Czy warto inwestować w Bordeaux en Primeurs 2019?

Bordoskie wina z najlepszych châteaux są często wybierane jako przedmiot inwestycji. Na współczesnym rynku win inwestycyjnych wina te zajmują około 50% choć jeszcze dziesięć lat temu ich udział był znacznie wyższy.

Bordoskie wina z najlepszych châteaux są często wybierane jako przedmiot inwestycji. Na współczesnym rynku win inwestycyjnych wina te zajmują około 50% choć jeszcze dziesięć lat temu ich udział był znacznie wyższy.

Wino przedmiotem inwestycji

Spadek udziału wynika m.in. z ograniczeń popytu na Grands Crus ze strony konsumentów i inwestorów z Azji – głównie z Chin. Także cła na produkty spożywcze z UE – jakie kilka miesięcy temu wprowadziła amerykańska administracja – wywołały spadek popytu na wina z Francji o około 30%. Równocześnie rośnie zainteresowanie inwestorów winami włoskimi, toskańskimi Super Tuscans oraz Barolo i Barbaresco z Piemontu.

Zmiany te nie powstrzymują inwestorów od uważnego śledzenia opinii ekspertów i pierwszych cen bordoskich en primeurs. Prestiżowych win z Médoc, Saint Emilion, Pomerol – z ostatnich zbiorów, oferowanych na rynku wiosną każdego roku. Zanim zostaną nalane do butelek, wina dojrzewają jeszcze przez kilkanaście miesięcy w beczkach.

W tym roku – w dniach 4-5 czerwca – tradycyjne spotkanie handlowców, ekspertów, dziennikarzy czasopism winiarskich, importerów w celu degustacji i oceny bordoskich en primeurs było – z racji epidemii koronawirusa – ograniczone. Degustowano 400 win z rocznika 2019.

Jaki jest rocznik en Primeurs 2019?

Znawcy bordoskiego wina wiedzą, że roczniki z 9 – takie jak 2009 czy 1989 charakteryzowały doskonałej jakości wina. Czy podobnie jest z winami rocznika 2019? Czy są i będą interesującą alternatywą inwestycyjną?

Poza kryzysem na sytuację miał wpływ zmiennych warunków pogodowych, które w końcówce okazały się korzystne dla dojrzewającego później Cabernet Sauvignon. Pozwoliło to osiągnąć wielu winom świeżość i elegancję.

Po niekorzystnych pogodowo latach 2017 (przymrozki) i 2018 (choroby) ograniczających produkcję i podaż wina – wielu winiarzy dążąc do odrobienia strat zdecydowali się na zachęcenie popytu obniżką cen. Sygnał przyszedł ze strony Château Pontet Canet, który za swoje en primeur zaproponował cenę niższą w stosunku do roku poprzedniego. Podobnie ceny wyjściowe  wielu innych Châteaux są mniejsze w porównaniu z rokiem 2018. Np. Cena Mouton Rotschild jest mniejsza aż o 30%. Skomplikuje to jednak sytuacje rynkową, bowiem do upłynnienia pozostają wina z 2017 i 2018

Wysokie oceny i mniejsze ceny en Primeurs

Swoje oceny bordoskich en primeurs 2019 ogłaszają znani eksperci, czasopisma i blogi winiarskie – tacy jak Jeb Dunnuck, Jancis Robinson, le Figarovin czy Idealwine. Jest jedna, wspólna cecha tych ocen – wszystkie, niezależnie od przyjętej metody i skali, są wysokie.

Oto niektóre oceny Jeba Dunnucka, Jeffa Leve w skali 100 punktowej oraz Jamesa Lawthera w skali francuskiej do 20 punktów.

En Primeurs 2019 oceny 1.
Oceny – Jeb Dunnuck.
En Primeurs 2019 oceny 2.
Oceny – Jeff Leve.
En Primeurs 2019 oceny 3.
Oceny – James Lawther MW.

Liście najwyżej ocenionych châteaux – między 96 i 100 punktów – przewodzi wino Lafite Rothschild, które zaoferowano po cenie wyjściowej o 15% niższej w porównaniu do roku 2018. Także dwa następne Grand Cru, z gminy Saint Julien i Margaux, zbliżają się do oceny maksymalnej. Na wyróżnienie zasługuje także  wymieniane przez obydwu ekspertów Grand Cru Ducru-Beaucaillou. Warto zwrócić uwagę na wysokie pozycje win z Rive droite (Prawej strony), z regionów Saint-Emilion i Pomerol.

W sumie rocznik 2019 jest kolejnym, wielkim rocznikiem win z Bordeaux, podobnie jak 2000, 2005, 2009, 2010, 2015 i 2018

Ogólnie ogłaszane ceny en primeur 2019  najlepszych châteaux są od 10 do 30% niższe w porównaniu do roku poprzedniego.

Przykłady obniżek cen:

  • Figeac 31% , 
  • Pap Clement 12,3%,
  • Haut Brion 30,9,
  • Colon Segur 13,2%,
  • Lynch Bages 26%,
  • Ausone 26%.

Listę ocen wielu krytyków znajdziesz na:

Sytuacja konsumentów – en Primeurs 2019

Czy także konsumenci będą mogli kupić te wina po podobnie niższych cenach, kiedy ukażą się w sprzedaży detalicznej? Niestety, takiej pewności nie ma. Należy bowiem zwrócić uwagę na obowiązujący od wieków system ustalania cen na bordoskie Grands Crus. Uczestniczą w nim trzy podmioty – producenci (châteaux), reprezentujący podaż, domy handlowe (reprezentujące popyt rynkowy, krajowy i zagraniczny) oraz brokerzy, jako łącznik w negocjacjach cenowych. Wino po ustalonych ostatecznie cenach jest oferowane przez domy handlowe do dalszej sprzedaży, m.in. importerom wina z Polski.

Podsumowanie

Wysokim ocenom win z rocznika 2019 towarzyszą niższe ceny, co może być sygnałem do zakupów inwestycyjnych.

Warto jednak pamiętać, że optymalna jakość wina Grands Crus osiągają po 9-10 latach i taki powinien być horyzont inwestycyjny. W długim okresie ceny win inwestycyjnych zależą głównie od zmian popytu światowego oraz relacji cen między winami z różnych roczników. Dlatego inwestowanie w wino jest obarczone ryzykiem i wymaga ciągłego śledzenia zmian jakie zachodzą na rynkach wina. Niestety, pojawiające się tendencje rynkowe są zakłócane. Niekiedy bardzo gwałtownie, zjawiskami przypadkowymi, takim – jak np. kryzys finansowy z 2008 roku czy aktualna epidemia koronawirusa.

Także w krótkim okresie rentowność inwestycji w poszczególne roczniki en primeurs może być różna. Świadczy o tym wykres, sporządzony na próbce 140 najlepszych win z Bordeaux, który wskazuje zmiany cen ostatnich trzech roczników na rynku Wielkich Win od ich premiery (wykres za le figarovin).

En Primeurs 2019- wykres cen.
Czerwony-wzrost ponad 10%, pomarańczowy – wzrost 1-9,9%, żółty – bez zmian, niebieski – spadek ceny.

Inauguracja rocznika 2016 maiła miejsce trzy lata temu. Jak wskazuje wykres – obecnie ponad połowa win ma większą wartość aniżeli w momencie en primeur. 75 win zwiększyło swoją wartość średnio o 18%, a takie jak Les Carmes, Haut-Brion, Lafleur i Petrus o 111%, 109% i 64% odpowiednio. 65 win z 2016 roku nie zmieniło lub zmniejszyło wartość od momentu ceny en primeur. Pomimo kosztów magazynowania (około 13 Eur/skrzynka) wielu inwestorów, którzy kupili en primeurs 2016, osiągnęło dobrą rentowność. Jednak w przypadku roczników 2017 i 2018 sytuacja jest gorsza – ponad 50% win utraciło swoją wartość.

Ceny obecnej oferty en primeurs są średnio o 18% niższe w porównaniu do 2018. Jak dotąd najwyższy zwrot z inwestycji osiągały te châteaux, które ogłosiły obniżkę cen o około 30%, takie jak np. Pontet- Canet, Palmer, Cheval Blanc, Mouton Rotschild. Warto na nie zwrócić uwagę.

Więcej o inwestowaniu w wino:

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.