„Najlepsza gęsina na Świętego Marcina” – a do niej jakie wino?

Popularne powiedzenie głosi, że „Najlepsza gęsina na Świętego Marcina” i to nie tylko w Poznaniu. Radzę, jak dobrać do niej wino!

W wielu regionach Polski – nie tylko Poznaniu, gdzie św. Marcin jest patronem miasta – ugruntowała się tradycja smakowania potraw z gęsiny. Zwłaszcza 11 listopada, z okazji święta Świętego Marcina. Popularne powiedzenie głosi, że „Najlepsza gęsina na Świętego Marcina”.

Biskup Marcin – postać historyczna

We Francji, niedaleko miasta Poitiers, mnich Marcin wiódł przez wiele lat życie pustelnika. Sława jego świętości i uzdrowieńczych czynów docierała do wielu regionów kraju. Kiedy w 371 roku zmarł biskup Tours, kapłani i wierni pragnęli, aby Marcin został nowym biskupem. Mnich nie chciał jednak opuścić pustelni – dlatego, aby ściągnąć go do miasta użyto fortelu. Jeden z mieszkańców udał się do Marcina prosząc go o uzdrowienie chorej żony. Kiedy mnich pojawił się w mieście, siłą zaprowadzono go do katedry gdzie po namowach i prośbach przyjął 4 lipca 317 roku święcenia kapłańskie i sakrę biskupią.

Skąd wzięło się Świętego Marcina?
Święty Marcin z Tours, Wikipedia.

Inna – legendarna wersja – mówi, że Marcin nie chciał opuścić pustelniczego życia i przyjąć urzędu biskupa. Kiedy przybył do miasta schował się w gęsiarni. Wystraszone gęsi zaczęły głośno gęgać zdradzając miejsce, gdzie święty mnich się ukrył. Mieszkańcy odnaleźli Marcina i doprowadzili do katedry. W ten oto sposób Marcin został biskupem, a pieczona na Świętego Marcina gęś przeszła do tradycji i kultywowana jest po dzień dzisiejszy.

Gęsina na Świętego Marcina.
Gęsina i wino | szczechy.pl

Dlaczego na Świętego Marcina gęsina jest najlepsza?

Cykl hodowli gęsi rozpoczyna się wiosną i kończy jesienią. Wówczas mięso gęsi jest najlepsze. W dawnej Polsce potrawy z gęsiny – pieczone, wędzone, pasztety – były obowiązkową pozycją menu. Polska jest jednym z największych producentów gęsiny. Większość mięsa jest eksportowana do Niemiec i Francji, gdzie konsumenci cenią walory smakowe gęsiny.

Gęsie mięso jest delikatne w smaku i zdrowe. Ma wiele białka i minerałów, takich jak:

  • fosfor,
  • magnez,
  • żelazo.

Wprawdzie ma także sporo tłuszczu, lecz są to zdrowsze kwasy jedno i wielonasycone. Gęsi nie są hodowane przemysłowo tak, jak kurczaki czy indyki. Są wypasane na świeżym powietrzu i często karmione owsem, stąd nazywa się je „owsianymi”.

Jakie wino do gęsiny na Świętego Marcina?

Do gęsiny najlepiej sięgnąć po wino czerwone. Takie o dobrej budowie, zapachach czerwonych owoców z nutami przypraw, o wyczuwalnych delikatnych taninach i umiarkowanej kwasowość. Może to być wino młode z dobrej winiarni lub dojrzewające – raczej crianza, ewentualnie reserva.

Do gęsiny proponuję kilka doskonałych win, których opis i oceny znajdziecie na blogu w Winnicy Konesera:

Baltos, Bierzo, Hiszpania.

Wino na Świętego Marcina.

Tamada Red Qvevri, Gruzja.

Wino na Świętego Marcina.

Catena Malbec, Mendoza Argentyna.

Wino na Świętego Marcina.

Castello di Volpaia, Chianti Classico , Toskania, Włochy.

Wino na Świętego Marcina.

Hugo Casanova, Reserva, Chile.

Wino.

Masseria  Surani Ares Roso, Puglia, Włochy.

Wino.

Wina dostępne w sklepach Vininova

Baltos, Tamada Qvevri, Catena Malbec, Castello di Volpaia

Wina dostępne w sklepach winnica.pl

Hugo Casanova oraz Surani Ares

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY