Valpolicella – kupaż z Veneto

Dotychczas prezentowałem słynne kupaże z Bordeaux oraz Doliny Rodanu we Francji. Teraz kolej na Włochy - gdzie większość win czerwonych powstaje z jednej odmiany.

Dotychczas prezentowałem słynne kupaże z Bordeaux oraz Doliny Rodanu we Francji. Teraz kolej na Włochy – gdzie większość win czerwonych powstaje z jednej odmiany. Takiej jak Nebbiolo, Barbaresco, Sagiovese, Nero d ’Avola czy Primitivo. W komponowaniu wina z różnych, miejscowych odmian znani są winiarze z Veneto – zwłaszcza z regionu winiarskiego Valpolicella – oznaczonego najwyższą klasą jakości DOC (Denominazione di Origine  Controllata/Kontrolowane Oznaczenie Pochodzenia).

Region winiarski i jego wina

Obszar winiarski DOC Valpolicella leżący w prowincji Werona słynie z różnorodnych win czerwonych. Typowe wino powstaje z kompozycji trzech odmian winogron – Corvina, Rondinella i Molinara. Oprócz wina wytrawnego, w regionie powstają wina deserowe oraz oryginalne Amarone – wytwarzane z suszonych winogron.

Kupaż Corvina, Rondinella, Molinara – podstawą wina

  • Corvina – włoska odmiana czerwona , główny komponent wina Valpolicella, daje winu smak wiśni, niezbyt intensywny kolor i nieznaczne taniny. Wino ma jasny kolor i jest lekkie w budowie. Wysuszona Corvina jest wykorzystywana do produkcji  wina Amarone.
  • Rondinella – odmiana czerwona  wykorzystywana w kupażu wina Valpolicella i Bardolino, występuje głównie w Veneto, dodaje do wina aromaty ziołowe i wzmacnia taninami.
  • Molinara – o lekkiej budowie, mniejszościowy dodatek w kupażu, dodaje kwasowość i taniny.

Oprócz tych odmian podstawowych niektórzy winiarze – jak np. Sergio Zenato – wykorzystują w kupażu inne. Takie jak Oseleta, Croatina, Corvinone, przy czym Corvina stanowi 80% – 85% składu wina.

Rodzaje wina

Większość produkcji stanowi młode wino. Na etykiecie takiego wina spotkamy także oznaczenia:

  • Classico świadczy, że wino pochodzi z centralnej strefy winnic.
  • Superiore oznacza wino dojrzewające przynajmniej rok i zawierające co najmniej 12% alkoholu.
  • Riserva świadczy, że wino dojrzewało przynajmniej 5 lat w beczce i butelce.

Amarone della Valpolicella DOCG

Najbardziej prestiżowym czerwonym winem z regionu Veneto jest Amarone della Valpolicella. Amarone to rodzaj opisywanych win, do którego produkcji wykorzystuje się najbardziej dojrzałe owoce z trzech odmian winogron – Corvina, Rondinella oraz Molinara. Wysuszone na rodzynki grona poddaje się winifikacji osiągając wyższą zawartość alkoholu w winie – od 14% do 16%. Wino jest oferowane na rynku dopiero po 2, a niekiedy 5 latach. Amarone jest winem pełnym o smakach suszonych owoców, wyraźnych taninach i kwasowości. Wprawdzie Amarone jest winem wytrawnym – to jednak daje się w nim wyczuć lekką nutę słodyczy.

Region winiarski Valpolicella i jego wina.
Amarone della Valpolicella DOCG.
Region winiarski Valpolicella i jego wina.
Valpolicella z Azienda Zenato z winnic nad jeziorem Garda, fot sklep Wielkie Wina.

Valpolicella Ripasso DOC

Pozostałe z fermentacji Amarone wytłoczyny wykorzystuje się dodając je do podstawowego wina. W ten sposób powstaje Valpolicella Ripasso. Oznaczenie classico wskazuje, że wino pochodzi z centralnej części winnic. Ripasso jest świetną alternatywą dla Amarone – ma wiele jego cech lecz jest bardziej dostępna cenowo dla konsumenta.

Recioto della Valpolicella

Z tych samych wysuszonych winogron wytwarza się również wino deserowe – Recioto della Valpolicella. Proces fermentacji jest przerywany zanim cały cukier przekształci się w alkohol. W ten sposób w Recioto pozostaje większa zawartość cukru resztkowego i wino jest słodkie.

Więcej o regionie  i winach Veneto dowiesz się z filmu:

Regiony i wina Włoch.

O słynnych kupażach z Bordeaux i Doliny Rodanu dowiesz się na blogu:

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY