Czy warto inwestować w Bordeaux en Primeurs 2019?

Bordoskie wina z najlepszych châteaux są często wybierane jako przedmiot inwestycji. Na współczesnym rynku win inwestycyjnych wina te zajmują około 50% choć jeszcze dziesięć lat temu ich udział był znacznie wyższy.

Bordoskie wina z najlepszych châteaux są często wybierane jako przedmiot inwestycji. Na współczesnym rynku win inwestycyjnych wina te zajmują około 50% choć jeszcze dziesięć lat temu ich udział był znacznie wyższy.

Wino przedmiotem inwestycji

Spadek udziału wynika m.in. z ograniczeń popytu na Grands Crus ze strony konsumentów i inwestorów z Azji – głównie z Chin. Także cła na produkty spożywcze z UE – jakie kilka miesięcy temu wprowadziła amerykańska administracja – wywołały spadek popytu na wina z Francji o około 30%. Równocześnie rośnie zainteresowanie inwestorów winami włoskimi, toskańskimi Super Tuscans oraz Barolo i Barbaresco z Piemontu.

Zmiany te nie powstrzymują inwestorów od uważnego śledzenia opinii ekspertów i pierwszych cen bordoskich en primeurs. Prestiżowych win z Médoc, Saint Emilion, Pomerol – z ostatnich zbiorów, oferowanych na rynku wiosną każdego roku. Zanim zostaną nalane do butelek, wina dojrzewają jeszcze przez kilkanaście miesięcy w beczkach.

W tym roku – w dniach 4-5 czerwca – tradycyjne spotkanie handlowców, ekspertów, dziennikarzy czasopism winiarskich, importerów w celu degustacji i oceny bordoskich en primeurs było – z racji epidemii koronawirusa – ograniczone. Degustowano 400 win z rocznika 2019.

Jaki jest rocznik en Primeurs 2019?

Znawcy bordoskiego wina wiedzą, że roczniki z 9 – takie jak 2009 czy 1989 charakteryzowały doskonałej jakości wina. Czy podobnie jest z winami rocznika 2019? Czy są i będą interesującą alternatywą inwestycyjną?

Poza kryzysem na sytuację miał wpływ zmiennych warunków pogodowych, które w końcówce okazały się korzystne dla dojrzewającego później Cabernet Sauvignon. Pozwoliło to osiągnąć wielu winom świeżość i elegancję.

Po niekorzystnych pogodowo latach 2017 (przymrozki) i 2018 (choroby) ograniczających produkcję i podaż wina – wielu winiarzy dążąc do odrobienia strat zdecydowali się na zachęcenie popytu obniżką cen. Sygnał przyszedł ze strony Château Pontet Canet, który za swoje en primeur zaproponował cenę niższą w stosunku do roku poprzedniego. Podobnie ceny wyjściowe  wielu innych Châteaux są mniejsze w porównaniu z rokiem 2018. Np. Cena Mouton Rotschild jest mniejsza aż o 30%. Skomplikuje to jednak sytuacje rynkową, bowiem do upłynnienia pozostają wina z 2017 i 2018

Wysokie oceny i mniejsze ceny en Primeurs

Swoje oceny bordoskich en primeurs 2019 ogłaszają znani eksperci, czasopisma i blogi winiarskie – tacy jak Jeb Dunnuck, Jancis Robinson, le Figarovin czy Idealwine. Jest jedna, wspólna cecha tych ocen – wszystkie, niezależnie od przyjętej metody i skali, są wysokie.

Oto niektóre oceny Jeba Dunnucka, Jeffa Leve w skali 100 punktowej oraz Jamesa Lawthera w skali francuskiej do 20 punktów.

En Primeurs 2019 oceny 1.
Oceny – Jeb Dunnuck.
En Primeurs 2019 oceny 2.
Oceny – Jeff Leve.
En Primeurs 2019 oceny 3.
Oceny – James Lawther MW.

Liście najwyżej ocenionych châteaux – między 96 i 100 punktów – przewodzi wino Lafite Rothschild, które zaoferowano po cenie wyjściowej o 15% niższej w porównaniu do roku 2018. Także dwa następne Grand Cru, z gminy Saint Julien i Margaux, zbliżają się do oceny maksymalnej. Na wyróżnienie zasługuje także  wymieniane przez obydwu ekspertów Grand Cru Ducru-Beaucaillou. Warto zwrócić uwagę na wysokie pozycje win z Rive droite (Prawej strony), z regionów Saint-Emilion i Pomerol.

W sumie rocznik 2019 jest kolejnym, wielkim rocznikiem win z Bordeaux, podobnie jak 2000, 2005, 2009, 2010, 2015 i 2018

Ogólnie ogłaszane ceny en primeur 2019  najlepszych châteaux są od 10 do 30% niższe w porównaniu do roku poprzedniego.

Przykłady obniżek cen:

  • Figeac 31% , 
  • Pap Clement 12,3%,
  • Haut Brion 30,9,
  • Colon Segur 13,2%,
  • Lynch Bages 26%,
  • Ausone 26%.

Listę ocen wielu krytyków znajdziesz na:

Sytuacja konsumentów – en Primeurs 2019

Czy także konsumenci będą mogli kupić te wina po podobnie niższych cenach, kiedy ukażą się w sprzedaży detalicznej? Niestety, takiej pewności nie ma. Należy bowiem zwrócić uwagę na obowiązujący od wieków system ustalania cen na bordoskie Grands Crus. Uczestniczą w nim trzy podmioty – producenci (châteaux), reprezentujący podaż, domy handlowe (reprezentujące popyt rynkowy, krajowy i zagraniczny) oraz brokerzy, jako łącznik w negocjacjach cenowych. Wino po ustalonych ostatecznie cenach jest oferowane przez domy handlowe do dalszej sprzedaży, m.in. importerom wina z Polski.

Podsumowanie

Wysokim ocenom win z rocznika 2019 towarzyszą niższe ceny, co może być sygnałem do zakupów inwestycyjnych.

Warto jednak pamiętać, że optymalna jakość wina Grands Crus osiągają po 9-10 latach i taki powinien być horyzont inwestycyjny. W długim okresie ceny win inwestycyjnych zależą głównie od zmian popytu światowego oraz relacji cen między winami z różnych roczników. Dlatego inwestowanie w wino jest obarczone ryzykiem i wymaga ciągłego śledzenia zmian jakie zachodzą na rynkach wina. Niestety, pojawiające się tendencje rynkowe są zakłócane. Niekiedy bardzo gwałtownie, zjawiskami przypadkowymi, takim – jak np. kryzys finansowy z 2008 roku czy aktualna epidemia koronawirusa.

Także w krótkim okresie rentowność inwestycji w poszczególne roczniki en primeurs może być różna. Świadczy o tym wykres, sporządzony na próbce 140 najlepszych win z Bordeaux, który wskazuje zmiany cen ostatnich trzech roczników na rynku Wielkich Win od ich premiery (wykres za le figarovin).

En Primeurs 2019- wykres cen.
Czerwony-wzrost ponad 10%, pomarańczowy – wzrost 1-9,9%, żółty – bez zmian, niebieski – spadek ceny.

Inauguracja rocznika 2016 maiła miejsce trzy lata temu. Jak wskazuje wykres – obecnie ponad połowa win ma większą wartość aniżeli w momencie en primeur. 75 win zwiększyło swoją wartość średnio o 18%, a takie jak Les Carmes, Haut-Brion, Lafleur i Petrus o 111%, 109% i 64% odpowiednio. 65 win z 2016 roku nie zmieniło lub zmniejszyło wartość od momentu ceny en primeur. Pomimo kosztów magazynowania (około 13 Eur/skrzynka) wielu inwestorów, którzy kupili en primeurs 2016, osiągnęło dobrą rentowność. Jednak w przypadku roczników 2017 i 2018 sytuacja jest gorsza – ponad 50% win utraciło swoją wartość.

Ceny obecnej oferty en primeurs są średnio o 18% niższe w porównaniu do 2018. Jak dotąd najwyższy zwrot z inwestycji osiągały te châteaux, które ogłosiły obniżkę cen o około 30%, takie jak np. Pontet- Canet, Palmer, Cheval Blanc, Mouton Rotschild. Warto na nie zwrócić uwagę.

Więcej o inwestowaniu w wino:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY