Nie będę pił farbowanego wina

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Konsumpcja wina różowego na świecie rośnie bardzo szybko. Szczególnie ulubili sobie ten rodzaj wina Anglicy i Amerykanie. W Polsce wino różowe nie jest popularne, a jego konsumpcja jest stosunkowo niewielka. Wydaje się, że wynika to głownie z nieznajomości wina – różowy kolor wina jest podejrzany, ni to biały, ni czerwony.

xyz

Kilka dni temu przeglądałem ofertę win na półkach w jednym z supermarketów Tesco. Obok mnie para w średnim wieku usiłowała wybrać jakieś wino. Usiłowała, bowiem widać było, że niezbyt znali się na winach i wahali się jakie wino wybrać. Zapytałem, czy mogę im pomóc i na jaką okazję chcą wino kupić. Okazało się, że udają się z wizytą do znajomych i chcieliby zabrać ze sobą jakieś wino. Akurat staliśmy naprzeciw półki z winami różowymi. Szczególnie dwa były godne polecenia – francuskie Côtes de Provence z Prowansji oraz Sancerre z Doliny Loary. Zaproponowałem, aby kupili wino różowe, które można wykorzystać także jako aperitif. W tym momencie mężczyzna spojrzał na mnie z wyrzutem i powiedział, że farbowanego wina nie będzie pił. Moje wyjaśnienia co to takiego jest wino różowe ich nie przekonały. Ostatecznie poleciłem lekkie wino czerwone Pinotage z Południowej Afryki. Mam nadzieję, że wino smakowało.

Warto przy okazji przypomnieć, co o winie różowym pisałem już na łamach winnicyprofesora.

Zajrzyj do bloga: W lecie wino różowe.

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 5 komentarzy

  1. Pojedyncza

    Ciekawe skąd ten Pan wpadł na pomysł, że wino różowe jest farbowane. 😉 Choć przyznam szczerze, że ja też długo nie mogłam się przekonać do tego rodzaju win, bo wydawało mi się to jakąś naciąganą hybrydą, ni to czerwone, ni białe… Myślenie zmieniłam chyba po pobycie w Gruzji, gdzie niemal każda rodzina ma swoją własną recepturę i przygotowuje wino na swój własny sposób – i wbrew temu co widzimy u nas na sklepowych półkach, z reguły mieszają oni właśnie białe i czerwone winogrona. No i wychodzi przepysznie…. 🙂

  2. T.B.

    Panie Profesorze,

    Wino stoi, albo jeszcze lepiej – leży – na półkach.
    Pułki natomiast, to jednostki wojskowe.

    Z uszanowaniem,
    T.B.

  3. T.B.

    Jaaa…tej – jak mówią u nas wiadomo gdzie.
    Jeszcze jedna “pułka” została.

  4. 6Win

    Jego powątpiewanie jest zasadne, wszak niewiele tłumaczy się o rodowodach win innych niż czerwone

  5. jacek

    jak wino to tylko czerwone i wytrawne
    reszta win to kompoty

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.