Wino z wyspy Santorini

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Choć w Gracji byłem wielokrotnie, to jednak do Santorini nie dotarłem. Wyspa słynie nie tylko z turystycznych atrakcji, lecz także z tego, że stąd pochodzi jedno z najlepszych, greckich białych win. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy przeglądając wina oferowane na półkach pobliskiego Lidla zauważyłem butelkę z charakterystycznymi napisami w języku greckim, którego nie znam. Na szczęście, na dole etykiety napis po angielsku głosi : Santorini Assyrtiko Dry White Wine.

Kupiłem butelkę na spróbowanie, zwłaszcza że cena nie jest wygórowana.

Białe Assyrtiko

Assyrtiko pochodzi z Santorini. Jest to szlachetna, biała odmiana winogron, dojrzewająca  na wulkanicznych glebach. Na wyspie zajmuje około 70% winnic. Służy do wytwarzana wytrawnego wina białego oraz słodkiego Vinsanto.

santorini

Santorini, winnice na wulkanicznej glebie, fot.newwinesofgreece

Eantopinh Santorini, 2016

Region winiarski : Grecja – Santorini

Rodzaj : białe, wytrawne

Odmiana: Assyrtiko

Cena w Lidlu  26,99 PLN/butelka

Serwować schłodzone do temperatury 10-12 C.

Ocena:3,5

assyrtiko butelkaassyrtiko etykieta

Wytrawne białe wino z tej odmiany ma stosunkowo wysoki poziom alkoholu – 13%, co można na początku odczuć smakując wino. Wino jest lekkie, wytrawne, ma wyraźne aromaty owocowe, m.in. owoców cytrusowych. Kwasowość wina jest odczuwalna, lecz raczej stonowana, głównie mineralnymi nutami i nieznaczną goryczką w końcówce degustacji. Oryginalne smaki mineralne pochodzą z pewnością z wulkanicznej ziemi, na której dojrzewały winogrona Assyrtiko.

W 2017 roku wino zostało, zasłużenie, wyróżnione złotym medalem. Także winnicaprofesora ocenia wino wysoko, przyznając notę 4,5/6.

Spędzając letnie wakacje na Santorini, lub w innych regionach Grecji, koniecznie spróbować wytrawnego Assyrtiko do typowych, miejscowych potraw. Satysfakcja gwarantowana !!!

Chcesz pogłębić swoją wiedzę o winie? Zamów Przewodnik po świecie wina, nową książkę profesora Marka Rekowskiego dla początkujących i bardziej zaawansowanych amatorów wina. Zamów TUTAJ

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina
Książka o winie
Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.