Portugalia – wino z doliny wilków

Portugalia zalicza się do największych producentów wina na świecie. Zapraszam w podróż po regionach winiarskich tego kraju...

Portugalia zalicza się do największych producentów wina na świecie. Winnice zajmują prawie 200 000 hektarów (9. miejsce na świecie), z których wytwarza się średnio 6 mln hektolitrów wina rocznie (11. miejsce). Sami Portugalczycy wypijają znaczne ilości wina – natomiast prawie 3 mln hl eksportują.

Portugalia – winnice na stromych brzegach rzeki Douro.

Portugalia – położenie, odmiany winogron, wina

Położenie Portugalii na zachodnim krańcu Europy sprawiło, że dewastująca winnice Francji zaraza filoksery nie poczyniła tak wielkich szkód w portugalskich winnicach. Chroniąc wiele rodzimych odmian winogron, które dzisiaj stanowią o oryginalnych cechach wina powstającego w tym kraju.

Warto wymienić odmiany białe, takie jak: między innymi:

  • Arinto,
  • Antao Vaz,
  • Fernao Pirez,
  • Encruzado.

Ale też czerwone:

  • Touriga Nacinal,
  • Trincaderia,
  • Castelao,
  • Tinta Barroca.

Portugalskie wina jakościowe oznaczane są klasą wina regionalnego IGP (Indicação Geográfica Protegida) oraz klasą najwyższą DOC/DOP (Denominação de Origem Controlada/Protegida).

Regiony winiarskie Portugalii.

14 regionów winiarskich – w tym dwa na wyspach Madera i Azory – rozciąga się na długości prawie 1300 kilometrów. Od położonego na południu Algarve do Vinho Verde na północy.

Jednym z ważnych i większych regionów winiarskich jest Tejo

Region położony jest w centralnej części kraju – w sąsiedztwie Lizbony. Tradycja uprawy winorośli sięga wczesnego średniowiecza. Pierwsze pozwolenie na produkcję wina w regionie wydał w roku 1170 król Alfons I Zdobywca. Doskonałe warunki do produkcji wina zapewnia obecność rzeki Tag (port. Tejo), dzięki której region zawdzięcza średnią roczną temperaturę między 15,5°C – 16,5°C. Tejo słynie nie tylko z winnic, lecz także z lasów korkowych i wyrobu naturalnych korków do wina.

Na obszarze 13 000 hektarów winnic, siedziby ma ponad 80 firm winiarskich. W większości firm rodzinnych, które produkują rocznie około 500 000 hektolitrów wina – czyli ponad 8% całej produkcji wina w Portugalii. Na 2500 hektarach powstają wina najwyższej jakości, oznaczane jako DOC Tejo. Ponad 5000 ha zajmują winnice gdzie wytwarza się wina oznaczane jako regionalne – Vinho Regional.

W Tejo kultywuje się tradycyjne sposoby uprawy, zbiorów oraz produkcji. Wytwarzanie wina jest elementem miejscowego folkloru oraz ma wymiar wspólnotowy. W winobraniu bierze udział cała miejscowa społeczność. Większość winogron zbiera się ręcznie, głownie przez kobiety z okolicznych wiosek.

Lagares – płaskie, betonowe zbiorniki na wino.

W procesie winifikacji wykorzystuje się lagares – kamienne lub betonowe płytkie zbiorniki. Tradycją jest łagodne rozgniatanie winogron stopami. Mechaniczne rozgniatanie miażdży pestki, które zawierają gorzkie, tzw. złe taniny.

Wina z Tejo zamykane są naturalnym korkiem, pochodzącym z lasów dębu korkowego – które w regionie zajmują tysiące hektarów.

Terroir – obszary winiarskie

W regionie Tejo wyróżniają się trzy terroir:

  • Barrio,
  • Campo,
  • Charneca.

Charakterystyczne obszary upraw winorośli, różniące się mikroklimatem, kompozycją gleby oraz cechami powstających tam win.

Obszary winiarskie regionu DOC Tejo.
Winnice regionu Tejo.
  • Obszar Barrio położony jest na północ od rzeki Tag. Na pagórkowatych wzgórzach i rozległych równinach dominują gleby wapienne i gliniaste.
  • Obszar Campo rozpościera się po obu brzegach rzeki Tag. Bliskość rzeki sprawia, że klimat jest bardziej morski, łagodne temperatury przyczyniają się do owocowości, kwasowości i świeżości win.
  • Obszar Charneca położony jest na południe od rzeki. Winnice położone są na płaskim i suchym obszarze. Dominują gleby piaszczyste. Winogrona dojrzewają wcześnie i  mają bardziej złożone aromaty.

Rodzime odmiany winogron

W regionie Tejo dominują rodzime odmiany białe i czerwone. Uprawiane są także odmiany pochodzące z Francji – Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Chardonnay.

Portugalia odmiany białe

Arinto  

Arinto.

Odmiana uprawiana w całej Portugalii. Powstają z niej wina jednoodmianowe, orzeźwiające o aromatach owoców cytrusowych, naturalnej kwasowości. Jest także kupażowane.

Fernão Pires / aka Maria Gomes   

Fernao Pires.

Odmiana uniwersalna – uprawiana głownie na południu kraju – może być zbierana stopniowo w zależności od stanu dojrzałości. Dlatego daje różne smaki i zapachy – od cytrusowych, brzoskwiniowych po owoców tropikalnych. Lubi ciepły klimat Tejo, daje wino o umiarkowanej kwasowości i budowie.

Alvarinho/ aka Alvariño

Alvarinho.

Odmiana jest obecna w winnicach całego kraju, szczególnie na północy. Powstają z niej wina jednoodmianowe, dobrze zbudowane o zdecydowanej kwasowości i owocowych zapachach.

Verdelho

Verdelho.

Odmiana pochodzi z Madery. Odznacza się dużą zdolnością osiągania naturalnej kwasowości. Ma bogaty bukiet zapachowy z nutami mango, papaja, cytrusów, mineralnymi.

Portugalia – odmiany czerwone

Touriga Nacional

Touriga Nacional.

Popularna odmiana czerwona uprawiana w całej Portugalii. Daje wino o dużej zawartości tanin, dobrze zbudowane o zapachach ciemnych jagód, śliwki.

Trincadeira

Trincaderia.

Odmiana lubi ciepło I dlatego dobrze czuje się w klimacie Tejo, gdzie winogrona mogą długo i dokładnie dojrzewać. Powstają z niej wina zapachach malin, nutach przypraw i utrzymującej się kwasowości.

Castelão

Castelao.

Odmiana dominuje w południowych regionach Portugalii. Dobrze przyjęła się na glebach piaszczystych Tejo. Daje wina o solidnej budowie, z wyraźna kwasowością i nutami śliwki i czerwonej porzeczki.

 Aragonez / aka Tinto Roriz , Tempranillo

Aragonez.

Powstają z niej bogate, krzepkie wina z nutami przypraw. Często służy do kupażu z innymi odmianami.

Quinta da Ribeirinha – Portugalia

Winnice rodzinnej firmy Quinta de Ribeirinha położone są w regionie Barrio – na północnym brzegu rzeki Tag. Obszar 65 hektarów winnic obsadzony jest odmianami portugalskimi:

  • Trincadeira,
  • Touriga Nacional,
  • Fernão Pires,
  • Verdelho,
  • Arinto.

Warto także pamiętać, że są tam też francuskie:

  • Cabernet Sauvignon,
  • Merlot,
  • Chardonnay.
Quinta da Riberinha – winnice na wapienno-gliniastej glebie

Wapienno gliniaste gleby, południowa wystawa winnic, ciepły, kontynentalny klimat z wpływem Atlantyku stwarzają optymalne warunki dla rozwoju winorośli. Firmę prowadzą kolejne generacje rodziny Candido.

Wino: Vale de Lobos, 2016.

Kraj, region: Portugalia, region Tejo DOC.

Producent: Quinta da Riberinha.

Rodzaj: czerwone, wytrawne.

Odmiany: kupaż Trincaderia,Touriga Nacional, Aragonez.

Ocena 4,5/5.

Wino o pięknym, rubinowym kolorze. Aromaty czerwonych owoców z nutami orzechów i przypraw. Struktura zrównoważona, łagodne, delikatna goryczka tanin i kwasowości, wino łatwe i przyjemne w konsumpcji, z wyraźnym finiszem.

Vale de Lobos, 2016 – ocena 4,5/5.

Serwować nieznacznie schłodzone, do dań z mięsa drobiowego, grillowany kurczak, pieczona kaczka, twarde, dojrzewające sery.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY