„Najlepsza gęsina na Świętego Marcina” – a do niej jakie wino?

Popularne powiedzenie głosi, że „Najlepsza gęsina na Świętego Marcina” i to nie tylko w Poznaniu. Radzę, jak dobrać do niej wino!

W wielu regionach Polski – nie tylko Poznaniu, gdzie św. Marcin jest patronem miasta – ugruntowała się tradycja smakowania potraw z gęsiny. Zwłaszcza 11 listopada, z okazji święta Świętego Marcina. Popularne powiedzenie głosi, że „Najlepsza gęsina na Świętego Marcina”.

Biskup Marcin – postać historyczna

We Francji, niedaleko miasta Poitiers, mnich Marcin wiódł przez wiele lat życie pustelnika. Sława jego świętości i uzdrowieńczych czynów docierała do wielu regionów kraju. Kiedy w 371 roku zmarł biskup Tours, kapłani i wierni pragnęli, aby Marcin został nowym biskupem. Mnich nie chciał jednak opuścić pustelni – dlatego, aby ściągnąć go do miasta użyto fortelu. Jeden z mieszkańców udał się do Marcina prosząc go o uzdrowienie chorej żony. Kiedy mnich pojawił się w mieście, siłą zaprowadzono go do katedry gdzie po namowach i prośbach przyjął 4 lipca 317 roku święcenia kapłańskie i sakrę biskupią.

Skąd wzięło się Świętego Marcina?
Święty Marcin z Tours, Wikipedia.

Inna – legendarna wersja – mówi, że Marcin nie chciał opuścić pustelniczego życia i przyjąć urzędu biskupa. Kiedy przybył do miasta schował się w gęsiarni. Wystraszone gęsi zaczęły głośno gęgać zdradzając miejsce, gdzie święty mnich się ukrył. Mieszkańcy odnaleźli Marcina i doprowadzili do katedry. W ten oto sposób Marcin został biskupem, a pieczona na Świętego Marcina gęś przeszła do tradycji i kultywowana jest po dzień dzisiejszy.

Gęsina na Świętego Marcina.
Gęsina i wino | szczechy.pl

Dlaczego na Świętego Marcina gęsina jest najlepsza?

Cykl hodowli gęsi rozpoczyna się wiosną i kończy jesienią. Wówczas mięso gęsi jest najlepsze. W dawnej Polsce potrawy z gęsiny – pieczone, wędzone, pasztety – były obowiązkową pozycją menu. Polska jest jednym z największych producentów gęsiny. Większość mięsa jest eksportowana do Niemiec i Francji, gdzie konsumenci cenią walory smakowe gęsiny.

Gęsie mięso jest delikatne w smaku i zdrowe. Ma wiele białka i minerałów, takich jak:

  • fosfor,
  • magnez,
  • żelazo.

Wprawdzie ma także sporo tłuszczu, lecz są to zdrowsze kwasy jedno i wielonasycone. Gęsi nie są hodowane przemysłowo tak, jak kurczaki czy indyki. Są wypasane na świeżym powietrzu i często karmione owsem, stąd nazywa się je „owsianymi”.

Jakie wino do gęsiny na Świętego Marcina?

Do gęsiny najlepiej sięgnąć po wino czerwone. Takie o dobrej budowie, zapachach czerwonych owoców z nutami przypraw, o wyczuwalnych delikatnych taninach i umiarkowanej kwasowość. Może to być wino młode z dobrej winiarni lub dojrzewające – raczej crianza, ewentualnie reserva.

Do gęsiny proponuję kilka doskonałych win, których opis i oceny znajdziecie na blogu w Winnicy Konesera:

Baltos, Bierzo, Hiszpania.

Wino na Świętego Marcina.

Tamada Red Qvevri, Gruzja.

Wino na Świętego Marcina.

Catena Malbec, Mendoza Argentyna.

Wino na Świętego Marcina.

Castello di Volpaia, Chianti Classico , Toskania, Włochy.

Wino na Świętego Marcina.

Hugo Casanova, Reserva, Chile.

Wino.

Masseria  Surani Ares Roso, Puglia, Włochy.

Wino.

Wina dostępne w sklepach Vininova

Baltos, Tamada Qvevri, Catena Malbec, Castello di Volpaia

Wina dostępne w sklepach winnica.pl

Hugo Casanova oraz Surani Ares

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY