Bon Vivant z Prowansji

Bon Vivant, to człowiek korzystający z życia. Bon Vivant to także nazwa różowego wina z Prowansji - z winnicy Château de Roquefort.

Bon Vivant, to człowiek korzystający z życia – z pewnością amator dobrego wina. Bon Vivant to także nazwa różowego wina z Prowansji – z winnicy Château de Roquefort w regionie Côtes de Provence.

Region winiarski Prowansji – Bon Vivant

Winnice pojawiły się w Prowansji za sprawą Fenicjan, w VI wieku przed naszą erą. Później winiarstwo rozwijali rzymianie. Jednak dopiero w średniowieczu klasztory podniosły uprawę winorośli i wytwarzanie wina na wysoki poziom. W XIX wieku zaraza filoksery zniszczyła całkowicie prowansalskie winnice, które obsadzono na nowo jakościowymi odmianami.

Prowansja – winnice Chateau Bregancon.

Ciepły klimat śródziemnomorski, bliskość morza i wpływ morskiej bryzy – a także charakterystyczny wiatr Mistral wiejący na terenach Prowansji – sprawiają, że wiele odmian winogron rozwija się tutaj doskonale. Na 30 000 hektarów winnic położonych w dolinach lub na pagórkach dominują gleby pokryte wapiennymi otoczakami, które doskonale utrzymują wilgoć.

Prowansja – regiony winiarskie AOC/AOP | technoresto.org.

W Prowansji powstają różne wina, mocne czerwone i delikatne białe. Jednak specjalnością winiarzy z tego regionu są owocowe wina różowe. Cały region winiarski Prowansji dzieli się na kilka wyodrębnionych podregionów, z których wina mają oznaczenie pochodzenia AOC/AOP:

  • Bandol,
  • Bouche du Rhône,
  • Coteaux – Varois en – Provence,
  • Coteaux – d’ Aix – en -Provence,
  • Cassis,
  • Les Baux de Provence,
  • Palette,
  • Côtes de Provence.

Côtes-de-Provence

Największym podregionem jest AOC Côtes-de-Provence. Winnice obejmują obszar 19 330 hektarów, położonych w trzech departamentach: Var, Bouches du Rhône oraz enklawę w Alpes Maritimes. Stąd pochodzi 75% produkcji wina w Prowansji.

Winnice Côtes-de-Provence Saint Victoire | Wikipedia.

Klimat jest ciepły z dużą ilością słonecznych dni, gorące lato chłodzą wiatry Mistral. Gleby są zróżnicowane, najczęściej wapienne, choć nie brakuje kamiennych otoczaków. Różnorodność  terroirs powoduje, że wina mają oryginalne aromaty i smaki. Wina czerwone, białe i różowe powstaję z tradycyjnych w Prowansji odmian – Grenache, Syrah, Cinasult, Clairette, Sémilion , Rolle. Dojrzewają w zbiornikach lub beczkach. Roczna produkcja wina wynosi ponad 855000 hektolitrów.

Dominują różowe

Wino różowe stanowi aż 80% produkcji wina regionu AOC Côtes-de-Provence. Metoda produkcji decyduje o intensywności koloru wina. W zapachu dominują białe i żółte owoce, nuty wanilii, bułki maślanej i orzechów lakowych w winie dojrzewającym na osadzie (sur lie). Wina różowe powstają z jednej odmiany czerwonej lub są kompozycją odmian, także z udziałem odmiany białej. Z kolei wina czerwona są dobrze zbudowane, a białe cechują złociste refleksy koloru.

Château de Roquefort

Jednym z kilkudziesięciu renomowanych producentów wina z AOC Côtes de Provence jest Château de Roquefort, którego tradycja sięga 1734 roku. W 1995 roku posiadłość przejął Raimond de Villeneuve, zmodernizował winiarnię i pod nazwą château rozpoczął produkcję win jakościowych metodą uprawy biodynamicznej.

Winnice Château de Roquefort | Wikipedia.

Na 24 hektarach winnic graniczących z wapiennym Masywem Sainte Baume, z drugiej strony z nadmorskim Parkiem Narodowym – na gliniasto-wapiennych glebach dojrzewają tradycyjne w regionie odmiany winogron:

Grenache,

  • Syrah,
  • Cinsault,
  • Mourvèdre,
  • Carignan,
  • Clairette,
  • Rolle.

Ponad 30% winorośli przekracza wiek 40 lat. Raimond de Villeneuve wykorzystuje szczególne cech terroir, które nadają winom charakterystyczną – przyjemną – świeżość. Z każdych zbiorów wytwarza się pięć marek wina – dwie czerwone Les Mûres  oraz Gueule de Loup, dwie białe Les Genêts et Petit Salé, różową Corail oraz okazjonalnie inne.

Jednym z  win różowych jest Le Bon Vivant (ceniący rozkosze życia, z pewnością dobre wino)

Winnice, z których pochodzi Bon Vivant położone są w okolicy Masywu Sainte Baume. Na gliniasto wapiennej, kamienistej glebie, na wysokości 380 m.n.p.m uprawiane są odmiany, które stanowią kompozycję wina – trzy czerwone Syrah, Grenache, Cinsault i jedna biała Vermentino aka Rolle. Wino produkowane jest metodą bezpośredniego tłoczenia oraz naturalnej fermentacji na zimno w betonowych kadziach.

Le bon vivant 2019

Kraj: Francja.

Region: Prowansja, AOC Côtes de Provence.

Producent: Château de Roquefort.

Rodzaj: różowe, wytrawne.

Odmiany: kupaż Syrah, Cinsault, Grenache i biała Vermentino.

Ocena 4,5/5.

Znakomity, świetlisty kolor różowy o jasnym odcieniu z odcieniami łososiowego, zapach delikatny czerwonych owoców z  nutami cytrusów i brzoskwini. W smaku świeże, delikatne o umiarkowanej kwasowości i długim finiszu.

Bon Vivant  brakuje trochę osobowości jaką ma wino z jednej – charakterystycznej – odmiany. Kompozycja, kupaż, kliku odmian wygładza wino.

Bon Vivant staje się lekkie, łatwe i przyjemne. Czego więcej można chcieć od dobrego Rosé de Provence?

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY