Fałszywe wina

Fałszywe wina - drogie i oryginalne wina są często przedmiotem zainteresowania oszustów. Co ciekawe, fałszowane są zarówno wina stare - jak i te młode. Wyprodukowane niedawno i tańsze.

Drogie i oryginalne wina są często przedmiotem zainteresowania fałszerzy, którzy osiągają z tego procederu ogromne zyski. Fałszowane są zarówno wina stare – jak i te wyprodukowane niedawno. Agencje i państwowe instytucje ścigające fałszerzy wina są coraz bardziej skuteczne i wielu fałszerzy płaci ogromne kary finansowe, a nawet trafia na długie lata za kratki.

W świecie winiarskim znana jest historia „wina Jeffersona”

Thomas Jefferson, w latach 1801-1809 prezydent Stanów Zjednoczonych, jeden z autorów Deklaracji Niepodległości. W okresie 1784- 1789 przebywał w Paryżu jako ambasador USA – gdzie poznał i smakował francuskie wino.

Jefferson - przykład na temat fałszywe wina
Thomas Jefferson, obraz Rembrandta Paele’a.

W roku 1985 sprzedano butelkę wina z lat 1780., oznaczoną inicjałami TH.J. odnalezioną w schowku w Paryżu, która podobno kiedyś należała od prezydenta USA Thomasa Jeffersona.

Butelkę sprzedano na aukcji w renomowanym domu aukcyjnym Christies w Londynie za rekordową sumę 105 000£ . W roku 1988 bogaty businessman Bill Koch kupił kilka innych „butelek Jeffersona” od Chicago Wine Company i Farr Vinters za kwotę ponad 500 000 USD.

W 2005 roku Koch zaproponował Boston Museum of Fine Arts aby butelki wystawić. Muzeum zażądało potwierdzenia autentyczności butelek. Kuratorzy muzeum mieli wątpliwości, czy butelki faktycznie należały do Jeffersona. Koch wytoczył oskarżenia o fałszerstwo przeciwko Hardy Rodenstockowi, który  potwierdzał autentyczność pochodzenia butelek wina i przekazywał je na aukcję. Rodenstock twierdził, że nie pamięta kto sprzedał mu wino i skąd pochodziło.

W 2008 roku Benjamin Wallance napisał książkę „The Billionaire Vinegar” opisując całą aferę i dowodząc, że inicjały na „ butelkach Jeffersona” zostały naniesione współczesną czcionką.

Fałszywe wina – Penfolds fałszowany w Chinach

Penfolds, ikona australijskiego wina jest najczęściej fałszowane w Chinach.Fałszywe wino Penfolds wartości 14 milionów USA odkryła policja w chińskiej prowincji Henan – niedaleko Pekinu. 50 000 butelek napełniono w winiarni Changyu i  sprzedawano jako australijskie wino Penfolds. Podobnie, kilka miesięcy wcześniej w innej prowincji odkryto 8 000 butelek fałszywego Penfolds.

Fałszywe wina - Penfolds
Fałszywe wino Penfolds odkryte przez policję w prowincji Hebei, fot Wechat.

Władze Australii czynią wysiłki aby zapobiegać fałszowaniu australijskiego wina w Chinach, lecz bez specjalnych sukcesów. Podobnie, jak w przypadku winiarzy z Bordeaux, których wina są także podrabiane.

Więcej o fałszowaniu wina przeczytasz na blogu:

https://winnicaprofesora.pl/porady/czy-jestes-pewien-ze-kupiles-oryginalne-wino/

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY