Rynek wina na świecie 2022

W ostatnich latach światowa produkcja i konsumpcja wina były dość stabilne. Sam handel winem odnotował rekordowe obroty.

Przez liczne – pandemiczne, gospodarcze i polityczne – zawirowania światowy rynek wina przechodzi stosunkowo łagodnie. W latach 2020 i 2021 światowa produkcja i konsumpcja wina były dość stabilne, a handel winem odnotował rekordowe obroty.

Rynek wina i spadające liczby winnic

Powierzchnia winnic na świecie zmniejszyła się w długim okresie – z 7.8 mln hektarów w 2003 roku do 7.3 mln ha w 2021 roku. Największe spadki miały miejsce w latach 2003-2010. Winnice krajów UE obejmują 3,3 mln ha i utrzymują się od lat na tym samym poziomie. Trzy kraje:

 • Hiszpania (964 tys. ha),
 • Francja (798 tys. ha),
 • Włochy (718 tys. ha).

Stanowią aż 76% całego obszaru winnic w UE. Spadki powierzchni winnic mają miejsce w Chinach (783 tys. ha)  i od wielu lat w USA ( 400 tys. ha), głównie w celu ograniczenia nadmiernej produkcji winogron, a także w Argentynie.

Spadkowy trend produkcji wina

Według wstępnych szacunków OIV światowa produkcja wina w 2021 roku osiągnie około 260 milionów hektolitrów, 2% poniżej pięcioletniej średniej. Jest to kolejny rok spadku produkcji poniżej średniej z ostatnich dziesięciu lat. Spadkowy trend produkcji wina trwa już do 2004 roku – z odchyleniami w górę w 2013 i 2018.

Produkcja wina w krajach UE  (154 mln hl) stanowi 59% produkcji światowej, lecz wykazuje stały spadek, głównie z racji mniejszej produkcji we Francji, wywołanej niekorzystnymi warunkami pogodowymi (wiosenne przymrozki). Trzy kraje – Włochy (50 mln hl), Francja (37,6 mln hl) i Hiszpania (35,3 mln hl) wytwarzają 47% światowej produkcji wina. Jedynie we Włoszech produkcja wina wykazuje wzrost powyżej średniej w ostatnich pięciu latach. Po raz piaty z rzędu spadek produkcji wina do 5,9 mln hl odnotowują Chiny, między innymi z racji spadku popytu krajowego.

Rynek wina – wzrasta udział krajów Nowego Świata

Produkcja wina jest silnie zróżnicowana geograficznie. Na półkuli północnej produkcja spadła o 20% w stosunku do roku 2020, głównie z racji niekorzystnych warunków pogodowych we Francji i częściowo w Hiszpanii. Równocześnie w krajach Nowego Świata – Australia, Chile, Argentyna produkcja wina bije rekordy. Wyjątkiem jest Nowa Zelandia ze spadkiem produkcji o około 19% w relacji do roku poprzedniego.

W rezultacie udział krajów Nowego Świata w globalnej produkcji wina wzrósł z 39% w 2020 roku do 43% w 2021 r.

autor.

Udział poszczególnych krajów w światowej produkcji wina w 2021 roku w %

Rynek wina na świecie - wykres obrazujący udział poszczególnych państw w produkcji wina.
Opracowanie własne.

Trwała nadwyżka podaży na rynku wina

Światowa konsumpcja wina wyniosła w 2021 roku około 236 mln hl, o 0,7% więcej aniżeli w roku poprzednim. Ważne jest, że odwrócił się spadkowy trend od 2017 roku – wynikający m.in. ze spadku konsumpcji wina w Chinach oraz pandemii COVID-19. Jednak w niektórych krajach konsumpcja wzrosła. Najwięcej wina konsumuje się w USA (33 mln hl). Kolejne miejsca zajmują Francja (25 mln hl) i Włochy (24 mln hl).

W ujęciu globalnym podaż wina nadal przewyższa popyt (konsumpcję), w 2021 roku o ponad 20 mln.hl wpisując się w dziesięcioletni trend stałej nadwyżki podaży.

autor.

Nadwyżka podaży wina na świecie w latach 2011 – 2021 w miliardach litrów

Rynek wina na świecie - wykres obrazujący nadwyżki podaży.
Według danych OIV.

Struktura produktowa nadwyżki podaży jest zróżnicowana. Największe nadwyżki występują w winie niebutelkowanym, sprzedawanym luzem. Głównym producentem i eksporterem wina luzem jest Hiszpania i największy jej region winiarski Castilla la Mancha. Także Afryka Południowa wytwarza duże ilości wina niebutelkowanego.

W rezultacie, pomimo rosnących kosztów produkcji, ceny wina luzem utrzymują się na niskim poziomie. Średnio 35-40 centów za litr. Odmienna jest sytuacja butelkowanych win najwyższej jakości. Tutaj nadwyżka podaży praktycznie nie występuje. W przypadku win z Burgundii czy szampanów powstaje na rynku nadwyżka popytu, stwarzając silną presję na wzrosty cen wina.

Rekordowy handel winem

W roku 2021 odnotowano rekordowy wzrost eksportu wina do 112 mln hl, co stanowi 43% światowej produkcji. Od roku 2000 światowy eksport wina podwoił się. Rekordowe obroty handlu winem mają miejsce w czasie poważnego kryzysu transportu międzynarodowego, rosnącej inflacji i spadku siły nabywczej konsumentów w wielu krajach. Największym eksporterem wolumenu wina jest Hiszpania (23 mln hl) natomiast pod względem wartości eksportu przoduje Francja – uzyskując 11 mld EUR.

Z kolei najwięcej wina importują Niemcy oraz USA. W niektórych krajach eksport wina ratuje sektor winiarski. Na przykład w Afryce Południowej polityka licznych ograniczeń i zakazów w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych mocno zmniejszyła krajową konsumpcję wina. Wielu producentów wina, m.in. z największego regionu winiarskiego Stellenbosch, znalazło się w krytycznej sytuacji. Na szczęście rząd zwiększył limity eksportowe wina do 50% produkcji.

Struktura kanałów dystrybucji

Według danych Mediabanca w roku 2021 sprzedaż wina w supermarketach wzrosła o około 14%, zajmując prawie 36% spośród wszystkich kanałów dystrybucji. Znacznie zwiększyła się sprzedaż w kanałach HORECA (o 28%) osiągając udział 16% w rynku. Także inne kanały dystrybucji odnotowały wzrost:

 • sprzedaż bezpośrednia (5,4%),
 • sklepy specjalistyczne i bary (22,9%),
 • hurtownie – pośrednicy (19,8%).
prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Katarzyna

  Dzień dobry Panie Profesorze,

  Jak zwykle bardzo ciekawy artykuł, dziękuję.

  Mam dwa pytania:
  -czy wiadomo z czego wynika zmniejszenie konsumpcji wina w Chinach?
  -czy minimalna nadwyżka produkcji w 2017 była spowodowana złą pogodą czy były też inne powody?

  Pozdrawiam,
  Katarzyna

  1. Marek

   Spadek konsumpcji wina w Chinach związany jest przede wszystkim z pandemią COVID-19. W walce z pandemią wprowadzano restrykcyjne ograniczenia poruszania się i przemieszczania dla całych regionów i miast. W konsekwencji konsumpcja wielu produktów, w tym wina, uległa dużemu ograniczeniu. Ponadto, w walce z łapownictwem zakazano dawanie urzędnikom państwowym i kardom firm prezentów w firmie butelki (butelek) wina, zazwyczaj wysokiej wartości.
   Produkcja wina jest pod coraz większym wpływem zmian klimatu. Wiosenne przymrozki, huragany, gradobicia, powodzie, pożary, braki wody, itp. .decydują w znacznej mierze o wysokości zbioru winogron i ostatecznie produkcji wina. Rozmiary produkcji podlegają znacznym wahaniom. Przykładem może być rok 2017, kiedy światowa produkcja wina spadła do 249 mln.hl – 20 mln.hl ( czyli tyle, ile wynosi roczna produkcja wina w USA) mniej aniżeli w roku poprzednim. Największe spadki produkcji wina miały miejsce w Europie – Francja, Włochy, Hiszpania. Równocześnie, światowa konsumpcja wina nieznacznie wzrosła do poziomu 246 mln.hl. Stąd niewielka nadwyżka podaży w 2017 roku.

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.