Dlaczego nasz mózg oszukuje?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Nowe badania starają się wyjaśnić dlaczego wysokość ceny wpływa na naszą ocenę wina. Naukowcy z Uniwersytetu z Bonn oraz INSEAD Business School  dali do degustacji przypadkowym osobom wino warte 12 euro mówiąc, że próbują kolejno wino za 3, 6 i 18 euro. W celu monitorowania aktywności mózgu degustatorów użyto specjalnego tomografu. W badaniu wzięło udział 15 kobiet I 15 mężczyzn w wieku około 30 lat. Niektórym dano do dyspozycji budżet 45 euro.

Jak oczekiwano, degustatorzy stwierdzali, że droższe wino smakuje im lepiej , aniżeli wino tańsze i to niezależnie czy musieli za wino zapłacić, czy dostali za darmo. Analizowano, co działo się w dwóch częściach mózgu – frontowej, która porównuje cenę wina z oczekiwaniami  i w ten sposób wpływa na ocenę wina, oraz w części wewnętrznej odpowiadającej za system motywacji, która była bardziej aktywna przy próbowania wina droższego i z pewnością miała wpływ na ocenę smaku.

Nie wiadomo, czy można wytrenować smakowanie wina i ograniczyć wpływ impulsów jakie mózg wysyła nam w oparciu o cenę wina. Na przykład sommelierzy i eksperci oceniający różnorakie aspekty wina przechodzą specjalne treningi aby odpowiednio ocenić wino. Jednak ocenianie wina na ślepo odbywa się najczęściej bez danych o cenie wina.

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.