Bordoski kupaż

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Bordeaux, największy region winiarski we Francji (około 113 000 hektarów winnic) dzieli w naturalny sposób rzeka Garonna. Na lewym jej brzegu – Rive gauche, rozpościerają się winnice Médoc gdzie powstają słynne Grands Crus i Crus Bourgeois, natomiast na prawym brzegu – Rive droite, znakomite wina z Saint-Emilion, Pomerol i Fronsac.

Winnice Bordeaux, fot.fickr.

Bordoski kupaż

Czerwone wina z regionu Bordeaux powstają jako kompozycja spośród uprawianych tam pięciu odmian – Cabernet Sauvignon. Cabernet Franc, Merlot, Malbec i Petit Verdot. Pierwsze trzy zajmują prawie 90% powierzchni winnic, z tego najwięcej Merlot.

Wprawdzie między Médoc i Saint-Emilion  jest niecałe 50 kilometrów, jednak pomimo uprawy tych samych odmian winogron wina z tych regionów wyraźnie różnią się. Obok mikroklimatu i rodzaju gleby czynnikiem decydującym o odmienności cech wina są odmiany dominujące w kupażu. W Médoc królem jest Cabernet Sauvignon, do którego dobiera się Merlota i w niewielkiej ilości Petit Verdot. Natomiast w Saint-Emilion, Pomerol i Fronsac zdecydowanie dominuje Merlot uzupełniany Cabernet Franc i w niewielkiej ilości Cabernet Sauvignon lub Malbec.

Każda z odmian dodaje do wina własne cechy kolorystyczne, smakowe i zapachowe, a łączenie ich w odpowiednie proporcje jest sztuką i tajemnicą winiarza.  Właśnie komponowanie odmian pozwala uzyskiwać niepowtarzalne walory smakowe win z Bordeaux – bordoski kupaż. 

  • Cabernet-Sauvignon daje wino krzepkie, o solidnej budowie, mocnych taninach i dużym potencjale  dojrzewania. Z wiekiem nabiera elegancji, okrągłości i łagodności tanin, uwydatniając przyjemne aromaty owocowe.
  • Merlot tworzy wino pełne o intensywnej owocowości ,stosunkowo niskiej kwasowości i lekkich taninach. Uważa się, że wina wytwarzane z Merlota zawierają w sobie wiele cech ideału wina czerwonego. To m.in. jest przyczyną popularności tego szczepu na całym świecie.
  •  Cabernet Franc cechuje  nieduża zawartość tanin i niewielka cierpkość . W połączeniu z odmianami Cabernet Sauvignon i Merlot wzmacnia owocowość i łagodzi taniny wina.
  • Petit Verdot uprawiany w niewielkich ilościach głównie w Médoc, dojrzewa  późno, dodaje taniny, kolor i zapachy, jest dodawany w małych ilościach w kupażu.

Kupaż  wina regionu Médoc

Jako przykład winnicaprofesora wybrała wina o różnych proporcjach odmian z dominacją Cabernet Sauvignon – trzy Grand Cru z klasyfikacji 1855 roku oraz jedno Cru Bourgeois:

Bordoski kupaż - wina Winnicy Profesora.
fot: winnicaprofesora.

Pavillion Rouge 2009, Margaux :  66% Cabernet Sauvignon, 30% Merlot, 4% Petit Verdot.

Château Talbot 2010, Saint-Julien : 75% Cabernet Sauvignon, 25% Merlot.

Château Camensac 2004, Haut-Médoc:  60% Cabernet Sauvignon, 40% Merlot.

Château la Branne 2010, Médoc: 55% Cabernet Sauvignon, 43% Merlot, 2% Petit Verdot.

Bordoski kupaż - wina Winnicy Profesora.
fot: winnicaprofesora.

Kupaż wina regionu Saint-Emilion, Pomerol, Fronsac

Wybrano następujące wina o różnych proporcjach odmian z dominacją odmiany Merlot – dwa Premier Grand Cru z Saint Emilion oraz po jednym z Pomerol i Fronsac:

Bordoski kupaż - wina Winnicy Profesora.
fot: winnicaprofesora.

Château Pavie Macquin 2011, Saint Emilion: 84% Merlot, 14% Cabernet Franc, 2% Cabernet Sauvignon.

Château Dassault 2010, Saint Emilion: 75% Merlot, 22% Cabernet Franc,3% Cabernet Sauvignon.

Château l’ Evangile 2015, Pomerol: 80% Merlot, 20% Cabernet Franc.

Château de la Rivière 2008, Fronsac: 86% Merlot,7% Cabernet Franc, 7% Malbec.

Bordoski kupaż - wina Winnicy Profesora.
fot: winnicaprofesora.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY