GSM – kupaż z Doliny Rodanu

Dolina Rodanu to trzeci - obok Bordeaux i Burgundii - najważniejszy region winiarski Francji. To tam powstaje legendarny kupaż GSM.

Dolina Rodanu to trzeci – obok Bordeaux i Burgundii – najważniejszy region winiarski Francji, gdzie powstają wysokiej jakości wina czerwone. Podobnie jak w Bordeaux – także w tym regionie wina są komponowane z wielu odmian.

Wprawdzie w regionie dopuszczonych jest do uprawy 19 czerwonych i białych odmian winogron – to jednak trzy spośród nich są najważniejsze.

GSM – Grenache, Syrah, Mourvèdre

Kupaż win czerwonych jakie powstają południowej części regionu winiarskiego jest w skrócie nazywany jako GSM, od pierwszych liter trzech głównych odmian winogron uprawianych w tym regionie – Grenache, Syrah oraz Mourvèdre.

Winnice  południowej części Doliny Rodanu obsadzone są głównie  odmianą Grenache. Powstają tutaj  zarówno popularne wina oznaczane jako Côte du Rhône, jak i najwyższej jakości i o międzynarodowej renomie – Châteauneuf- du Pape oraz Gigondas. Z kolei w części północnej regionu, dominuje odmiana Shiraz – która jest podstawą doskonałych, jednoodmianowych win z Hermitage i Côte Rôtie oraz dobrych, bardziej popularnych z Saint Joseph czy Crozes- Hermitage. Powstają tutaj jedne z najlepszych na świecie win czerwonych, takie jak Hermitage Le Pavillon od Chapoutier – które uzyskuje od znanych krytyków wina oceny idealne – 100 punktów.

Dolina Rodany - tutaj rodzi się GSM.
Winnice w regionie Doliny Rodanu.

Jakie cechy dają odmiany w kupażu GSM?

Trzy odmiany winogron są podstawą kupażu czerwonych win z Doliny Rodanu. Każda z odmian dodaje do wina charakterystyczne właściwości,  tworząc oryginalne ich aromaty i smaki.

Grenache (aka Garnacha)

Niewielka zawartość tanin, dobra owocowość, aromaty czerwonych owoców ( czereśnie, maliny) i cytrusowy finisz. Odmiana jest odporna na suszę. Wino z tej odmiany ma niewielką zawartość garbników i antocyjanów, umiarkowaną kwasowość i wysoki alkohol. Najczęściej jest kupażowana z odmianami bogatszymi w garbniki, takimi jak Tempranillo w Hiszpanii i Syrah we Francji.

Syrah (aka Shiraz)

Syrah dobrze czuje się w ciepłym i suchym klimacie południa Francji. Winu nadaje głęboki kolor, zapach ciemnych owoców ( śliwki, jagód) z nutami pieprzu. W smaku dobrze zbudowane o średniej intensywności tanin i kwasowości.

Mourvèdre (aka Monastrell)

Odmiana najbardziej aromatyczna spośród poprzednich, z bukietem zapachowym czarnych owoców i czarnego pieprzu. W kupażu dodaje solidną strukturę, taniny i aromaty. Jest składnikiem win z châteauneuf-du-pape oraz innych z południowej części regionu Doliny Rodanu.

Wina dla konsesera – Côtes du Rhône Village oraz Châteauneuf du Pape

Jako przykład winnicaprofesora wybrała dwa wina z części południowej – Côtes du Rhône Village oraz Châteauneuf du Pape oraz dwa Hermitage z części północnej.

Kilka win, które można opisać jako GSM.
Kilka win, które można opisać jako GSM.
fot. winnicaprofesora

Côtes du Rhône Village, Plan de Dieu 2018, 80% Grenache, 15% Syrah, 5% Mourvèdre.

Clos de l’ Oratoire des Papes, Châteauneuf du Pape 2016,Maison Ogier , 80% Grenache, 10% Syrah  5% Cinsault, 5% Mourvèdre.

Le Pavillon Hermitage  2006, M.Chapoutier, 100% Syrah.

Hermitage 2014, Cave de Tain, 100% Syrah.

Więcej o regionie, GSM i winach Doliny Rodanu:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY