Dlaczego nasz mózg oszukuje?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Nowe badania starają się wyjaśnić dlaczego wysokość ceny wpływa na naszą ocenę wina. Naukowcy z Uniwersytetu z Bonn oraz INSEAD Business School  dali do degustacji przypadkowym osobom wino warte 12 euro mówiąc, że próbują kolejno wino za 3, 6 i 18 euro. W celu monitorowania aktywności mózgu degustatorów użyto specjalnego tomografu. W badaniu wzięło udział 15 kobiet I 15 mężczyzn w wieku około 30 lat. Niektórym dano do dyspozycji budżet 45 euro.

Jak oczekiwano, degustatorzy stwierdzali, że droższe wino smakuje im lepiej , aniżeli wino tańsze i to niezależnie czy musieli za wino zapłacić, czy dostali za darmo. Analizowano, co działo się w dwóch częściach mózgu – frontowej, która porównuje cenę wina z oczekiwaniami  i w ten sposób wpływa na ocenę wina, oraz w części wewnętrznej odpowiadającej za system motywacji, która była bardziej aktywna przy próbowania wina droższego i z pewnością miała wpływ na ocenę smaku.

Nie wiadomo, czy można wytrenować smakowanie wina i ograniczyć wpływ impulsów jakie mózg wysyła nam w oparciu o cenę wina. Na przykład sommelierzy i eksperci oceniający różnorakie aspekty wina przechodzą specjalne treningi aby odpowiednio ocenić wino. Jednak ocenianie wina na ślepo odbywa się najczęściej bez danych o cenie wina.

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.