Walentynki na różowo

Zbliżają się walentynki, warto więc dowiedzieć się o tym święcie więcej i dobrać do niego jakieś wino.

Walentynki obchodzimy każdego roku w dniu 14 lutego. Nie każdy wie, że święto zakochanych ma długą historię, sięgającą starożytnego Rzymu.

Święty Walenty – patron Walentynek

W latach 492-496 papieżem był Gelaziusz I, który chciał wyeliminować święta pogańskie i zastąpić je katolickimi. 15 lutego Rzymianie obchodzili Lupercales, święto na cześć wilczycy (Luperca), która zgodnie z legendą karmiła Remusa i Romulusa, założycieli i pierwszych władców Rzymu.

Wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa, Wikipedia.

Papież Gelazjusz postanowił, aby 14 lutego, w przeddzień Lupercales, obchodzić święto na cześć Świętego Walentego.

Biskup Walenty żył w III wieku w Rzymie za panowania Klaudiusza II. Cesarz zabronił młodym żołnierzom żenić się. Uważał, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin, a miłość i spotkania z kobietami osłabiają zdolność do walki. Walenty nie respektował cesarskiego rozporządzenia i potajemnie udzielał ślubu zakochanym, młodym legionistom. Został za to wtrącony do więzienia, a później – 14 lutego 269 roku – stracony. Kościół uznał go za męczennika i ogłosił świętym. Dwa wieki później papież Gelazjusz II wykorzystał ten historyczny fakt w celu pozbycia się pogańskiego święta Lupercales.

Protoplaści Walentynek

W Stanach Zjednoczonych, Anglii i wielu innych krajach – także w Polsce – Walenty jest uznawany za patrona zakochanych, a dzień 14 lutego – decyzją papieża Gelazjusza z roku 496 – obchodzony jest jako Dzień św. Walentego (Walentynki).

Symbolem miłości, umieszczanym na kartkach z walentynkowymi życzeniami jest aniołek z łukiem i kołczanem pełnym strzał. W mitologii rzymskiej jest to Kupidyn lub Amor – bóg miłości, syn Wenus – natomiast w mitologii greckiej nosi nazwę Erosa – syna bogini Afrodyty. Ugodzony strzałą aniołka zakochiwał się. Amor stał się symbolem walentynek.

Skąd pochodzi obyczaj wysyłania życzeń i upominków na Walentynki?

Zwyczajem Walentynek jest wysyłanie listów z miłosnymi wyznaniami, a także obdarowywania drobnymi upominkami. Obchody Walentynek rozpoczęły się w XIX wieku w USA, w miejscowości Worcester – Massachusettes. Mieszkająca tam Esther  Howland wpadła na pomysł drukowania kartek z dedykacją i obrazkami serca na dzień Świętego Walentego, które później sprzedawała w księgarni swojego ojca. Pomysł okazał się wielkim sukcesem i przetrwał do dnia dzisiejszego.

Walentynki na różowo

Różowe wino jest idealne na Walentynki. Jego kolor, owocowe aromaty, delikatny smak doskonale wpisują się w atmosferę święta miłości. W sklepach wybór win różowych jest duży. Warto przypomnieć o tym, jak powstaje wino różowe i jakie są jego rodzaje.

Wino różowe wytwarza się prawie wszędzie tam, gdzie są czerwone odmiany winogron. Na świecie produkuje się ponad 24 miliony hektolitrów wina różowego rocznie – co stanowi około 10% globalnej produkcji wina. 80% wina różowego pochodzi z czterech krajów:

  • Francji,
  • Hiszpanii,
  • USA,
  • Włoch.

Kolor i cechy wina zależą od metody winifikacji

Odcienie koloru różowego wina zależą to od zastosowanej techniki winifikacji. Przy tłoczeniu soku bezpośrednio z czerwonych winogron i poddaniu go fermentacji w niskiej temperaturze – podobnie jak wina białego – kolor wina jest blady, a wino ma smak świeżości i jest aromatyczne. Natomiast jeśli winogrona są poddane krótkiej maceracji w zbiorniku – podobnie jak w przypadku wina czerwonego – kolor różowy jest bardziej intensywny, a wino ma bardziej solidną budowę.

Wyjątkiem jest produkcja różowego szampana, która polega na dodaniu niewielkiej ilości wina czerwonego (do 5%) do kadzi z białym winem. Na przykład w Szampanii do białego wina z odmiany Chardonnay dodaje się czerwonego z Pinot Noir.

Na blogu w Winnicy Konesera znajdziecie kilka dobrych win różowych

Corail, Château de Roquefort z Prowansji i Vina Zorzal Rosado z Navarry w Hiszpanii:

Prezentacja i ocena wina na blogu:

Bon Vivant z Francji i Ontañón Clarete z Rioja w Hiszpanii:

Prezentacja i ocena wina na blogu:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY