Wino z wyspy Santorini

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Choć w Gracji byłem wielokrotnie, to jednak do Santorini nie dotarłem. Wyspa słynie nie tylko z turystycznych atrakcji, lecz także z tego, że stąd pochodzi jedno z najlepszych, greckich białych win. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy przeglądając wina oferowane na półkach pobliskiego Lidla zauważyłem butelkę z charakterystycznymi napisami w języku greckim, którego nie znam. Na szczęście, na dole etykiety napis po angielsku głosi : Santorini Assyrtiko Dry White Wine.

Kupiłem butelkę na spróbowanie, zwłaszcza że cena nie jest wygórowana.

Białe Assyrtiko

Assyrtiko pochodzi z Santorini. Jest to szlachetna, biała odmiana winogron, dojrzewająca  na wulkanicznych glebach. Na wyspie zajmuje około 70% winnic. Służy do wytwarzana wytrawnego wina białego oraz słodkiego Vinsanto.

santorini

Santorini, winnice na wulkanicznej glebie, fot.newwinesofgreece

Eantopinh Santorini, 2016

Region winiarski : Grecja – Santorini

Rodzaj : białe, wytrawne

Odmiana: Assyrtiko

Cena w Lidlu  26,99 PLN/butelka

Serwować schłodzone do temperatury 10-12 C.

Ocena:3,5

assyrtiko butelkaassyrtiko etykieta

Wytrawne białe wino z tej odmiany ma stosunkowo wysoki poziom alkoholu – 13%, co można na początku odczuć smakując wino. Wino jest lekkie, wytrawne, ma wyraźne aromaty owocowe, m.in. owoców cytrusowych. Kwasowość wina jest odczuwalna, lecz raczej stonowana, głównie mineralnymi nutami i nieznaczną goryczką w końcówce degustacji. Oryginalne smaki mineralne pochodzą z pewnością z wulkanicznej ziemi, na której dojrzewały winogrona Assyrtiko.

W 2017 roku wino zostało, zasłużenie, wyróżnione złotym medalem. Także winnicaprofesora ocenia wino wysoko, przyznając notę 4,5/6.

Spędzając letnie wakacje na Santorini, lub w innych regionach Grecji, koniecznie spróbować wytrawnego Assyrtiko do typowych, miejscowych potraw. Satysfakcja gwarantowana !!!

Chcesz pogłębić swoją wiedzę o winie? Zamów Przewodnik po świecie wina, nową książkę profesora Marka Rekowskiego dla początkujących i bardziej zaawansowanych amatorów wina. Zamów TUTAJ

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina
Książka o winie
Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.