Fałszywe wina

Fałszywe wina - drogie i oryginalne wina są często przedmiotem zainteresowania oszustów. Co ciekawe, fałszowane są zarówno wina stare - jak i te młode. Wyprodukowane niedawno i tańsze.

Drogie i oryginalne wina są często przedmiotem zainteresowania fałszerzy, którzy osiągają z tego procederu ogromne zyski. Fałszowane są zarówno wina stare – jak i te wyprodukowane niedawno. Agencje i państwowe instytucje ścigające fałszerzy wina są coraz bardziej skuteczne i wielu fałszerzy płaci ogromne kary finansowe, a nawet trafia na długie lata za kratki.

W świecie winiarskim znana jest historia „wina Jeffersona”

Thomas Jefferson, w latach 1801-1809 prezydent Stanów Zjednoczonych, jeden z autorów Deklaracji Niepodległości. W okresie 1784- 1789 przebywał w Paryżu jako ambasador USA – gdzie poznał i smakował francuskie wino.

Jefferson - przykład na temat fałszywe wina
Thomas Jefferson, obraz Rembrandta Paele’a.

W roku 1985 sprzedano butelkę wina z lat 1780., oznaczoną inicjałami TH.J. odnalezioną w schowku w Paryżu, która podobno kiedyś należała od prezydenta USA Thomasa Jeffersona.

Butelkę sprzedano na aukcji w renomowanym domu aukcyjnym Christies w Londynie za rekordową sumę 105 000£ . W roku 1988 bogaty businessman Bill Koch kupił kilka innych „butelek Jeffersona” od Chicago Wine Company i Farr Vinters za kwotę ponad 500 000 USD.

W 2005 roku Koch zaproponował Boston Museum of Fine Arts aby butelki wystawić. Muzeum zażądało potwierdzenia autentyczności butelek. Kuratorzy muzeum mieli wątpliwości, czy butelki faktycznie należały do Jeffersona. Koch wytoczył oskarżenia o fałszerstwo przeciwko Hardy Rodenstockowi, który  potwierdzał autentyczność pochodzenia butelek wina i przekazywał je na aukcję. Rodenstock twierdził, że nie pamięta kto sprzedał mu wino i skąd pochodziło.

W 2008 roku Benjamin Wallance napisał książkę „The Billionaire Vinegar” opisując całą aferę i dowodząc, że inicjały na „ butelkach Jeffersona” zostały naniesione współczesną czcionką.

Fałszywe wina – Penfolds fałszowany w Chinach

Penfolds, ikona australijskiego wina jest najczęściej fałszowane w Chinach.Fałszywe wino Penfolds wartości 14 milionów USA odkryła policja w chińskiej prowincji Henan – niedaleko Pekinu. 50 000 butelek napełniono w winiarni Changyu i  sprzedawano jako australijskie wino Penfolds. Podobnie, kilka miesięcy wcześniej w innej prowincji odkryto 8 000 butelek fałszywego Penfolds.

Fałszywe wina - Penfolds
Fałszywe wino Penfolds odkryte przez policję w prowincji Hebei, fot Wechat.

Władze Australii czynią wysiłki aby zapobiegać fałszowaniu australijskiego wina w Chinach, lecz bez specjalnych sukcesów. Podobnie, jak w przypadku winiarzy z Bordeaux, których wina są także podrabiane.

Więcej o fałszowaniu wina przeczytasz na blogu:

https://winnicaprofesora.pl/porady/czy-jestes-pewien-ze-kupiles-oryginalne-wino/

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.