Wino z Grecji – Epir, Macedonia, Tracja

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Winnicaprofesora przygotowała krótki przewodnik po regionach i winach Grecji – kolejna część.

Grecja Północna – Epir, Macedonia, Tracja

W regionach północnej Grecji przeważa klimat kontynentalny, z chłodnymi zimami, silnymi wiatrami, opadami deszczu i śniegu w górach. W winnicach uprawia się sporo odmian białych, służących do produkcji wytrawnych i musujących win białych o delikatnych zapachach owoców cytrusowych i kwiatowych. Dominuje odmiana Malagustia. Z Macedonii pochodzi również jakościowe wino czerwone Xinomavro, nazywane grackim Barolo.

Czerwone Xinomavro

Wytrawne wino czerwone Xinomavro cechują silne taniny i wyraźna kwasowość. W smaku znajdziemy owoce wiśni, natomiast w aromatach można rozpoznać śliwkę, truskawki i suszone pomidory. Wino, zwłaszcza te wytwarzane w 100% z Xinomavro w regionie Naousa, jest oceniane jako jedno z najlepszych, greckich win czerwonych. Z racji swoich właściwości wino może dojrzewać wiele lat.

Winnice Xinomavro  w greckiej Macedonii, fot.vaeninaoussa.com

Oprócz Macedonii Xinomavro uprawia się także w winnicach regionu centralnego Rapsani, położonych na zboczach mitologicznej góry Olimpu. Często występuje w kupażu z innymi odmianami, takimi jak Stavrorto i Krasato. Wino charakterem przypomina francuskie z Doliny Rodanu, ma smak przypraw, anyżu, wiśni i malin oraz wolno rozwijające się taniny.

Białe Malagoustia  

Malagoustia to aromatyczna odmiana białych winogron uprawiana głównie w Greckiej Macedonii oraz w centrum kraju. Odmianę uratował winiarz Evangelos Gerovassiliou obsadzając nią winnice w Epanomii.

Winnica w regionie Macedonii, fot.greece-is.com

Wytrawne, białe wino z odmiany Malagoustia ma bogate aromaty i łagodny smak. Przeważają zapachy owocowe – brzoskwini, limonki i kwiatu pomarańczy. Bardzo dobre są wina powstające w kupażu z Sauvignon Blanc i Chardonnay.

>> O tym jak i z jakich winogron powstaje wino, porady praktyczne oraz fascynująca historię wina znajdziecie w książce Przewodnik po świeci wina, pięknie ilustrowanej książce o winie dla każdego. Możecie ją nabyć w partnerskim sklepie Lifetasty.eu. <<

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina
Książka o winie
Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY