Portugalia zalicza się do największych producentów wina na świecie. Winnice zajmują prawie 200 000 hektarów (9. miejsce na świecie), z których wytwarza się średnio 6 mln hektolitrów wina rocznie (11. miejsce). Sami Portugalczycy wypijają znaczne ilości wina – natomiast prawie 3 mln hl eksportują.
Portugalia – położenie, odmiany winogron, wina
Położenie Portugalii na zachodnim krańcu Europy sprawiło, że dewastująca winnice Francji zaraza filoksery nie poczyniła tak wielkich szkód w portugalskich winnicach. Chroniąc wiele rodzimych odmian winogron, które dzisiaj stanowią o oryginalnych cechach wina powstającego w tym kraju.
Warto wymienić odmiany białe, takie jak: między innymi:
- Arinto,
- Antao Vaz,
- Fernao Pirez,
- Encruzado.
Ale też czerwone:
- Touriga Nacinal,
- Trincaderia,
- Castelao,
- Tinta Barroca.
Portugalskie wina jakościowe oznaczane są klasą wina regionalnego IGP (Indicação Geográfica Protegida) oraz klasą najwyższą DOC/DOP (Denominação de Origem Controlada/Protegida).
14 regionów winiarskich – w tym dwa na wyspach Madera i Azory – rozciąga się na długości prawie 1300 kilometrów. Od położonego na południu Algarve do Vinho Verde na północy.
Jednym z ważnych i większych regionów winiarskich jest Tejo
Region położony jest w centralnej części kraju – w sąsiedztwie Lizbony. Tradycja uprawy winorośli sięga wczesnego średniowiecza. Pierwsze pozwolenie na produkcję wina w regionie wydał w roku 1170 król Alfons I Zdobywca. Doskonałe warunki do produkcji wina zapewnia obecność rzeki Tag (port. Tejo), dzięki której region zawdzięcza średnią roczną temperaturę między 15,5°C – 16,5°C. Tejo słynie nie tylko z winnic, lecz także z lasów korkowych i wyrobu naturalnych korków do wina.
Na obszarze 13 000 hektarów winnic, siedziby ma ponad 80 firm winiarskich. W większości firm rodzinnych, które produkują rocznie około 500 000 hektolitrów wina – czyli ponad 8% całej produkcji wina w Portugalii. Na 2500 hektarach powstają wina najwyższej jakości, oznaczane jako DOC Tejo. Ponad 5000 ha zajmują winnice gdzie wytwarza się wina oznaczane jako regionalne – Vinho Regional.
W Tejo kultywuje się tradycyjne sposoby uprawy, zbiorów oraz produkcji. Wytwarzanie wina jest elementem miejscowego folkloru oraz ma wymiar wspólnotowy. W winobraniu bierze udział cała miejscowa społeczność. Większość winogron zbiera się ręcznie, głownie przez kobiety z okolicznych wiosek.
W procesie winifikacji wykorzystuje się lagares – kamienne lub betonowe płytkie zbiorniki. Tradycją jest łagodne rozgniatanie winogron stopami. Mechaniczne rozgniatanie miażdży pestki, które zawierają gorzkie, tzw. złe taniny.
Wina z Tejo zamykane są naturalnym korkiem, pochodzącym z lasów dębu korkowego – które w regionie zajmują tysiące hektarów.
Terroir – obszary winiarskie
W regionie Tejo wyróżniają się trzy terroir:
- Barrio,
- Campo,
- Charneca.
Charakterystyczne obszary upraw winorośli, różniące się mikroklimatem, kompozycją gleby oraz cechami powstających tam win.
- Obszar Barrio położony jest na północ od rzeki Tag. Na pagórkowatych wzgórzach i rozległych równinach dominują gleby wapienne i gliniaste.
- Obszar Campo rozpościera się po obu brzegach rzeki Tag. Bliskość rzeki sprawia, że klimat jest bardziej morski, łagodne temperatury przyczyniają się do owocowości, kwasowości i świeżości win.
- Obszar Charneca położony jest na południe od rzeki. Winnice położone są na płaskim i suchym obszarze. Dominują gleby piaszczyste. Winogrona dojrzewają wcześnie i mają bardziej złożone aromaty.
Rodzime odmiany winogron
W regionie Tejo dominują rodzime odmiany białe i czerwone. Uprawiane są także odmiany pochodzące z Francji – Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Chardonnay.
Portugalia odmiany białe
Arinto
Odmiana uprawiana w całej Portugalii. Powstają z niej wina jednoodmianowe, orzeźwiające o aromatach owoców cytrusowych, naturalnej kwasowości. Jest także kupażowane.
Fernão Pires / aka Maria Gomes
Odmiana uniwersalna – uprawiana głownie na południu kraju – może być zbierana stopniowo w zależności od stanu dojrzałości. Dlatego daje różne smaki i zapachy – od cytrusowych, brzoskwiniowych po owoców tropikalnych. Lubi ciepły klimat Tejo, daje wino o umiarkowanej kwasowości i budowie.
Alvarinho/ aka Alvariño
Odmiana jest obecna w winnicach całego kraju, szczególnie na północy. Powstają z niej wina jednoodmianowe, dobrze zbudowane o zdecydowanej kwasowości i owocowych zapachach.
Verdelho
Odmiana pochodzi z Madery. Odznacza się dużą zdolnością osiągania naturalnej kwasowości. Ma bogaty bukiet zapachowy z nutami mango, papaja, cytrusów, mineralnymi.
Portugalia – odmiany czerwone
Touriga Nacional
Popularna odmiana czerwona uprawiana w całej Portugalii. Daje wino o dużej zawartości tanin, dobrze zbudowane o zapachach ciemnych jagód, śliwki.
Trincadeira
Odmiana lubi ciepło I dlatego dobrze czuje się w klimacie Tejo, gdzie winogrona mogą długo i dokładnie dojrzewać. Powstają z niej wina zapachach malin, nutach przypraw i utrzymującej się kwasowości.
Castelão
Odmiana dominuje w południowych regionach Portugalii. Dobrze przyjęła się na glebach piaszczystych Tejo. Daje wina o solidnej budowie, z wyraźna kwasowością i nutami śliwki i czerwonej porzeczki.
Aragonez / aka Tinto Roriz , Tempranillo
Powstają z niej bogate, krzepkie wina z nutami przypraw. Często służy do kupażu z innymi odmianami.
Quinta da Ribeirinha – Portugalia
Winnice rodzinnej firmy Quinta de Ribeirinha położone są w regionie Barrio – na północnym brzegu rzeki Tag. Obszar 65 hektarów winnic obsadzony jest odmianami portugalskimi:
- Trincadeira,
- Touriga Nacional,
- Fernão Pires,
- Verdelho,
- Arinto.
Warto także pamiętać, że są tam też francuskie:
- Cabernet Sauvignon,
- Merlot,
- Chardonnay.
Wapienno gliniaste gleby, południowa wystawa winnic, ciepły, kontynentalny klimat z wpływem Atlantyku stwarzają optymalne warunki dla rozwoju winorośli. Firmę prowadzą kolejne generacje rodziny Candido.
Wino: Vale de Lobos, 2016.
Kraj, region: Portugalia, region Tejo DOC.
Producent: Quinta da Riberinha.
Rodzaj: czerwone, wytrawne.
Odmiany: kupaż Trincaderia,Touriga Nacional, Aragonez.
Wino o pięknym, rubinowym kolorze. Aromaty czerwonych owoców z nutami orzechów i przypraw. Struktura zrównoważona, łagodne, delikatna goryczka tanin i kwasowości, wino łatwe i przyjemne w konsumpcji, z wyraźnym finiszem.
Vale de Lobos, 2016 – ocena 4,5/5.
Serwować nieznacznie schłodzone, do dań z mięsa drobiowego, grillowany kurczak, pieczona kaczka, twarde, dojrzewające sery.