Przewodnik po winach Krety – winiarska turystyka Kreta

Wielu zastanawia się jeszcze gdzie wybrać się na wakacje w tym roku i jak je spędzić. Winna turystyka i Kreta - to może być dobry kierunek.

Wielu zastanawia się jeszcze gdzie wybrać się na wakacje w tym roku i jak je spędzić. Wylegując się na plaży, czy może bardziej aktywnie -zwiedzając nowe miejsca, odkrywając regionalne tradycje kulturalne i kulinarne. Pobyt w krajach kultury śródziemnomorskiej – w Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Portugalii – to dla amatorów wina  doskonała okazja do poznania miejscowych winiarni i posmakowania oryginalnych win w towarzystwie kulinarnych przysmaków. Winiarska turystyka Kreta…

Winnica Profesora będzie prezentować ciekawe winnice, winiarnie, bary z winem – jakie warto odwiedzić przebywając na Krecie, w Toskanii, Katalonii, Lizbonie, Langwedocji i wielu innych miejscach słynących z kultury winiarskiej. Rozpoczynamy od greckiej Krety, która od lat jest popularnym miejscem spędzania wakacji przez Polaków.

Regiony winiarskie Grecji

W starożytności Grecja była przodującym producentem wina. Obecnie greckie wina są mniej znane na świecie. Konsumują je gównie Grecy oraz liczni turyści spędzający w Grecji wakacje.

Regiony winiarskie Grecji nakładają się na strefy klimatyczne kraju. Warunki klimatyczne wraz z cechami gleby, na której posadowione są winnice, decydują o rodzajach uprawianych odmian winogron oraz win, jakie z nich powstają. Najczęściej są to odmiany miejscowe, obecne w Grecji od stuleci – uzupełniane odmianami zagranicznymi, głownie pochodzącymi z Francji.

Regiony winiarskie Grecji | antavia.pl

Przewodnik po winach Krety – winiarska turystyka Kreta

Słodkie wino z Krety było znane w średniowiecznej Europie jako vino di Candia (z dzisiejszego Heraklionu). Obecnie winnice Krety zajmują prawie 13% całej powierzchni winnic w Grecji i są trzecim największym regionem winiarskim w tym kraju. Wina z Krety mają kilka oznaczeń pochodzenia – takie jak Peza, Archanes, Dafnes oraz Sitia.

Winiarnie na Krecie.

W winnicach dominują miejscowe odmiany:

 • białe – Vilana, Vidiani, Dafni, Malvazia di Candia i Muscat of Spina;
 • czerwone – Kotsifali, Mandilari, Liatiko i legendarne Romeiko.

Odmiany miejscowe są kupażowane z zagranicznymi, głównie francuskimi.

Vilana – winiarska turystyka Kreta

Popularne, wytrawne wino białe, przyjemne, lekkie w konsumpcji z dominacją zapachów owoców cytrusowych, zielonego jabłka. Wino pije się jako młode – 1-2 letnie, m.in. do dań z ryb i owoców morza.

Wino Vilana.
Winnice Alexakis Winery.

Dafni – winiarska turystyka Kreta

Wytrawne wino białe, bardzo aromatyczne, o małej zawartość alkoholu i dobrej kwasowości. Aromaty ziół , rozmarynu, męty, lukrecji. Wino pije się jako młode lecz lepsze jest starsze, nawet do 7 lat po dacie produkcji. Doskonale smakuje do typowych greckich dań.

Winnice Douloufakis Winery
Wino Dafni

Kotsifali oraz Kotsifali Mandilari – winiarska turystyka Kreta

Są to popularne, jednoodmianowe lub kupażowe, wytrawne wina czerwone o ciemnym, malinowym kolorze i wyraźnych zapachach truskawek, malin i czerwonych wiśni. Należy konsumować jako młode, 1-2 letnie, lekko schłodzone, dobre do przystawek (mezedes), dań mięsnych.

winna turystyka Kreta
Winnice Stilianou Winery
Wino Kotsifali

Kotsifali Syrah – winiarska turystyka Kreta

Odmiana Syrah  dobrze przyjęła się na Krecie, służy do kompozycji z odmianami miejscowymi, takimi jak delikatne Kotsifali. Wino ma zapachy ciemnych owoców i  nuty przypraw. Najlepsze jest 4-5 letnie, świetne do jagnięciny, smażonej wieprzowiny,  grillowanych mięs.

Winnice Anoskeli Winery.
Wino Kotsifali Syrah.

Romeiko i Liatiko – winiarska turystyka Kreta

Są to słodkie wina deserowe. Romeiko pochodzi z zachodniej części wyspy, z regionu Chani, natomiast Liatiko z Heraklionu.Wina charakteryzują aromaty suszonych owoców. Świetne n do dojrzewających serów, takich jak Graviera z Krety.

Winnice Karavitakis Winery

Winiarnie w okolicach Heraklionu

Wizyty w winnicy i winiarni:

Adres:

 • 104-106 Irinis & Filias
 • 715 00 Peridi Metohi
 • Heraklion, Crete
 • Tel.: +30 2810 25 20 19
 • Tel.: +30 2810 25 20 20
 • Fax: +30 2810 25 65 35
 • Email: info@alexakiswines.com

Adres i rezerwacja wizyty:

Kontakt:

Winiarnie w okolicach Chani

Anoskeli

winna turystyka Kreta


 

 • ANOSKELI Agricultural Company S.A.;
 • Olive Mill – Winery;
 • Anoskeli, Municipality of Platanias;
 • 73002, Chania, Cret;
 • tel.: 30 28240 83127 & 28240 31700;
 • email: tastingtour@anoskeli.gr;
 • tel. 30 28240 31709.
winna turystyka Kreta
Karavitakis wina.

Co oferują winiarnie?

Wszystkie winiarnie oferują przygotowane programy zwiedzania winnicy i winiarni, a także degustację win – niekiedy towarzyszącą miejscowym specjałom kulinarnym. Praktycznie w każdej winiarni mamy możliwość spróbowania win białych i czerwonych z charakterystycznych dla Krety odmian winogron. Na wizytę w winiarni warto umówić się telefonicznie, mailowo lub na stronie WW winiarni. Warto zwrócić uwagę w jakie dni i godziny są organizowane wizyty. Przeciętna cena za wizytę wynosi 7 EURO na osobę.

Jak organizujemy wyjazd na Kretę?

Wakacyjny wyjazd możemy organizować samodzielnie – rezerwując przelot samolotem. Także rezerwacja hotelu jest łatwa, za pośrednictwem platform lub bezpośrednio w hotelu. Wybór jest ogromny. Odwiedzanie winnic i winiarni jest dostępne po uprzednim uzgodnieniu terminu.

Inną możliwością jest skorzystanie z oferty biur turystycznych – choć takich które organizują wyjazdy z programami specjalnie przygotowanymi dla amatorów wina jest niewiele.

Jednym z nich jest Hey Holiday – www.heyholiday.eu warto zajrzeć na ciekawy program winiarskiej turystyki po Piemoncie i Alzacji.

Marek Rekowski.

 

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY