Pandemia odbija swoje piętno na rynku Grands Crus – wielkich win

Pandemia koronawirusa wpływa na zmiany rynku wina – produkcji i sprzedaży wina, kanałów dystrybucji oraz preferencji konsumentów.

Pandemia koronawirusa wpływa na zmiany rynku wina – produkcji i sprzedaży wina, kanałów dystrybucji oraz preferencji konsumentów. Także rynek wina inwestycyjnego nie uniknął oddziaływania bieżącej sytuacji, wywołanej COVD-19. Jest to wyraźnie widoczne w notowaniach cen bordoskich Grands Crus – wielkich win, które stanowią istotną część rynku inwestycyjnego.

Pandemia a rynek wina

Latem tego roku – po 18 miesiącach dojrzewania w beczkach – pojawiły się na rynku bordoskie en primeurs z 2018 roku. Notowania ich cen rynkowych zawarte są w indeksie Liv-Ex Bordeaux 500. Spośród 47 czołowych châteaux tylko trzy odnotowały wzrost cen swoich win. Ceny pozostałych nie uległy zmianie lub spadły – nawet o 10%. Dla wielu inwestorów, którzy kupili wiosną 2019 roku wina en primeurs ze zbiorów 2018 oznacza to straty.

Ceny a pandemia.
Live-ex, wpływ pandemii na rynek wina.

Jedną kwestią jest spadek popytu na wino wynikający z ostrożności inwestorów, którzy w okresie niepewności związanej z efektami pandemii wstrzymują się z zakupami. Ponadto, wysokie oceny ekspertów en primeurs 2018 okazały się przeszacowane.

Po rozczarowującym roczniku 2017, reakcja krytyków i ekspertów na en primeurs 2018 była entuzjastyczna. Wina niektórych châteaux otrzymywały najwyższe noty. 2018 przyrównywano do doskonałego 2016. Zachęciło to wielu producentów do podwyższania cen, prawie o 18% w stosunku do roku poprzedniego. Dodatkowo pojawiły się wątpliwości co do jakości win. Podkreślano wysoki poziom alkoholu, który może  świadczyć o braku równowagi.

Tylko trzy Grand Cru odnotowały wzrost cen

Zaledwie trzy châteaux – Lafite, Calon Ségur oraz Vieux Château Certan odnotowały wzrost cen swoich win. Najwięcej – bo o 16% – wrosła cena Château Lafite oraz o 3,4% Calon Ségur. Inne, słynne wina odnotowały duże spadki cen – Grand-Puy-Lacoste 19,7%, Motuon Rotschild 9%, Cheval Blanc 8,9%, Margaux 8,1%

W każdym razie nawet po aktualnych spadkach ceny rocznika 2018  są nadal traktowane przez inwestorów jako zbyt wysokie i będą jeszcze ulegać korektom. Zwłaszcza, że odbudowa rynku wina inwestycyjnego potrwa kilka lat. Ponadto, za rok wejdą na rynek en primeurs 2019, które na wejściu miały ceny niższe – niekiedy o kilkanaście procent – od cen rocznika 2018. Jednak tendencja do spadku cen może stanowić okazję do zakupu bordoskich wielkich win z rocznika 2018.

Pandemia obniża realne ceny.
Grands Crus, fot. figarovin.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY