Rynek wina na świecie 2022

W ostatnich latach światowa produkcja i konsumpcja wina były dość stabilne. Sam handel winem odnotował rekordowe obroty.

Przez liczne – pandemiczne, gospodarcze i polityczne – zawirowania światowy rynek wina przechodzi stosunkowo łagodnie. W latach 2020 i 2021 światowa produkcja i konsumpcja wina były dość stabilne, a handel winem odnotował rekordowe obroty.

Rynek wina i spadające liczby winnic

Powierzchnia winnic na świecie zmniejszyła się w długim okresie – z 7.8 mln hektarów w 2003 roku do 7.3 mln ha w 2021 roku. Największe spadki miały miejsce w latach 2003-2010. Winnice krajów UE obejmują 3,3 mln ha i utrzymują się od lat na tym samym poziomie. Trzy kraje:

  • Hiszpania (964 tys. ha),
  • Francja (798 tys. ha),
  • Włochy (718 tys. ha).

Stanowią aż 76% całego obszaru winnic w UE. Spadki powierzchni winnic mają miejsce w Chinach (783 tys. ha)  i od wielu lat w USA ( 400 tys. ha), głównie w celu ograniczenia nadmiernej produkcji winogron, a także w Argentynie.

Spadkowy trend produkcji wina

Według wstępnych szacunków OIV światowa produkcja wina w 2021 roku osiągnie około 260 milionów hektolitrów, 2% poniżej pięcioletniej średniej. Jest to kolejny rok spadku produkcji poniżej średniej z ostatnich dziesięciu lat. Spadkowy trend produkcji wina trwa już do 2004 roku – z odchyleniami w górę w 2013 i 2018.

Produkcja wina w krajach UE  (154 mln hl) stanowi 59% produkcji światowej, lecz wykazuje stały spadek, głównie z racji mniejszej produkcji we Francji, wywołanej niekorzystnymi warunkami pogodowymi (wiosenne przymrozki). Trzy kraje – Włochy (50 mln hl), Francja (37,6 mln hl) i Hiszpania (35,3 mln hl) wytwarzają 47% światowej produkcji wina. Jedynie we Włoszech produkcja wina wykazuje wzrost powyżej średniej w ostatnich pięciu latach. Po raz piaty z rzędu spadek produkcji wina do 5,9 mln hl odnotowują Chiny, między innymi z racji spadku popytu krajowego.

Rynek wina – wzrasta udział krajów Nowego Świata

Produkcja wina jest silnie zróżnicowana geograficznie. Na półkuli północnej produkcja spadła o 20% w stosunku do roku 2020, głównie z racji niekorzystnych warunków pogodowych we Francji i częściowo w Hiszpanii. Równocześnie w krajach Nowego Świata – Australia, Chile, Argentyna produkcja wina bije rekordy. Wyjątkiem jest Nowa Zelandia ze spadkiem produkcji o około 19% w relacji do roku poprzedniego.

W rezultacie udział krajów Nowego Świata w globalnej produkcji wina wzrósł z 39% w 2020 roku do 43% w 2021 r.

autor.

Udział poszczególnych krajów w światowej produkcji wina w 2021 roku w %

Rynek wina na świecie - wykres obrazujący udział poszczególnych państw w produkcji wina.
Opracowanie własne.

Trwała nadwyżka podaży na rynku wina

Światowa konsumpcja wina wyniosła w 2021 roku około 236 mln hl, o 0,7% więcej aniżeli w roku poprzednim. Ważne jest, że odwrócił się spadkowy trend od 2017 roku – wynikający m.in. ze spadku konsumpcji wina w Chinach oraz pandemii COVID-19. Jednak w niektórych krajach konsumpcja wzrosła. Najwięcej wina konsumuje się w USA (33 mln hl). Kolejne miejsca zajmują Francja (25 mln hl) i Włochy (24 mln hl).

W ujęciu globalnym podaż wina nadal przewyższa popyt (konsumpcję), w 2021 roku o ponad 20 mln.hl wpisując się w dziesięcioletni trend stałej nadwyżki podaży.

autor.

Nadwyżka podaży wina na świecie w latach 2011 – 2021 w miliardach litrów

Rynek wina na świecie - wykres obrazujący nadwyżki podaży.
Według danych OIV.

Struktura produktowa nadwyżki podaży jest zróżnicowana. Największe nadwyżki występują w winie niebutelkowanym, sprzedawanym luzem. Głównym producentem i eksporterem wina luzem jest Hiszpania i największy jej region winiarski Castilla la Mancha. Także Afryka Południowa wytwarza duże ilości wina niebutelkowanego.

W rezultacie, pomimo rosnących kosztów produkcji, ceny wina luzem utrzymują się na niskim poziomie. Średnio 35-40 centów za litr. Odmienna jest sytuacja butelkowanych win najwyższej jakości. Tutaj nadwyżka podaży praktycznie nie występuje. W przypadku win z Burgundii czy szampanów powstaje na rynku nadwyżka popytu, stwarzając silną presję na wzrosty cen wina.

Rekordowy handel winem

W roku 2021 odnotowano rekordowy wzrost eksportu wina do 112 mln hl, co stanowi 43% światowej produkcji. Od roku 2000 światowy eksport wina podwoił się. Rekordowe obroty handlu winem mają miejsce w czasie poważnego kryzysu transportu międzynarodowego, rosnącej inflacji i spadku siły nabywczej konsumentów w wielu krajach. Największym eksporterem wolumenu wina jest Hiszpania (23 mln hl) natomiast pod względem wartości eksportu przoduje Francja – uzyskując 11 mld EUR.

Z kolei najwięcej wina importują Niemcy oraz USA. W niektórych krajach eksport wina ratuje sektor winiarski. Na przykład w Afryce Południowej polityka licznych ograniczeń i zakazów w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych mocno zmniejszyła krajową konsumpcję wina. Wielu producentów wina, m.in. z największego regionu winiarskiego Stellenbosch, znalazło się w krytycznej sytuacji. Na szczęście rząd zwiększył limity eksportowe wina do 50% produkcji.

Struktura kanałów dystrybucji

Według danych Mediabanca w roku 2021 sprzedaż wina w supermarketach wzrosła o około 14%, zajmując prawie 36% spośród wszystkich kanałów dystrybucji. Znacznie zwiększyła się sprzedaż w kanałach HORECA (o 28%) osiągając udział 16% w rynku. Także inne kanały dystrybucji odnotowały wzrost:

  • sprzedaż bezpośrednia (5,4%),
  • sklepy specjalistyczne i bary (22,9%),
  • hurtownie – pośrednicy (19,8%).
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Katarzyna

    Dzień dobry Panie Profesorze,

    Jak zwykle bardzo ciekawy artykuł, dziękuję.

    Mam dwa pytania:
    -czy wiadomo z czego wynika zmniejszenie konsumpcji wina w Chinach?
    -czy minimalna nadwyżka produkcji w 2017 była spowodowana złą pogodą czy były też inne powody?

    Pozdrawiam,
    Katarzyna

    1. Marek

      Spadek konsumpcji wina w Chinach związany jest przede wszystkim z pandemią COVID-19. W walce z pandemią wprowadzano restrykcyjne ograniczenia poruszania się i przemieszczania dla całych regionów i miast. W konsekwencji konsumpcja wielu produktów, w tym wina, uległa dużemu ograniczeniu. Ponadto, w walce z łapownictwem zakazano dawanie urzędnikom państwowym i kardom firm prezentów w firmie butelki (butelek) wina, zazwyczaj wysokiej wartości.
      Produkcja wina jest pod coraz większym wpływem zmian klimatu. Wiosenne przymrozki, huragany, gradobicia, powodzie, pożary, braki wody, itp. .decydują w znacznej mierze o wysokości zbioru winogron i ostatecznie produkcji wina. Rozmiary produkcji podlegają znacznym wahaniom. Przykładem może być rok 2017, kiedy światowa produkcja wina spadła do 249 mln.hl – 20 mln.hl ( czyli tyle, ile wynosi roczna produkcja wina w USA) mniej aniżeli w roku poprzednim. Największe spadki produkcji wina miały miejsce w Europie – Francja, Włochy, Hiszpania. Równocześnie, światowa konsumpcja wina nieznacznie wzrosła do poziomu 246 mln.hl. Stąd niewielka nadwyżka podaży w 2017 roku.

  2. Daniel

    Witam, struktura kanałów dystrybucji i podział procentowy skąd są pobrane te dane? Daniel

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY