Mencía z regionu Bierzo

Wszyscy znają hiszpańskie wina, ale czy słyszeli o regionie Bierzo i jego charakterystycznych odmianach - czerwonej Mencía i białej Godello?

Amatorom znane są hiszpańskie wina z Tempranillo, Garnacha czy te z odmiany białej Verdejo. Jednak Hiszpania to skarbnica wielu wyjątkowych – bardzo starych odmian miejscowych – z których powstają oryginalne wina. Z pewnością niewielu słyszało o regionie winiarskim Bierzo i jego charakterystycznych odmianach – czerwonej Mencía i białej Godello. Niewielu miało okazję spróbować win tam wytwarzanych, choć są znakomite i dostępne w sklepach specjalistycznych.

Warto poznać takie marginalne regiony winiarskie, charakterystyczne odmiany winogron tam uprawiane oraz wytwarzane z nich wina. Warto poszukać w sklepie i samemu ocenić ich oryginalne aromaty i smaki.

Rozpoczynamy od Bierzo i wina czerwonego z odmiany Mencía

Bierzo – niewielki region winiarski położony w północno-zachodniej Hiszpanii. jest oznaczony od 1989 roku pochodzeniem DO (Denominación de Origen). Region obejmuje 4000 hektarów winnic, rozłożonych w dolinie rzeki Sil na wysokości 450-1000 m.n.p.m.

W tym Mencía.
Regiony winiarskie Hiszpanii.

Uprawia się głównie miejscową odmianę czerwoną Mencía – która zajmuje 80% całej powierzchni winnic w regionie – oraz białą Godello. Przeważają  gleby piaszczyste z elementami łupków i kwarcytów. Góry Sierra de Caruel od zachodu i Kordyliery Kantabryjskie od północy chronią winnice od chłodnych i wilgotnych wiatrów znad Atlantyku.

Cechy win z Bierzo – w tym Mencía

Młode wina czerwone (tinto joven) wytwarzane są głównie z odmiany Mencía w procesie fermentacji alkoholowej lub węglowej. Odznaczają się niską kwasowością. Mają intensywny kolor wiśniowy z różowym brzegiem, są owocowe z aromatami leśnych owoców, truskawek  i malin. W smaku są lekkie, owocowe,  z mineralnymi nutami .Zrównoważone taniny i kwasowość odzwierciedlają charakter odmiany.

Wina Crianza oraz Reserva dojrzewają  minimalnie 2 lub 3 lata, w tym 6 lub 12 miesięcy w dębowych beczkach. Osiągają kolor głębokiej czerwieni, zapachy owocowe z delikatnymi nutami beczki, wanilii i rodzynek. Wina białe, o kolorze słomkowym, są świeże, lekkie i owocowe, powstają głównie z odmian Doña Blanca, Godello i Palomino.

Najważniejsi producenci:

  • Dominio de Tares,
  • Casar de Burbia,
  • Viñedos y Bodegas Pittacum,
  • Viñedos y Bodegas Mengoba,
  • Bodegas Peique.
Tutaj powstaje Mencía.
Bierzo – winnice, uprawa krzaczasta – fot. Dominio de Tares.

Mencía – odmiana, którą warto poznać

Odmiana winogron Mencía  była uprawiana na północnym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego już w czasach Imperium Rzymskiego. Uważano nawet, że jest klonem Cabernet Franc – z którym ma wiele cech wspólnych.

Gdzie jest najwięcej winnic obsadzonych odmianą Mencía

Mencía jest uprawiana na nieco ponad 9 000 hektarach, głównie w północno- zachodnich regionach winiarskich Hiszpanii – w Galicji w regionach Monterrei, Valdeorras, Ribera Sacra. Choć największe obszary winnic tej odmiany znajdują się w sąsiednim regionie winiarskim DO Bierzo. Spotykamy ją także w północnych regionach Portugalii.

W Bierzo główne winnice z odmianą Mencía położona są na terenach górzystych, określanych jako pasmo winiarskie Bierzo. Trudne warunki zmuszają winorośl do efektywnego rozwoju. W ten sposób stuletnie winorośle z kamienistych stoków stworzyły podstawy dla  wina wysokiej jakości.

Cechy winogron Mencía

Kiście są zwarte i niewielkie. Jagody średniej wielkości. Skórka gruba o kolorze niebieskawo-fioletowym zawiera wysoką koncentrację polifenoli, które chronią winogrono przed surowym klimatem i szkodnikami, natomiast  w winie są korzystne dla zdrowia człowieka.

Mencía.
Mencia stare winorośle, fot.Dominio de Tares.

Winogrono Mencía ma cechy organoleptyczne podobne do Cabernet Franc. Moszcz ma dobrą kwasowość i dużą zawartość cukru. Wina czerwone z tej odmiany są aksamitne, o intensywnych aromatach owocowych (wiśnia, truskawka) i kwiatowych (lukrecja i sucha trawa), mają stosunkowo wysoki poziom alkoholu. Większość produkcji to wino młode o krótkim dojrzewaniu, choć  doskonałe jest także wino dojrzewające w dębowych beczkach.

Czołową firmą winiarską regionu jest Dominio de Tares

Firma powstała w roku 2000, lecz winnice do niej należące są o wiele starsze. 40 hektarów winnic – obsadzonych starymi, 40-90 letnimi winoroślami czerwonej odmiany Mencía i białej Godello – są podstawą wytwarzanych win. Dbając o wysoką jakość winogron utrzymuje się niską wydajność 4500 kilogramów z hektara pomimo, że regulacje DO dopuszczają 11 000 kg/ha. Roczna produkcja wina Mencía wynosi 200 000 butelek, z tego 80 000 przypada na wino młode Baltos.

Tutaj powstaje Mencía.
Winnice Dominio de Tares.

W Bodegas de Tares powstają wina młode i dojrzewające. Czerwone, młode wino Baltos powstaje z 40-letnich winorośli Mencía. Wino przebywa kilka miesięcy w beczce i kolejne w butelce. Wina dojrzewające (crianza) występują pod markami Bembibre i P3. Białe – młode La Sonrisa de Tares  oraz dojrzewające – w beczce z dębu francuskiego Godello.

Wino:  Baltos 2017.

Kraj i region: Hiszpania, DO Bierzo

Producent: Dominio de Tares.

Rodzaj: czerwone, wytrawne, 100% odmiany Mencía.

Ocena.

Wino pochodzi z winnicy położonej na wzgórzach – na wysokości 480-650 metrów nad poziomem morza. Winorośle w liczbie 3500 krzewów na hektar uprawiane są w formie krzaczastej. Winogrona zbierane są ręcznie, a podczas fermentacji wykorzystuje się drożdże miejscowe. Wino dojrzewało 6 miesięcy w beczce z dębu francuskiego i amerykańskiego oraz 12 miesięcy w butelce. Roczna produkcja wina Mencía wynosi 200 000 butelek – z tego 80 000 przypada na Baltos.

Wino o intensywnym kolorze fioletowym, z pięknym jasnym odblaskiem na dysku. W bogatym, owocowym bukiecie dominuje zapach truskawki i leśnych owoców. W smaku świeże, delikatne i zrównoważone – łagodna kwasowości i taniny, z pewnością efekt dojrzewania w beczce.

Warto napowietrzyć, odkorkować 20-30 minut przed wypiciem, podawać lekko schłodzone.

Doskonałe do: przekąsek, białych mięs, pasztetów, twardych serów, pizzy.

Ocena konsumentów restauracji Tusieje – 4,6/5.

Wina Dominio de Tares dostępne w sklepach Vininova.

Więcej o regionach i winach północno-zachodniej Hiszpanii:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 3 komentarzy

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY