Pandemia odbija swoje piętno na rynku Grands Crus – wielkich win

Pandemia koronawirusa wpływa na zmiany rynku wina – produkcji i sprzedaży wina, kanałów dystrybucji oraz preferencji konsumentów.

Pandemia koronawirusa wpływa na zmiany rynku wina – produkcji i sprzedaży wina, kanałów dystrybucji oraz preferencji konsumentów. Także rynek wina inwestycyjnego nie uniknął oddziaływania bieżącej sytuacji, wywołanej COVD-19. Jest to wyraźnie widoczne w notowaniach cen bordoskich Grands Crus – wielkich win, które stanowią istotną część rynku inwestycyjnego.

Pandemia a rynek wina

Latem tego roku – po 18 miesiącach dojrzewania w beczkach – pojawiły się na rynku bordoskie en primeurs z 2018 roku. Notowania ich cen rynkowych zawarte są w indeksie Liv-Ex Bordeaux 500. Spośród 47 czołowych châteaux tylko trzy odnotowały wzrost cen swoich win. Ceny pozostałych nie uległy zmianie lub spadły – nawet o 10%. Dla wielu inwestorów, którzy kupili wiosną 2019 roku wina en primeurs ze zbiorów 2018 oznacza to straty.

Ceny a pandemia.
Live-ex, wpływ pandemii na rynek wina.

Jedną kwestią jest spadek popytu na wino wynikający z ostrożności inwestorów, którzy w okresie niepewności związanej z efektami pandemii wstrzymują się z zakupami. Ponadto, wysokie oceny ekspertów en primeurs 2018 okazały się przeszacowane.

Po rozczarowującym roczniku 2017, reakcja krytyków i ekspertów na en primeurs 2018 była entuzjastyczna. Wina niektórych châteaux otrzymywały najwyższe noty. 2018 przyrównywano do doskonałego 2016. Zachęciło to wielu producentów do podwyższania cen, prawie o 18% w stosunku do roku poprzedniego. Dodatkowo pojawiły się wątpliwości co do jakości win. Podkreślano wysoki poziom alkoholu, który może  świadczyć o braku równowagi.

Tylko trzy Grand Cru odnotowały wzrost cen

Zaledwie trzy châteaux – Lafite, Calon Ségur oraz Vieux Château Certan odnotowały wzrost cen swoich win. Najwięcej – bo o 16% – wrosła cena Château Lafite oraz o 3,4% Calon Ségur. Inne, słynne wina odnotowały duże spadki cen – Grand-Puy-Lacoste 19,7%, Motuon Rotschild 9%, Cheval Blanc 8,9%, Margaux 8,1%

W każdym razie nawet po aktualnych spadkach ceny rocznika 2018  są nadal traktowane przez inwestorów jako zbyt wysokie i będą jeszcze ulegać korektom. Zwłaszcza, że odbudowa rynku wina inwestycyjnego potrwa kilka lat. Ponadto, za rok wejdą na rynek en primeurs 2019, które na wejściu miały ceny niższe – niekiedy o kilkanaście procent – od cen rocznika 2018. Jednak tendencja do spadku cen może stanowić okazję do zakupu bordoskich wielkich win z rocznika 2018.

Pandemia obniża realne ceny.
Grands Crus, fot. figarovin.
prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.