Czy spotkaliście się kiedyś z takimi nazwami jak Sonoita, Altus, Arroyo Seco, Lodi czy Pachaco Pass? Wszystkie mają wspólną cechę – w USA są oficjalnie uznanymi regionami winiarskimi AVA – American Viticultural Area.
USA potentatem na światowym rynku wina – American Viticultural Area
Amerykańskie winiarstwo zajmuje czołowe miejsce wśród światowych producentów i konsumentów wina:
- na obszarze około 440 000 hektarów winnic (6. miejsce na świecie);
- produkuje się średnio 24 miliony hektolitrów wina rocznie (4. miejsce na świecie);
- Amerykanie są światowym liderem w konsumpcji – wypijają około 33 miliony hektolitrów wina w roku;
- wysoki, krajowy popyt na wino jest uzupełniany dużym importem, przekraczającym 11,5 milionów hektolitrów (3. importer na świecie);
- amerykańskie firmy E&J Gallo, Constellation Brands, The Wine Group należą do największych na świecie w branży winiarskiej.
AVA – American Viticultural Area
W roku 1976 ustanowiono zasady oznaczania na etykiecie szczepów winogron oraz procedury wyznaczania AVA American Viticultural Area (Amerykańskiego Obszaru Winiarskiego). Aby wino mogło być oznaczone symbolem AVA, przynajmniej 85% winogron musi pochodzić z wyznaczonego obszaru.
Ustalono procedury umożliwiające otrzymanie statusu AVA. Wnioskodawca musi wykazać, że nazwa jest znana jako obszar uprawy winorośli i że cechy geologiczne lub/i klimatyczne – gleba, klimat – odróżniają ten obszar od innych, sąsiednich obszarów. Uzasadnienie i konieczne dokumenty należy przesłać do Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau (TTB), organu federalnego – który dokonuje wpisania do rejestru AVA. Procedura może trwać kilka lat…
Regulacje dotyczące AVA są raczej liberalne i nie wprowadzają ograniczeń odnośnie rodzaju uprawianych odmian, wydajności, nawadniania czy procesów produkcyjnych. Nie wprowadzają także obowiązku kontroli jakości wina. W tym względzie amerykański system AVA różni się od systemów AOC – Appellation d’ Origine Contrôlée we Francji, czy DO Denominación de Origen w Hiszpanii.
Nazwa AVA może być umieszczana na etykiecie wina, jednak wino musi zawierać przynajmniej 85% winogron z wyznaczonego obszaru. Niektóre regiony, takie jak np. Kalifornia, mają dodatkowe, bardziej rygorystyczne standardy uprawy winorośli i produkcji wina.
Ile AVA jest w USA
Do roku 1983 zarejestrowano 41 AVA, w roku 2010 było ich już 160. Obecnie jest 250 AVA, rozlokowanych w 26 stanach. Większość – 140 AVA – znajduje się w Kalifornii. Czyli największym regionie winiarskim w kraju. Dalej plasuje się Teksas – 44 AVA, New York – 39 AVA, Oregon – 33 AVA , natomiast w stanie Georgia są tylko 2 AVA, a w Minnesocie zaledwie 1 AVA.
Najbardziej rozbudowaną strukturę oznaczeń regionów ma Kalifornia, która jako całość ma status AVA
W ramach AVA California wyodrębnionych jest kilka innych. Takich jak – na przykład – słynny Napa Valley czy Sonoma, w skład których wchodzi jeszcze wiele mniejszych podregionów AVA. Winiarze z Kalifornii podkreślą, że różnice klimatyczne, zwłaszcza mikroklimaty w regionie są znaczne, co wpływa na charakter wina i uzasadnia wyodrębnienie podregionu. Nawiązuje to do francuskiej koncepcji terroir.
See a full list here on the TTB website.
Wino oznaczone pochodzeniem z regionu AVA cieszy się większym prestiżem i przyczynia do osiągania wyższej ceny winogron i wina na rynku. Bardzo ważne są także ustalania, podejmowane w ramach AVA przez regionalne organizacje winiarzy, standardów jakościowych w winnicy i winiarni, jakie muszą spełniać producenci wina.
Rozrastanie się systemu AVA budzi kontrowersje. Zwraca się uwagę, że coraz większa ilość AVA w różnych częściach kraju wprowadza zamieszanie, utrudniając wybór amatorom wina. Z drugiej strony, wybór jest wówczas większy, większa jest różnorodność oferty wina.