Europejskie stolice wina – co warto zobaczyć?

Wybierając się na wakacje warto zwrócić uwagę na listę najlepszych stolic wina w Europie.

Spis Treści:

Wybierając się na wakacje warto zwrócić uwagę na listę najlepszych stolic wina w Europie opublikowaną przez Eueropean Best Destination – stronę internetową poświęconą podróżom i kulturze europejskiej. Niespodzianką jest bułgarskie miasto Płowdiw, które zajęło na liście pierwsze miejsce. Kolejne miejsca zajmują miasta Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Portugalii i Grecji. Jakie są… europejskie stolice wina?

„Odkrywanie najlepszych regionów winiarskich Europy obiecuje niezapomnianą przygodę pełną win światowej klasy i niezapomnianych miejsc docelowych. Każdy region, ze swoim unikalnym terroir i tradycjami winiarskimi, oferuje coś więcej niż tylko degustację; to połączenie z wielowiekowym rzemiosłem, oszałamiającymi krajobrazami i lokalnymi smakami, które definiują najsłynniejsze wina świata” – podkreśla European Best Destinations.

Płowdiw (Bułgaria) – europejskie stolice wina!

Płowdiw i jego region – Tracja – określane są jako raj dla każdego miłośnika wina. Tutaj 5000 lat temu w dolinie rzeki Maricy, Trakowie uprawiali swoje szczepy winogron, a wina z nich pochodzące były chwalone przez wielu starożytnych kronikarzy.

Europejskie stolice wina - Płowdiw.

Płowdiw, fot. Tecnovino.

Oprócz historii i kultury, Płowdiw słynie z licznych festiwali wina. Co roku w mieście odbywają się tam Międzynarodowe Targi Winiarstwa i Uprawy Wina. Do tego są Vinaria, Festiwal Wina i Smakoszy, Festiwal Wina Miejskiego, Festiwal Młodego Wina, a także prestiżowe konferencje i konkursy – takie jak Digital Wine Communications Conference czy Concours Mondial de Bruxelles.

W Płowdiw i regionie uprawia się wiele szczepów winogron, między innymi Mavrud, Rubin, Plovdiv Malaga, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Sauvignon Blanc, Semillon, Chardonnay, Aligoté. Magazyn Wine Enthusiast uznał Płowdiw i region za jeden z 10 najlepszych kierunków turystyki winiarskiej 

Bilbao i Rioja (Hiszpania) – europejskie stolice wina!

Bilbao – czyli stolica hiszpańskiego Kraju Basków – uważane za bramę do słynnego regionu winiarskiego  Rioja, znane  jest z licznych wydarzeń kulturalnych, zachwycającej architektury i wyśmienitej kuchni.

Bilbao oferuje odwiedzającym mieszankę tradycji i nowoczesności. Obowiązkowym punktem programu jest wizyta w kultowym Muzeum Guggenheima , które samo w sobie jest dziełem sztuki. A także… odwiedziny licznych barów pintxo, w których można smakować lokalne przysmaki w połączeniu z doskonałymi winami.

Europejskie stolice wina - Bilbao.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Guggenheima w Bilbao, fot. Wikipedia.

Niedaleko Bilbao znajduje się Rioja, jeden z najsłynniejszych hiszpańskich regionów winiarskich. Rioja słynie z winogron Tempranillo z których powstają bogate, złożone wina czerwone oznaczane najwyższą klasą jakościową DOC – Denominación de Origen Calificada. Malownicze winnice regionu, nowoczesne i tradycyjne winiarnie oraz średniowieczne miasteczka tworzą wymarzone otoczenie dla turystyki winiarskiej.

Zwiedzający mogą poznawać słynne winnice, wziąć udział w degustacjach wina, a nawet w festiwalach zbiorów – podczas których celebrowana jest tradycja winiarska.

 “Oferta kulturalna Rioja jest równie atrakcyjna, co jej wina. Region ten jest przesiąknięty historią, a starożytne klasztory, ruiny i muzea sztuki odzwierciedlają jego bogate dziedzictwo. Ponadto lokalna kuchnia doskonale uzupełnia wino, a tradycyjne dania podkreślają smaki regionu” – European Best Destinations.

Na niezapomniany pobyt polecam zarezerwować pokój w hotelu Viura, położonym w sercu Rioja. Ten nowoczesny hotel otoczony jest winnicami i charakteryzuje się wyjątkowym wystrojem, który nawiązuje do lokalnej architektury.

Bordeaux (Francja) – europejskie stolice wina!

Bordeaux uznawane jest za jedną z najważniejszych stolic wina w Europie. Szczyci się bogactwem kultury i historii wina, które zachwycają miłośników wina z całego świata. Region słynie z produkcji doskonałego wina z czerwonych mieszanek Cabernet Sauvignon, Merlot i Cabernet Franc. Rozciągające się wśród malowniczych krajobrazów winnice Bordeaux produkują jedne z najbardziej cenionych win na świecie – Grands Crus ze słynnych regionów Médoc, Graves, Sauternes, Saint-Émilion i Pomerol.

Cité du Vin w Bordeaux fot. Wikipedia.

Kultura wina w Bordeaux nie ogranicza się do samego napoju. Obejmuje także całościowe doświadczenie, na które składa się wizyta w Cité du Vin  – wyjątkowym muzeum wina oferującym interesujące wystawy i degustacje. W nowoczesnym obiekcie muzeum prezentowane są dzieła sztuki i nauki związane z produkcją wina. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania dla każdego miłośnika wina. Oprócz winnic i muzeów, zabytkowa architektura Bordeaux – gwarne rynki i przysmaki gastronomiczne – stanowią idealne tło dla turystyki winiarskiej.

Hotel Château Grand Barrail.

Dla miłośników wina pragnących zanurzyć się w tej tętniącej życiem kulturze, Château Grand Barrail jest doskonałym miejscem na nocleg. Ten luksusowy hotel położony jest wśród winnic w pobliżu Saint-Émilion i mieści się w romantycznym zamku z XIX wieku.

Porto i Dolina Douro (Portugalia) – europejskie stolice wina!

Dolina Douro – perełka Portugalii – oferuje atrakcyjne połączenie naturalnego piękna, bogatych tradycji winiarskich i historycznego uroku. Region winiarski Douro wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO – charakteryzuje się tarasami obsadzonymi winoroślą uprawianą od stuleci w celu produkcji słynnych win. Zwłaszcza porto.

Dolina Douro i jej słynny tarasowy krajobraz winnic.

Rodzime odmiany – takie jak Touriga Nacional i Touriga Franca – przyczyniają się do bogactwa i złożoności tutejszych czerwonych win, podczas gdy łupkowate gleby regionu oraz ciepły, suchy klimat dodają głębi i charakteru każdej butelce. Winnice rozciągają się wzdłuż malowniczej doliny rzeki Douro.

Punktem wyjścia do zwiedzania Doliny Douro jest miasto Porto. Niedaleko od niego – w niewielkim miasteczku Vila Nova de Gaia – znajduje się centrum produkcji porto, gdzie liczne winiarnie – takie jak Graham’s, Taylor’s i Caves Cálem – zapraszają do zapoznania się z historią wina porto, wzięcia udziału w degustacjach i podziwiania panoramicznych widoków miasta i rzeki.

Toskania (Włochy)

Toskania słynie z wykwintnych win, szczególnie Chianti Classico i Brunello di Montalcino. Malownicze wzgórza regionu, otoczone winnicami i usiane średniowiecznymi wioskami, tworzą zachwycające tło dla miłośników wina ceniących jakość i tradycję.

Toskania Montepulciano, zbiór winogron Sangiovese, fot. Wikipedia.

Toskania zaprasza turystów do zapoznania się z bogatym dziedzictwem winiarskim, oferując liczne słynne winnice w których można zwiedzać i degustować wina.

Szampania (Francja)

Region Szampania – uznawany na całym świecie za miejsce narodzin słynnego wina musującego – jest prawdziwą perełką francuskiego krajobrazu winiarskiego. Ten malowniczy region położony na północnym wschodzie Francji charakteryzuje się rozległymi winnicami, uroczymi miasteczkami i bogatą tradycją winiarską, sięgającą wielu stuleci.

Europejskie stolice wina - Szampania.

Winnice Szampanii, fot. Wikipedia.

Unikalne terroir tego regionu, składające się z kredowej gleby i chłodnego klimatu pozwala na produkcję najwyższej jakości winogron, z których powstaje szampan – Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier.

Odwiedzający Szampanię maja do dyspozycji wiele atrakcji, od wycieczek po winnicach po degustacje w prestiżowych winiarniach, takich jak Moët & ChandonVeuve Clicquot i Dom Pérignon.

Piemont (Włochy)

Piemont to region uprawy winorośli w północnych Włoszech. Piemont to wyjątkowe miejsce położone między Alpami i Apeninami. Z winogron odmiany Nebbiolo powstają tam mocne i aromatyczne wina, takie jak słynne Barolo i Barbaresco. To idealne miejsce dla miłośników wina.

Podróż rozpoczyna się w regionie Langhe, charakteryzującym się pagórkowatymi terenami i średniowiecznymi wioskami. Kluczowym przystankiem jest Alba – słynie z białych trufli i jest gospodarzem Jesiennych Targów Białych Trufli, na których odwiedzający mogą delektować się lokalną kuchnią i degustować wina.

Europejskie stolice wina - Piemont.

Piemont – miasteczko Alba, fot WineSearcheer.

Barolo obejmuje winnice takie jak Ceretto – która łączy tradycyjne winiarstwo z nowoczesną sztuką – podczas gdy Azienda Agricola La Raia koncentruje się na winach biodynamicznych i organicznych.

Alzacja (Francja)

Alzacja to urzekający region winiarski we Francji, który charakteryzuje się mieszanką dziedzictwa francuskiego i niemieckiego. Szczególnie widoczną w oryginalnej architekturze, kulturze i winach. W Strasburgu – stolicy regionu – znajdziemy wspaniałą katedrę, a w piwnicach dawnego szpitala ogromne beczki, gdzie spoczywa ponad 500 letnie wino. 170-kilometrowy Alzacki Szlak Winny przebiega przez bajkowe miejsca – takie jak ColmarEguisheim i Riquewihr – słynące ze średniowiecznej atmosfery i pięknych widoków na winnice wzdłuż Wogezów.

Europejskie stolice wina - Alzacja.

Alzacja – Colmar, fot. Wikipedia.

Wina alzackie są głównie białe, a ich etykieta zawiera informacje o odmianie winogron, co ułatwia wybór i degustację wina. Wyraziste Rieslingi i aromatyczne Gewürztraminery idealnie łączą się lokalnymi potrawami. Takimi jak choucroute, czy tarte flambée. Popularnym produktem regionalnym jest także wino musujące Crémant d’Alsace. 

Na nocleg warto zatrzymać się w Hotel Chambard w Kaysersbergu, który nawiązuje do kultury winiarskiej regionu.

Dolina Mozeli (Niemcy)

Dolina Mozeli w Niemczech to ośrodek winiarski znany ze słynnych na cały świat z win Riesling, spektakularnych krajobrazów i głęboko zakorzenionej kultury wina, której początki sięgają ponad 2000 lat. Dolina dzieli się na trzy główne strefy (Dolna Mozela, Środkowa Mozela i Górna Mozela) i może poszczycić się jednymi z najbardziej stromych winnic na świecie – takimi jak słynna Bremmer Calmont.

Europejskie stolice wina - Dolina Mozeli.

Winnice nad Mozelą położone na bardzo stromych zboczach fot. Wikipedia.

Surowy teren regionu przyczynia się do powstawania charakterystycznych win Riesling o smaku bogatym w minerały, ale z domieszką łupków – dostępnych w wariantach od wytrawnych po słodkie.

Oprócz wina, Dolina Mozeli jest regionem uroczych miasteczek i zabytków, w tym Beilstein, „Śpiącej Królewny Mozeli” i Zell – słynącego z wina Zeller Schwarzekatz , czyli „czarny kot”.

Santorini (Grecja)

Santorini to jeden z najpopularniejszych kierunków podróży winiarskich w Grecji. Słynie z wulkanicznego krajobrazu i wyjątkowego dziedzictwa winiarskiego. Santorini znane jest z uprawy Assyrtiko, rodzimego szczepu winogron, który – dzięki wulkanicznej glebie – oferuje wina o dużej kwasowości, mineralności i intensywnym smaku. Na uwagę zasługuje też win Vinsanto –bogate i słodkie wino leżakowane w wiekowych piwnicach wbudowanych w wulkaniczną skałę.

Europejskie stolice wina - Santorini.

Santorini – winorośle Assyrtiko rosnące na wulkanicznej glebie fot. Wikipedia.

Na Santorini spotkamy winiarnie tradycyjne i nowoczesne – takie jak Estate Argyros i Gaia Wines. Niektóre – na przykład Art Space czy Boutari – oferują wycieczki z przewodnikiem prezentujące dziedzictwo wyspy i różnorodne odmiany winorośli, takie jak AidaniAthiri i Mavrotragano, które rosną na unikalnych konstrukcjach, chroniących je przed silnymi wiatrami.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

Wesprzyj moją pracę!

Zapisz się do newslettera!

Partnerzy bloga

Kim jest autor bloga?

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

Książka dla miłośników wina!

Winnica Profesora - książka.

Wina dla konesera...

Szukasz czegoś?