Jakie różowe wino na lato 2022? W cieple letnie dni doskonałym wyborem jest wino różowe, które łączy świeżość i owocowość wina białego z odrobiną tanin ze skórek winogron. Wina różowe produkuje się w wielu krajach. Do najbardziej znanych i najlepszych należą francuskie wina różowe z regionów Prowansji i Doliny Loary oraz hiszpańskie z Nawarry i Cigales. Dobre są również wina kalifornijskie. Najlepsze powstają z odmiany Zinfandel w winnicach chłodniejszych regionów wybrzeża.
Wino różowe nie jest mieszanką wina czerwonego i białego – powstaje z czerwonych winogron w czasie takiego samego procesu co wino czerwone – z tą różnicą, że sok pozostaje w kontakcie ze skórkami tylko kilka godzin, podczas gdy w produkcji wina czerwonego 2-3 tygodnie. Jednak otrzymane w ten sposób wina różnią się między sobą.
autor.
Różowe wino na lato 2022 – różowe trio
Winnica Profesora wybrała trzy charakterystyczne wina różowe, różniące się między sobą pochodzeniem, odmianą winogron, kolorem, aromatami i smakiem:
- Tramari, łagodne z Apulii, gorącego południa Włoch;
- Corail, klasyczne ze śródziemnomorskiej Prowansji;
- Zorzal, dobrze zbudowane z chłodniejszego klimatu hiszpańskiej Nawarry.
Odcienie koloru różowego wina zależą od zastosowanej techniki winifikacji. Przy tłoczeniu soku bezpośrednio z czerwonych winogron i poddaniu go fermentacji w niskiej temperaturze – podobnie jak wina białego – kolor wina jest blady, a wino ma smak świeżości i jest aromatyczne. Natomiast jeśli winogrona są poddane krótkiej maceracji w zbiorniku – podobnie jak w przypadku wina czerwonego – kolor różowy jest bardziej intensywny, a wino ma bardziej solidną budowę.
Tramari – różowe z południa Włoch
Tramari – wino różowe ze słonecznego regionu Salento jest wytwarzane przez spółdzielnię winiarską Cantine San Marzano z regionu Apulia (wł. Puglia). Winnice, odsadzone miejscową odmianą Primitivo, położone są w gorącym klimacie półwyspu Salentyńskiego, między Morzem Adriatyckim i Jońskim – stąd nazwa wina Tramari, czyli “Między Morzami”. Winogrona Primitivo dojrzewają na glebach wapienno-kamienistych, dając wino lekkie, owocowe ze słonymi nutami. Po krótkim kontakcie ze skórkami wino dojrzewa w stalowych zbiornikach.
Wino: Tramari Rosé di Primitivo Salento IGP.
Kraj i region: Włochy, Apulia, Salento IGP.
Producent: Cantine San Marzano.
Rodzaj i odmiana: różowe, wytrawne, 100% Primitivo.
Ocena: 4,5/5.
TraMaRI – krótkie przebywanie wyciśniętego soku w obecności skórek sprawia, że kolor wina jest blado różowy – aromaty owocowe, niezbyt intensywne – wino jest lekkie, delikatne , świeże w smaku-niewielka kwasowość z mineralnymi nutami. Wino cechami zbliżone do białego, choć z Primitivo białego raczej nie spotkamy.
Idealne dla amatorów lekkiego wina: ocena 4,5/6.
autor.
Różowe Corail z Prowansji
Winnice w Prowansji zajmują około 30 000 hektarów i słyną z produkcji win różowych. Największym regionem wina różowego Prowansji jest AOC Côtes de Provence. O intensywności koloru, aromacie i smaku wina decyduje metoda produkcji. Wina różowe powstają z jednej odmiany czerwonej lub są kompozycją odmian, także z udziałem odmiany białej.
Z Côtes de Provence pochodzi świetne wino różowe Corail, chluba Château de Roquefort. Na 24 hektarach winnic, graniczących z wapiennym Masywem Saint Baume oraz nadmorskim Parkiem Narodowym. Na gliniasto-wapiennych glebach dojrzewają tradycyjne w regionie odmiany winogron, m.in. Grenache, Syrah, Carignan, Clairette
Winnice, z których pochodzi wino Corail położone są tarasowo na łagodnych zboczach w okolicy Masywu Saint Baume. Na gliniasto wapiennej, kamienistej glebie uprawiane są czerwone i białe odmiany, które służą do kompozycji wina (fr. assemblage). Wino produkowane jest metodą bezpośredniego tłoczenia oraz naturalnej fermentacji na zimno w betonowych kadziach.
Wino: Corail, Château de Roquefort 2021.
Kraj i region: Francja, Prowansja, Côtes de Provence AOC.
Producent: Château de Roquefort.
Rodzaj i odmiany: różowe, wytrawne, kupaż odmian czerwonych Grenache Noir, Syrah, Cinsault, Carignan, Mourvèdre i białych Clairette, Vermentino.
Ocena 4,7/5.
Klarowny, różowy kolor, aromaty owocowe , delikatne z nutami czerwonych owoców. W smaku dobrze zbudowane dzięki większemu udziałowi tanin, zrównoważone, delikatna kwasowość, długi finisz. Oryginalna kompozycja kliku odmian, czerwonych i białych.
W sumie doskonałe wino, oddające terroir i klimat Prowansji. Ocena 4,7/5.
autor.
Zorzal – różowe z Nawarry
Różowe wina z regionu Navarry – wytwarzane głównie z odmiany Garnacha – mają renomę najlepszych w Hiszpanii, także wśród konsumentów międzynarodowych. Wina konsumuje się jako młode, gdyż Garnacha ma dużą zdolność do utleniania.
Viña Zorzal – różowe wina na lato 2022
Jednym z producentów wina różowego w regionie Navarra jest Viña Zorzal. Winnice położone są w centrum regionu winiarskiego Ribera Baja, w okolicach starej miejscowości Corella. Wino różowe powstaje z cenionej odmiany winogron Garnacha, dojrzewających na kamienistych glebach o gliniastym podłożu. Ręcznie zbierane winogrona poddane są tradycyjnej metodzie produkcji, lekkiej maceracji w stalowych zbiornikach, a wino dojrzewające na osadzie nabiera struktury.
Tradycyjna metoda produkcji wina polega na tym, że winogron nie wyciska się. Moszcz powstaje na zasadzie działania siły ciężkości – winogrona spadając do zbiornika pękają, inicjując delikatny proces fermentacji. Powstaje w ten sposób wino o bogatej strukturze, aromatach czerwonych owoców i zrównoważonej kwasowości.
Wino: Viña Zorzal Rosado 2021.
Kraj i region: Hiszpania, Navarra DO.
Producent: Viña Zorzal Wines.
Rodzaj i odmiana: różowe, wytrawne, 100% Garnacha.
Ocena: 4,7/5.
Kolor głębokiego, błyszczącego różu, wpadający w malinowy – bogaty, świeży kwiatowo-owocowy bukiet zapachowy. Z nutami truskawki, charakterystycznymi dla Garnacha. W smaku orzeźwiające, dobrze zbudowane, zrównoważona kwasowość, delikatna goryczka tanin – w końcówce, długi finisz.
Wysoka ocena – 4,7/5.
autor.
Wino różowe na lato? Schłodzone!
Wino różowe należy schłodzić do 8 – 10 C. Dopiero wówczas wino rozwija najlepsze smaki i aromaty.
autor,
Pamiętajmy, że nalane do kieliszka wino szybko ogrzewa się do temperatury pokojowej, mniej więcej 2 do 3 C w ciągu 5 – 10 minut. Latem proces ten zachodzi jeszcze szybciej. W żadnym wypadku nie schładzać wina wkładając do kieliszka kostki lodu – wino traci wówczas oryginalny zapach i smak. Podczas degustacji wino warto trzymać w wiaderku wypełnionym lodem lub – co jest bardziej praktyczne w warunkach domowych – w termoizolacyjnym pojemniku do wina.
Więcej o winach różowych przeczytasz na blogu:
Ten post ma 2 komentarzy
Pingback: Walentynki na różowo - ciekawostki, wino | Winnica Profesora
Pingback: Walentynki 2024 – święto zakochanych | Winnica Profesora