Pandemia odbija swoje piętno na rynku Grands Crus – wielkich win

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Pandemia koronawirusa wpływa na zmiany rynku wina – produkcji i sprzedaży wina, kanałów dystrybucji oraz preferencji konsumentów.

Pandemia koronawirusa wpływa na zmiany rynku wina – produkcji i sprzedaży wina, kanałów dystrybucji oraz preferencji konsumentów. Także rynek wina inwestycyjnego nie uniknął oddziaływania bieżącej sytuacji, wywołanej COVD-19. Jest to wyraźnie widoczne w notowaniach cen bordoskich Grands Crus – wielkich win, które stanowią istotną część rynku inwestycyjnego.

Pandemia a rynek wina

Latem tego roku – po 18 miesiącach dojrzewania w beczkach – pojawiły się na rynku bordoskie en primeurs z 2018 roku. Notowania ich cen rynkowych zawarte są w indeksie Liv-Ex Bordeaux 500. Spośród 47 czołowych châteaux tylko trzy odnotowały wzrost cen swoich win. Ceny pozostałych nie uległy zmianie lub spadły – nawet o 10%. Dla wielu inwestorów, którzy kupili wiosną 2019 roku wina en primeurs ze zbiorów 2018 oznacza to straty.

Ceny a pandemia.
Live-ex, wpływ pandemii na rynek wina.

Jedną kwestią jest spadek popytu na wino wynikający z ostrożności inwestorów, którzy w okresie niepewności związanej z efektami pandemii wstrzymują się z zakupami. Ponadto, wysokie oceny ekspertów en primeurs 2018 okazały się przeszacowane.

Po rozczarowującym roczniku 2017, reakcja krytyków i ekspertów na en primeurs 2018 była entuzjastyczna. Wina niektórych châteaux otrzymywały najwyższe noty. 2018 przyrównywano do doskonałego 2016. Zachęciło to wielu producentów do podwyższania cen, prawie o 18% w stosunku do roku poprzedniego. Dodatkowo pojawiły się wątpliwości co do jakości win. Podkreślano wysoki poziom alkoholu, który może  świadczyć o braku równowagi.

Tylko trzy Grand Cru odnotowały wzrost cen

Zaledwie trzy châteaux – Lafite, Calon Ségur oraz Vieux Château Certan odnotowały wzrost cen swoich win. Najwięcej – bo o 16% – wrosła cena Château Lafite oraz o 3,4% Calon Ségur. Inne, słynne wina odnotowały duże spadki cen – Grand-Puy-Lacoste 19,7%, Motuon Rotschild 9%, Cheval Blanc 8,9%, Margaux 8,1%

W każdym razie nawet po aktualnych spadkach ceny rocznika 2018  są nadal traktowane przez inwestorów jako zbyt wysokie i będą jeszcze ulegać korektom. Zwłaszcza, że odbudowa rynku wina inwestycyjnego potrwa kilka lat. Ponadto, za rok wejdą na rynek en primeurs 2019, które na wejściu miały ceny niższe – niekiedy o kilkanaście procent – od cen rocznika 2018. Jednak tendencja do spadku cen może stanowić okazję do zakupu bordoskich wielkich win z rocznika 2018.

Pandemia obniża realne ceny.
Grands Crus, fot. figarovin.
prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partner

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Lawson’s Dry Hills White Label

Wspaniałe wino zasługujące na wysokie oceny. Dostępne w specjalistycznym sklepie VININOVA.PL.

Castello di Vopaia Chianti

Wino powstało jako kupaż z winogron Sangiovese z najlepszych winnic i działek w uprawie biologicznej z Volpaia.

Le Bon Vivant 2019

Wino świeże, delikatne o umiarkowanej kwasowości.

Queiron Reserva

Wino o bogatym, intensywnym, owocowym bukiecie zapachowym z nutami beczki.

Ontañón Clarete

Wspaniałe wino zasługujące na wysokie oceny. Dostępne w specjalistycznym sklepie WINNICA.PL.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.