Najstarsze ślady wina sprzed 6000 lat odkryto w Gruzji. Do dzisiaj winiarze gruzińscy produkują wino w ogromnych, tradycyjnych glinianych dzbanach – kwerwi – zakopanych w ziemi. Historia wina jest bardzo ciekawa!
Historia wina – dalej
Uprawa winorośli i produkcja wina udoskonalają starożytni Grecy a później w Rzymianie. Propagatorem wina były legiony rzymskie. Legioniści spędzali w podbitych prowincjach wiele lat. Dla zaspokojenia spożycia wina zakładano winnice i wytwarzano wino, duże ilości eksportowano do Rzymu.
Po upadku Cesarstwa Rzymskiego winiarstwo odżywa dopiero w średniowieczu. W Europie – zwłaszcza we Francji – wino wytwarzają zakonnicy – Benedyktyni, Cystersi – na potrzeby liturgiczne, a także dla konsumpcji własnej. W zakonach wypijano średnio ponad litr wina dziennie per capita. Ośrodkami winiarstwa są klasztory Cluny i Citeaux w Burgundii. Wino staje się tak ważne, że papieże rezydujący w XIV wieku Awinionie, ustanawiają je piątym żywiołem – obok wody, ognia, powietrza i metalu.
Wino odgrywa także ważna rolę ekonomiczną. Podatki nakładane na winiarzy zasilają skarbiec wielmożów i króla finansując wojnę 100-letnią. Wiek XVI to złoty okres wina. Powierzchnia winnic w Europie była czterokrotnie większa niż obecnie, a konsumpcja per capita sięgała 200 litrów rocznie. Wino traktowani jako jeden ze składników pokarmu. W kolejnych wiekach winiarstwo podupada, lecz zabójczy cios zadaje w drugiej połowie XIX winnicom zaraza filoksery. Zaraza zniszczyła setki tysięcy hektarów winnic, a wiele gatunków winorośli bezpowrotnie utracono.
Wino jest jednym z głównych aktorów na scenie jednego z najważniejszych przewrotów społecznych i politycznych w Europie – Rewolucji Francuskiej. Panująca drożyzna i pogarszała — i tak już niski – poziom życiowy mieszkańców Paryża i innych miast. W Lyonie i szybko opanowała Paryż. Wzburzony lud domagał się chleba i wina – wznoszono okrzyki:
Wino dla trzeciego stanu za 4 sole za butelkę!
cytat.
W 1855 roku powstaje klasyfikacja Wielkich Win z Bordeaux, która daje podstawy do powstania w 1935 roku ogólnej klasyfikacji win francuskich według miejsca pochodzenia AOC Appellation d’ Origine Contrôlée – Kontrolowane Oznaczenie Pochodzenia. Jej zasady stanowiły później wzór dla klasyfikacji wina w innych krajach – we Włoszech Hiszpanii, Portugalii oraz w całej Unii Europejskiej.
Historia wina – bliżej
Radykalne zmiany na mapie światowego winiarstwa maja miejsce w drugiej połowie XX wieku. Rewolucja technologiczna w produkcji wina – m.in. zastosowanie zbiorników ze stali nierdzewnej, automatyczna kontrola temperatury podczas fermentacji i dojrzewania wina, stosowanie nowych beczek, itd. – umożliwiły wytwarzanie wina dobrej jakości w ciepłych krajach i regionach – w Kalifornii, Australii, RPA. Wśród konsumentów na całym świecie uznanie zdobywają wina z USA, Chile, Argentyny, Nowej Zelandii, Australii, RPA – z krajów określanych mianem Nowego Świata winiarskiego.
Ten post ma jeden komentarz
Marku, co za ogromna wiedza. Gratuluję. Marek C.