GSM – kupaż z Doliny Rodanu

Dolina Rodanu to trzeci - obok Bordeaux i Burgundii - najważniejszy region winiarski Francji. To tam powstaje legendarny kupaż GSM.

Dolina Rodanu to trzeci – obok Bordeaux i Burgundii – najważniejszy region winiarski Francji, gdzie powstają wysokiej jakości wina czerwone. Podobnie jak w Bordeaux – także w tym regionie wina są komponowane z wielu odmian.

Wprawdzie w regionie dopuszczonych jest do uprawy 19 czerwonych i białych odmian winogron – to jednak trzy spośród nich są najważniejsze.

GSM – Grenache, Syrah, Mourvèdre

Kupaż win czerwonych jakie powstają południowej części regionu winiarskiego jest w skrócie nazywany jako GSM, od pierwszych liter trzech głównych odmian winogron uprawianych w tym regionie – Grenache, Syrah oraz Mourvèdre.

Winnice  południowej części Doliny Rodanu obsadzone są głównie  odmianą Grenache. Powstają tutaj  zarówno popularne wina oznaczane jako Côte du Rhône, jak i najwyższej jakości i o międzynarodowej renomie – Châteauneuf- du Pape oraz Gigondas. Z kolei w części północnej regionu, dominuje odmiana Shiraz – która jest podstawą doskonałych, jednoodmianowych win z Hermitage i Côte Rôtie oraz dobrych, bardziej popularnych z Saint Joseph czy Crozes- Hermitage. Powstają tutaj jedne z najlepszych na świecie win czerwonych, takie jak Hermitage Le Pavillon od Chapoutier – które uzyskuje od znanych krytyków wina oceny idealne – 100 punktów.

Dolina Rodany - tutaj rodzi się GSM.
Winnice w regionie Doliny Rodanu.

Jakie cechy dają odmiany w kupażu GSM?

Trzy odmiany winogron są podstawą kupażu czerwonych win z Doliny Rodanu. Każda z odmian dodaje do wina charakterystyczne właściwości,  tworząc oryginalne ich aromaty i smaki.

Grenache (aka Garnacha)

Niewielka zawartość tanin, dobra owocowość, aromaty czerwonych owoców ( czereśnie, maliny) i cytrusowy finisz. Odmiana jest odporna na suszę. Wino z tej odmiany ma niewielką zawartość garbników i antocyjanów, umiarkowaną kwasowość i wysoki alkohol. Najczęściej jest kupażowana z odmianami bogatszymi w garbniki, takimi jak Tempranillo w Hiszpanii i Syrah we Francji.

Syrah (aka Shiraz)

Syrah dobrze czuje się w ciepłym i suchym klimacie południa Francji. Winu nadaje głęboki kolor, zapach ciemnych owoców ( śliwki, jagód) z nutami pieprzu. W smaku dobrze zbudowane o średniej intensywności tanin i kwasowości.

Mourvèdre (aka Monastrell)

Odmiana najbardziej aromatyczna spośród poprzednich, z bukietem zapachowym czarnych owoców i czarnego pieprzu. W kupażu dodaje solidną strukturę, taniny i aromaty. Jest składnikiem win z châteauneuf-du-pape oraz innych z południowej części regionu Doliny Rodanu.

Wina dla konsesera – Côtes du Rhône Village oraz Châteauneuf du Pape

Jako przykład winnicaprofesora wybrała dwa wina z części południowej – Côtes du Rhône Village oraz Châteauneuf du Pape oraz dwa Hermitage z części północnej.

Kilka win, które można opisać jako GSM.
Kilka win, które można opisać jako GSM.
fot. winnicaprofesora

Côtes du Rhône Village, Plan de Dieu 2018, 80% Grenache, 15% Syrah, 5% Mourvèdre.

Clos de l’ Oratoire des Papes, Châteauneuf du Pape 2016,Maison Ogier , 80% Grenache, 10% Syrah  5% Cinsault, 5% Mourvèdre.

Le Pavillon Hermitage  2006, M.Chapoutier, 100% Syrah.

Hermitage 2014, Cave de Tain, 100% Syrah.

Więcej o regionie, GSM i winach Doliny Rodanu:

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.