Wino z Grecji – Epir, Macedonia, Tracja

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Winnicaprofesora przygotowała krótki przewodnik po regionach i winach Grecji – kolejna część.

Grecja Północna – Epir, Macedonia, Tracja

W regionach północnej Grecji przeważa klimat kontynentalny, z chłodnymi zimami, silnymi wiatrami, opadami deszczu i śniegu w górach. W winnicach uprawia się sporo odmian białych, służących do produkcji wytrawnych i musujących win białych o delikatnych zapachach owoców cytrusowych i kwiatowych. Dominuje odmiana Malagustia. Z Macedonii pochodzi również jakościowe wino czerwone Xinomavro, nazywane grackim Barolo.

Czerwone Xinomavro

Wytrawne wino czerwone Xinomavro cechują silne taniny i wyraźna kwasowość. W smaku znajdziemy owoce wiśni, natomiast w aromatach można rozpoznać śliwkę, truskawki i suszone pomidory. Wino, zwłaszcza te wytwarzane w 100% z Xinomavro w regionie Naousa, jest oceniane jako jedno z najlepszych, greckich win czerwonych. Z racji swoich właściwości wino może dojrzewać wiele lat.

Winnice Xinomavro  w greckiej Macedonii, fot.vaeninaoussa.com

Oprócz Macedonii Xinomavro uprawia się także w winnicach regionu centralnego Rapsani, położonych na zboczach mitologicznej góry Olimpu. Często występuje w kupażu z innymi odmianami, takimi jak Stavrorto i Krasato. Wino charakterem przypomina francuskie z Doliny Rodanu, ma smak przypraw, anyżu, wiśni i malin oraz wolno rozwijające się taniny.

Białe Malagoustia  

Malagoustia to aromatyczna odmiana białych winogron uprawiana głównie w Greckiej Macedonii oraz w centrum kraju. Odmianę uratował winiarz Evangelos Gerovassiliou obsadzając nią winnice w Epanomii.

Winnica w regionie Macedonii, fot.greece-is.com

Wytrawne, białe wino z odmiany Malagoustia ma bogate aromaty i łagodny smak. Przeważają zapachy owocowe – brzoskwini, limonki i kwiatu pomarańczy. Bardzo dobre są wina powstające w kupażu z Sauvignon Blanc i Chardonnay.

>> O tym jak i z jakich winogron powstaje wino, porady praktyczne oraz fascynująca historię wina znajdziecie w książce Przewodnik po świeci wina, pięknie ilustrowanej książce o winie dla każdego. Możecie ją nabyć w partnerskim sklepie Lifetasty.eu. <<

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina
Książka o winie
Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.