działalność ta jest obecnie modna i ludzie zajmują się nią bez zastanowienia, nie biorąc pod uwagę jakości ziemi, usytuowania winnicy oraz nie zważając na brak odpowiedniego przygotowania. Potem źle przycinają winorośle, wycieńczają je zbyt obfitymi zbiorami, przez co produkują wino kiepskiej jakości, zadając sobie pytanie, dlaczego nie odnoszą sukcesu”.

 

Obrzędowy charakter wina związany jest silnie z żydowską tradycją religijną.

Stając na progu Ziemi Obiecanej, Mojżesz wysyła zwiadowców, aby dowiedzieli się jak tam jest.  Z rekonesansu wysłannicy przynoszą napotkane tam owoce, m.in. winogrona.

zydzi

Wino staje się symbolem religijnym. Jezus z Nazaretu czyni cud w Kanie Galilejskiej, przemieniając na weselu wodę w wino, a podczas Ostatniej Wieczerzy ustanawia sakrament – przemiany krwi swojej w wino.

Będzie to mieć ogromne znaczenie dla rozwoju winiarstwa i produkcji wina, które po upadku Imperium Rzymskiego odżywa dopiero w Średniowieczu.

winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY