Słomiane wino – Vin de Paille – ma charakterystyczny, bursztynowy kolor. Najlepsze pochodzą z Francji – z regionu Jura. Natomiast długa maceracja skórek i pestek w soku białych winogron tworzy wino o pięknych, pomarańczowych odcieniach. Słomiane i pomarańczowe wino – pochodzenie, ciekawostki, historia…
Słomiane wino – vin de Paille
Wracamy do regionu Jury, słynącego z oryginalnego, żółtego wina. Okazuje się, że powstaje tutaj jeszcze inne wino o charakterystycznym kolorze i smaku – Vin d Paille – słomiane wino
Skąd taka nazwa wina?
Słomiane wino jest naturalnie słodkie, ma bursztynowy kolor i jest otrzymywane przez wyciskanie wysuszonych na rusztach winogron. Kiedyś suszono je na słomie – stąd nazwa wina.
Jak powstaje słomiane wino?
W regionie Jura słomiane wino wytwarza się w AOC Arbois, Etoile oraz Côtes de Jura. Powstaje z miejscowych odmian Poulsard, Savagnin, Trousseau oraz Chardonnay.
Z zebranych ręcznie, wybranych winogron eliminuje się w naturalny sposób część wody, tak aby osiągnąć wysoki poziom cukru W tym celu winogrona zawiesza się na drucianych siatkach lub umieszcza się w małych, perforowanych skrzynkach lub na rusztach. W suchych , nie ogrzewanych i wentylowanych pomieszczeniach. Winogrona schną przynajmniej 6 tygodni.
Wysuszone na rodzynki winogrona nadają się do wyciskania jeśli osiągną poziom cukru ponad 320 gramów na litr moszczu.
Tłoczenie i fermentacja
Od końca grudnia do lutego następuje proces powolnego wyciskania wysuszonych winogron. Wydajność soku jest niska – ze 100 kilogramów winogron uzyskuje się zaledwie 18-25 litrów wina. Bogaty w cukier moszcz fermentuje powoli, prawie rok. Kiedy poziom alkoholu w moszczu osiągnie 15-16%, fermentacja zatrzymuje się samodzielnie. W winie pozostaje 60-100 gramów cukru resztkowego.
W regionie Jury wino dojrzewa przynajmniej 3 lata – w tym 18 miesięcy w małych, dębowych beczkach, co sprzyja rozwojowi bogatych aromatów i finezji wina. Słomiane wino nalewane jest do małych butelek – 37,5 cl. Na etykiecie jest oznaczony rok zbiorów.
Słomiane wino jest słodkie, ma kolor bursztynowy, zapachy kandyzowanych owoców – suszonych śliwek, kandyzowanej pomarańczy, nuty miodu. Wino może utrzymywać jakość ponad 50 lat. Serwować schłodzone do temperatury 8-10C.
We Francji Słomiane wino powstaje także w innych regionach – Hermitage z Doliny Rodanu (Vallée du Rhône – z odmian Marsanne i Roussane), Corrèze oraz Beaumont de Ventoux.
Kosztowny proces produkcji oraz stosunkowo niewielka ilość wytwarzanego wina sprawiają, że cena Vin de Paille jest wysoka.
Nie tylko słomiane wino powstaje z wysuszonych na rodzynki winogron. We Włoszech, w regionie Valpolicella, w prowincji Werona – z wysuszonych winogron miejscowych odmian Corvina, Molinara i Rondinella, winiarze wyczarowują słynne Amarone della Valpolicella. Natomiast na greckiej wyspie Santorini, z wysuszonych na słońcu winogron Assyrtiko powstaje słodkie Vinsanto.
O Amarone czytaj więcej na blogu:
Pomarańczowe wino
Winiarze od dawna poszukują win, które łączą walory wina białego i czerwonego. W ten sposób, wyciskając sok z czerwonych winogron i pozostawiając go krótko – lub nieco dłużej – w kontakcie ze skórkami, powstaje wino różowe. Podobnie, macerując skórki białych winogron w wyciśniętym soku uzyskuje się wino pomarańczowe.
Technika wytwarzania wina pomarańczowego pochodzi z Gruzji, gdzie nazywa się je bursztynowym. Macerację wina białego stosowano tam od wieków – umieszczając dojrzewające wino w glinianych amforach, zakopanych w ziemi. Znacznie później – pod koniec XX wieku – rozpoczęto wytwarzanie wina w podobny sposób we Włoszech w regionie Friuli, gdzie dominują winnice obsadzone białą odmianą Pinot Grigio, nazywając je ramato (miedziane) lub macerato (macerowane).
Pomarańczowe wino powstaje podczas maceracji wina białego
Sok z białych winogron pozostawia się w kontakcie ze skórkami i pestkami przez kilka tygodni, podobnie jak w maceracji wina czerwonego. Jest to proces wyjątkowy, bowiem wino białe powstaje zazwyczaj bez maceracji – wyciśnięty sok, po usunięciu skórek i pestek, poddaje się bezpośrednio fermentacji.
Podczas maceracji wydobywa się ze skórek kolor, zapachy i kształtuje budowę wina. Dlatego wino białe poddane maceracji zalicza się do czwartego koloru wina, po czerwonym, białym i różowym.
Jak smakuje pomarańczowe wino?
Wino pomarańczowe jest wytrawne. W odróżnieniu od słodkich win typu Sauternes, które także mają kolor złocisto-pomarańczowy.
W zależności od czasu maceracji – kolor pomarańczowy wina może być bardziej lub mnie intensywny. Wino pomarańczowe jest bardziej wytrawne i ma mniejszą kwasowość aniżeli klasyczne wino białe. Równocześnie zachowuje świeżość i równowagę smakową. Ma większą zawartość tanin, intensywny smak, nuty goryczki, bogaty bukiet zapachowy- silne zapachy kwiatowe, owoców, orzechów i przypraw.
Ten post ma jeden komentarz
Pingback: Bursztynowe wino - skąd się bierze, jak smakuje? | Winnica Profesora