Walentynki 2024 – święto zakochanych

Zbliżają się Walentynki 2024, symboliczne święto zakochanych. Nie każdy wie, że za tym świętem stoi bardzo ciekawa historia...

Zbliżają się Walentynki 2024, symboliczne święto zakochanych. Nie każdy wie, że za świętem zakochanych kryje się piękna historia, której korzenie sięgają starożytności. Nazwa Walentynki związana jest z Walentym, biskupem żyjącym w Starożytnym Rzymie. Jednak obyczaj świętowania Walentynek – wysyłania życzeń i drobnych upominków ukochanej osobie – powstaje dopiero w XIX wieku.

Biskup Walenty – patron Walentynek

Biskup Walenty żył w III wieku w Rzymie za panowania Klaudiusza II. Cesarz zabronił młodym żołnierzom żenić się. Uważał, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin, a miłość i spotkania z kobietami osłabiają zdolność do walki. Walenty nie respektował cesarskiego rozporządzenia i potajemnie udzielał ślubu zakochanym, młodym legionistom. Został za to wtrącony do więzienia, a później – 14 lutego 269 roku – stracony. Kościół uznał go za męczennika i ogłosił świętym.

Święty Walenty, Archidiecezja Krakowska.

Dwa wieki później Papież Gelazjusz postanowił, aby 14 lutego obchodzić święto na cześć Świętego Walentego, który w Stanach Zjednoczonych, Anglii i wielu innych krajach – także w Polsce – jest uznawany za patrona zakochanych.

Amor – symbolem Walentynek

Symbolem miłości, umieszczanym na kartkach z walentynkowymi życzeniami jest aniołek z łukiem i kołczanem pełnym strzał. W mitologii rzymskiej jest to Kupidyn lub Amor – bóg miłości, syn Wenus – natomiast w mitologii greckiej nosi nazwę Erosa – syna bogini Afrodyty. Ugodzony strzałą aniołka zakochiwał się. Amor stał się symbolem walentynek.

Amor zdobi także etykiety francuskiego wina Saint Amour (Święta Miłość) , które jest  jednym z najlepszych win z francuskiego regionu Beaujolais – należy do tzw. Crus de Beaujolais.

Wino różowe, idealne na Walentynki 2024!

Różowe wino jest idealne na Walentynki. Jego kolor, owocowe aromaty, delikatny smak doskonale wpisują się w atmosferę święta miłości. W sklepach wybór win różowych jest duży. Warto przypomnieć o tym, jak powstaje wino różowe i jakie są jego rodzaje.

Wino różowe wytwarza się prawie wszędzie tam, gdzie są czerwone odmiany winogron. Na świecie produkuje się ponad 24 miliony hektolitrów wina różowego rocznie – co stanowi około 10% globalnej produkcji wina. 80% wina różowego pochodzi z czterech krajów:

  • Francji,
  • Hiszpanii,
  • USA,
  • Włoch.

Kolor i cechy wina zależą od metody winifikacji

Odcienie koloru różowego oraz smak wina zależą to od zastosowanej techniki winifikacji:

  •  przy tłoczeniu soku bezpośrednio z czerwonych winogron i poddaniu go fermentacji w niskiej temperaturze – podobnie jak wina białego – kolor wina jest blady, a wino ma smak świeżości i jest aromatyczne;
  • jeśli winogrona są poddane krótkiej maceracji w zbiorniku – podobnie jak w przypadku wina czerwonego – kolor różowy jest bardziej intensywny, a wino ma bardziej solidną budowę.

Wyjątkiem jest produkcja różowego szampana, która polega na dodaniu niewielkiej ilości wina czerwonego (do 5%) do kadzi z białym winem. Na przykład w Szampanii do białego wina z odmiany Chardonnay dodaje się czerwonego z Pinot Noir.

Na blogu w Winnicy Konesera znajdziecie wina różowe z prestiżowych regionów – francuskiej Prowansji oraz hiszpańskiej Navarry:

  • Corail, Château de Roquefort – Prowansja, Francja:
  • Viña Zorzal Rosado – Navarry, Hiszpania:
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY