Przewodnik po winach Krety – winiarska turystyka Kreta

Wielu zastanawia się jeszcze gdzie wybrać się na wakacje w tym roku i jak je spędzić. Winna turystyka i Kreta - to może być dobry kierunek.

Wielu zastanawia się jeszcze gdzie wybrać się na wakacje w tym roku i jak je spędzić. Wylegując się na plaży, czy może bardziej aktywnie -zwiedzając nowe miejsca, odkrywając regionalne tradycje kulturalne i kulinarne. Pobyt w krajach kultury śródziemnomorskiej – w Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Portugalii – to dla amatorów wina  doskonała okazja do poznania miejscowych winiarni i posmakowania oryginalnych win w towarzystwie kulinarnych przysmaków. Winiarska turystyka Kreta…

Winnica Profesora będzie prezentować ciekawe winnice, winiarnie, bary z winem – jakie warto odwiedzić przebywając na Krecie, w Toskanii, Katalonii, Lizbonie, Langwedocji i wielu innych miejscach słynących z kultury winiarskiej. Rozpoczynamy od greckiej Krety, która od lat jest popularnym miejscem spędzania wakacji przez Polaków.

Regiony winiarskie Grecji

W starożytności Grecja była przodującym producentem wina. Obecnie greckie wina są mniej znane na świecie. Konsumują je gównie Grecy oraz liczni turyści spędzający w Grecji wakacje.

Regiony winiarskie Grecji nakładają się na strefy klimatyczne kraju. Warunki klimatyczne wraz z cechami gleby, na której posadowione są winnice, decydują o rodzajach uprawianych odmian winogron oraz win, jakie z nich powstają. Najczęściej są to odmiany miejscowe, obecne w Grecji od stuleci – uzupełniane odmianami zagranicznymi, głownie pochodzącymi z Francji.

Regiony winiarskie Grecji | antavia.pl

Przewodnik po winach Krety – winiarska turystyka Kreta

Słodkie wino z Krety było znane w średniowiecznej Europie jako vino di Candia (z dzisiejszego Heraklionu). Obecnie winnice Krety zajmują prawie 13% całej powierzchni winnic w Grecji i są trzecim największym regionem winiarskim w tym kraju. Wina z Krety mają kilka oznaczeń pochodzenia – takie jak Peza, Archanes, Dafnes oraz Sitia.

Winiarnie na Krecie.

W winnicach dominują miejscowe odmiany:

 • białe – Vilana, Vidiani, Dafni, Malvazia di Candia i Muscat of Spina;
 • czerwone – Kotsifali, Mandilari, Liatiko i legendarne Romeiko.

Odmiany miejscowe są kupażowane z zagranicznymi, głównie francuskimi.

Vilana – winiarska turystyka Kreta

Popularne, wytrawne wino białe, przyjemne, lekkie w konsumpcji z dominacją zapachów owoców cytrusowych, zielonego jabłka. Wino pije się jako młode – 1-2 letnie, m.in. do dań z ryb i owoców morza.

Wino Vilana.
Winnice Alexakis Winery.

Dafni – winiarska turystyka Kreta

Wytrawne wino białe, bardzo aromatyczne, o małej zawartość alkoholu i dobrej kwasowości. Aromaty ziół , rozmarynu, męty, lukrecji. Wino pije się jako młode lecz lepsze jest starsze, nawet do 7 lat po dacie produkcji. Doskonale smakuje do typowych greckich dań.

Winnice Douloufakis Winery
Wino Dafni

Kotsifali oraz Kotsifali Mandilari – winiarska turystyka Kreta

Są to popularne, jednoodmianowe lub kupażowe, wytrawne wina czerwone o ciemnym, malinowym kolorze i wyraźnych zapachach truskawek, malin i czerwonych wiśni. Należy konsumować jako młode, 1-2 letnie, lekko schłodzone, dobre do przystawek (mezedes), dań mięsnych.

winna turystyka Kreta
Winnice Stilianou Winery
Wino Kotsifali

Kotsifali Syrah – winiarska turystyka Kreta

Odmiana Syrah  dobrze przyjęła się na Krecie, służy do kompozycji z odmianami miejscowymi, takimi jak delikatne Kotsifali. Wino ma zapachy ciemnych owoców i  nuty przypraw. Najlepsze jest 4-5 letnie, świetne do jagnięciny, smażonej wieprzowiny,  grillowanych mięs.

Winnice Anoskeli Winery.
Wino Kotsifali Syrah.

Romeiko i Liatiko – winiarska turystyka Kreta

Są to słodkie wina deserowe. Romeiko pochodzi z zachodniej części wyspy, z regionu Chani, natomiast Liatiko z Heraklionu.Wina charakteryzują aromaty suszonych owoców. Świetne n do dojrzewających serów, takich jak Graviera z Krety.

Winnice Karavitakis Winery

Winiarnie w okolicach Heraklionu

Wizyty w winnicy i winiarni:

Adres:

 • 104-106 Irinis & Filias
 • 715 00 Peridi Metohi
 • Heraklion, Crete
 • Tel.: +30 2810 25 20 19
 • Tel.: +30 2810 25 20 20
 • Fax: +30 2810 25 65 35
 • Email: info@alexakiswines.com

Adres i rezerwacja wizyty:

Kontakt:

Winiarnie w okolicach Chani

Anoskeli

winna turystyka Kreta


 

 • ANOSKELI Agricultural Company S.A.;
 • Olive Mill – Winery;
 • Anoskeli, Municipality of Platanias;
 • 73002, Chania, Cret;
 • tel.: 30 28240 83127 & 28240 31700;
 • email: tastingtour@anoskeli.gr;
 • tel. 30 28240 31709.
winna turystyka Kreta
Karavitakis wina.

Co oferują winiarnie?

Wszystkie winiarnie oferują przygotowane programy zwiedzania winnicy i winiarni, a także degustację win – niekiedy towarzyszącą miejscowym specjałom kulinarnym. Praktycznie w każdej winiarni mamy możliwość spróbowania win białych i czerwonych z charakterystycznych dla Krety odmian winogron. Na wizytę w winiarni warto umówić się telefonicznie, mailowo lub na stronie WW winiarni. Warto zwrócić uwagę w jakie dni i godziny są organizowane wizyty. Przeciętna cena za wizytę wynosi 7 EURO na osobę.

Jak organizujemy wyjazd na Kretę?

Wakacyjny wyjazd możemy organizować samodzielnie – rezerwując przelot samolotem. Także rezerwacja hotelu jest łatwa, za pośrednictwem platform lub bezpośrednio w hotelu. Wybór jest ogromny. Odwiedzanie winnic i winiarni jest dostępne po uprzednim uzgodnieniu terminu.

Inną możliwością jest skorzystanie z oferty biur turystycznych – choć takich które organizują wyjazdy z programami specjalnie przygotowanymi dla amatorów wina jest niewiele.

Jednym z nich jest Hey Holiday – www.heyholiday.eu warto zajrzeć na ciekawy program winiarskiej turystyki po Piemoncie i Alzacji.

Marek Rekowski.

 

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.