Wybierając się na wakacje warto zwrócić uwagę na listę najlepszych stolic wina w Europie opublikowaną przez Eueropean Best Destination – stronę internetową poświęconą podróżom i kulturze europejskiej. Niespodzianką jest bułgarskie miasto Płowdiw, które zajęło na liście pierwsze miejsce. Kolejne miejsca zajmują miasta Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Portugalii i Grecji. Jakie są… europejskie stolice wina?
„Odkrywanie najlepszych regionów winiarskich Europy obiecuje niezapomnianą przygodę pełną win światowej klasy i niezapomnianych miejsc docelowych. Każdy region, ze swoim unikalnym terroir i tradycjami winiarskimi, oferuje coś więcej niż tylko degustację; to połączenie z wielowiekowym rzemiosłem, oszałamiającymi krajobrazami i lokalnymi smakami, które definiują najsłynniejsze wina świata” – podkreśla European Best Destinations.
Płowdiw (Bułgaria) – europejskie stolice wina!
Płowdiw i jego region – Tracja – określane są jako raj dla każdego miłośnika wina. Tutaj 5000 lat temu w dolinie rzeki Maricy, Trakowie uprawiali swoje szczepy winogron, a wina z nich pochodzące były chwalone przez wielu starożytnych kronikarzy.

Płowdiw, fot. Tecnovino.
Oprócz historii i kultury, Płowdiw słynie z licznych festiwali wina. Co roku w mieście odbywają się tam Międzynarodowe Targi Winiarstwa i Uprawy Wina. Do tego są Vinaria, Festiwal Wina i Smakoszy, Festiwal Wina Miejskiego, Festiwal Młodego Wina, a także prestiżowe konferencje i konkursy – takie jak Digital Wine Communications Conference czy Concours Mondial de Bruxelles.
W Płowdiw i regionie uprawia się wiele szczepów winogron, między innymi Mavrud, Rubin, Plovdiv Malaga, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Sauvignon Blanc, Semillon, Chardonnay, Aligoté. Magazyn Wine Enthusiast uznał Płowdiw i region za jeden z 10 najlepszych kierunków turystyki winiarskiej
Bilbao i Rioja (Hiszpania) – europejskie stolice wina!
Bilbao – czyli stolica hiszpańskiego Kraju Basków – uważane za bramę do słynnego regionu winiarskiego Rioja, znane jest z licznych wydarzeń kulturalnych, zachwycającej architektury i wyśmienitej kuchni.
Bilbao oferuje odwiedzającym mieszankę tradycji i nowoczesności. Obowiązkowym punktem programu jest wizyta w kultowym Muzeum Guggenheima , które samo w sobie jest dziełem sztuki. A także… odwiedziny licznych barów pintxo, w których można smakować lokalne przysmaki w połączeniu z doskonałymi winami.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Guggenheima w Bilbao, fot. Wikipedia.
Niedaleko Bilbao znajduje się Rioja, jeden z najsłynniejszych hiszpańskich regionów winiarskich. Rioja słynie z winogron Tempranillo z których powstają bogate, złożone wina czerwone oznaczane najwyższą klasą jakościową DOC – Denominación de Origen Calificada. Malownicze winnice regionu, nowoczesne i tradycyjne winiarnie oraz średniowieczne miasteczka tworzą wymarzone otoczenie dla turystyki winiarskiej.

Zwiedzający mogą poznawać słynne winnice, wziąć udział w degustacjach wina, a nawet w festiwalach zbiorów – podczas których celebrowana jest tradycja winiarska.
“Oferta kulturalna Rioja jest równie atrakcyjna, co jej wina. Region ten jest przesiąknięty historią, a starożytne klasztory, ruiny i muzea sztuki odzwierciedlają jego bogate dziedzictwo. Ponadto lokalna kuchnia doskonale uzupełnia wino, a tradycyjne dania podkreślają smaki regionu” – European Best Destinations.
Na niezapomniany pobyt polecam zarezerwować pokój w hotelu Viura, położonym w sercu Rioja. Ten nowoczesny hotel otoczony jest winnicami i charakteryzuje się wyjątkowym wystrojem, który nawiązuje do lokalnej architektury.
Bordeaux (Francja) – europejskie stolice wina!
Bordeaux uznawane jest za jedną z najważniejszych stolic wina w Europie. Szczyci się bogactwem kultury i historii wina, które zachwycają miłośników wina z całego świata. Region słynie z produkcji doskonałego wina z czerwonych mieszanek Cabernet Sauvignon, Merlot i Cabernet Franc. Rozciągające się wśród malowniczych krajobrazów winnice Bordeaux produkują jedne z najbardziej cenionych win na świecie – Grands Crus ze słynnych regionów Médoc, Graves, Sauternes, Saint-Émilion i Pomerol.

Cité du Vin w Bordeaux fot. Wikipedia.
Kultura wina w Bordeaux nie ogranicza się do samego napoju. Obejmuje także całościowe doświadczenie, na które składa się wizyta w Cité du Vin – wyjątkowym muzeum wina oferującym interesujące wystawy i degustacje. W nowoczesnym obiekcie muzeum prezentowane są dzieła sztuki i nauki związane z produkcją wina. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania dla każdego miłośnika wina. Oprócz winnic i muzeów, zabytkowa architektura Bordeaux – gwarne rynki i przysmaki gastronomiczne – stanowią idealne tło dla turystyki winiarskiej.

Hotel Château Grand Barrail.
Dla miłośników wina pragnących zanurzyć się w tej tętniącej życiem kulturze, Château Grand Barrail jest doskonałym miejscem na nocleg. Ten luksusowy hotel położony jest wśród winnic w pobliżu Saint-Émilion i mieści się w romantycznym zamku z XIX wieku.
Porto i Dolina Douro (Portugalia) – europejskie stolice wina!
Dolina Douro – perełka Portugalii – oferuje atrakcyjne połączenie naturalnego piękna, bogatych tradycji winiarskich i historycznego uroku. Region winiarski Douro wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO – charakteryzuje się tarasami obsadzonymi winoroślą uprawianą od stuleci w celu produkcji słynnych win. Zwłaszcza porto.

Dolina Douro i jej słynny tarasowy krajobraz winnic.
Rodzime odmiany – takie jak Touriga Nacional i Touriga Franca – przyczyniają się do bogactwa i złożoności tutejszych czerwonych win, podczas gdy łupkowate gleby regionu oraz ciepły, suchy klimat dodają głębi i charakteru każdej butelce. Winnice rozciągają się wzdłuż malowniczej doliny rzeki Douro.
Punktem wyjścia do zwiedzania Doliny Douro jest miasto Porto. Niedaleko od niego – w niewielkim miasteczku Vila Nova de Gaia – znajduje się centrum produkcji porto, gdzie liczne winiarnie – takie jak Graham’s, Taylor’s i Caves Cálem – zapraszają do zapoznania się z historią wina porto, wzięcia udziału w degustacjach i podziwiania panoramicznych widoków miasta i rzeki.
Toskania (Włochy)
Toskania słynie z wykwintnych win, szczególnie Chianti Classico i Brunello di Montalcino. Malownicze wzgórza regionu, otoczone winnicami i usiane średniowiecznymi wioskami, tworzą zachwycające tło dla miłośników wina ceniących jakość i tradycję.

Toskania Montepulciano, zbiór winogron Sangiovese, fot. Wikipedia.
Toskania zaprasza turystów do zapoznania się z bogatym dziedzictwem winiarskim, oferując liczne słynne winnice w których można zwiedzać i degustować wina.
Szampania (Francja)
Region Szampania – uznawany na całym świecie za miejsce narodzin słynnego wina musującego – jest prawdziwą perełką francuskiego krajobrazu winiarskiego. Ten malowniczy region położony na północnym wschodzie Francji charakteryzuje się rozległymi winnicami, uroczymi miasteczkami i bogatą tradycją winiarską, sięgającą wielu stuleci.

Winnice Szampanii, fot. Wikipedia.
Unikalne terroir tego regionu, składające się z kredowej gleby i chłodnego klimatu pozwala na produkcję najwyższej jakości winogron, z których powstaje szampan – Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier.
Odwiedzający Szampanię maja do dyspozycji wiele atrakcji, od wycieczek po winnicach po degustacje w prestiżowych winiarniach, takich jak Moët & Chandon, Veuve Clicquot i Dom Pérignon.
Piemont (Włochy)
Piemont to region uprawy winorośli w północnych Włoszech. Piemont to wyjątkowe miejsce położone między Alpami i Apeninami. Z winogron odmiany Nebbiolo powstają tam mocne i aromatyczne wina, takie jak słynne Barolo i Barbaresco. To idealne miejsce dla miłośników wina.
Podróż rozpoczyna się w regionie Langhe, charakteryzującym się pagórkowatymi terenami i średniowiecznymi wioskami. Kluczowym przystankiem jest Alba – słynie z białych trufli i jest gospodarzem Jesiennych Targów Białych Trufli, na których odwiedzający mogą delektować się lokalną kuchnią i degustować wina.

Piemont – miasteczko Alba, fot WineSearcheer.
Barolo obejmuje winnice takie jak Ceretto – która łączy tradycyjne winiarstwo z nowoczesną sztuką – podczas gdy Azienda Agricola La Raia koncentruje się na winach biodynamicznych i organicznych.
Alzacja (Francja)
Alzacja to urzekający region winiarski we Francji, który charakteryzuje się mieszanką dziedzictwa francuskiego i niemieckiego. Szczególnie widoczną w oryginalnej architekturze, kulturze i winach. W Strasburgu – stolicy regionu – znajdziemy wspaniałą katedrę, a w piwnicach dawnego szpitala ogromne beczki, gdzie spoczywa ponad 500 letnie wino. 170-kilometrowy Alzacki Szlak Winny przebiega przez bajkowe miejsca – takie jak Colmar, Eguisheim i Riquewihr – słynące ze średniowiecznej atmosfery i pięknych widoków na winnice wzdłuż Wogezów.

Alzacja – Colmar, fot. Wikipedia.
Wina alzackie są głównie białe, a ich etykieta zawiera informacje o odmianie winogron, co ułatwia wybór i degustację wina. Wyraziste Rieslingi i aromatyczne Gewürztraminery idealnie łączą się lokalnymi potrawami. Takimi jak choucroute, czy tarte flambée. Popularnym produktem regionalnym jest także wino musujące Crémant d’Alsace.
Na nocleg warto zatrzymać się w Hotel Chambard w Kaysersbergu, który nawiązuje do kultury winiarskiej regionu.
Dolina Mozeli (Niemcy)
Dolina Mozeli w Niemczech to ośrodek winiarski znany ze słynnych na cały świat z win Riesling, spektakularnych krajobrazów i głęboko zakorzenionej kultury wina, której początki sięgają ponad 2000 lat. Dolina dzieli się na trzy główne strefy (Dolna Mozela, Środkowa Mozela i Górna Mozela) i może poszczycić się jednymi z najbardziej stromych winnic na świecie – takimi jak słynna Bremmer Calmont.

Winnice nad Mozelą położone na bardzo stromych zboczach fot. Wikipedia.
Surowy teren regionu przyczynia się do powstawania charakterystycznych win Riesling o smaku bogatym w minerały, ale z domieszką łupków – dostępnych w wariantach od wytrawnych po słodkie.
Oprócz wina, Dolina Mozeli jest regionem uroczych miasteczek i zabytków, w tym Beilstein, „Śpiącej Królewny Mozeli” i Zell – słynącego z wina Zeller Schwarzekatz , czyli „czarny kot”.
Santorini (Grecja)
Santorini to jeden z najpopularniejszych kierunków podróży winiarskich w Grecji. Słynie z wulkanicznego krajobrazu i wyjątkowego dziedzictwa winiarskiego. Santorini znane jest z uprawy Assyrtiko, rodzimego szczepu winogron, który – dzięki wulkanicznej glebie – oferuje wina o dużej kwasowości, mineralności i intensywnym smaku. Na uwagę zasługuje też win Vinsanto –bogate i słodkie wino leżakowane w wiekowych piwnicach wbudowanych w wulkaniczną skałę.

Santorini – winorośle Assyrtiko rosnące na wulkanicznej glebie fot. Wikipedia.
Na Santorini spotkamy winiarnie tradycyjne i nowoczesne – takie jak Estate Argyros i Gaia Wines. Niektóre – na przykład Art Space czy Boutari – oferują wycieczki z przewodnikiem prezentujące dziedzictwo wyspy i różnorodne odmiany winorośli, takie jak Aidani, Athiri i Mavrotragano, które rosną na unikalnych konstrukcjach, chroniących je przed silnymi wiatrami.