Wino boga wojny z Puglii – Włochy, Puglia

Wino Ares Rosso - nawiązujące nazwą do greckiego boga wojny może wydawać się agresywne. Degustuję słynne wino z regionu Puglia!

Region winiarski Puglia położony jest na południu Włoch. Na ponad 80 000 hektarach winnic dominują rodzime odmiany winogron – Primitivo i Negroamaro. Powstają z nich charakterystyczne, wytrawne wina czerwone. Primitivo znane jest w USA pod nazwą Zinfandel.

Puglia, poza szlakiem Włoch!
Region winiarski Puglia.

Puglia to Primitivo i Negroamaro

Wino Primitivo powstaje z winogron o tej samej nazwie. Ma  wysoką zawartość alkoholu – sięgającą 14% – wyczuwalne taniny i intensywny smak, z nutami śliwki i przypraw. Wino dojrzewające dłuższy czasu w butelce – lub w dębowej beczce – staje się bardziej łagodne i zrównoważone. Natomiast wino Negroamaro, z winogron o identycznej nazwie, jest ciemniejsze w barwie i bardziej skoncentrowane.

Puglia, tak wyglądają jej winnice.
Puglia – winnice | moncalwines

Popularnym winem z Puglii – obecnym w polskich sklepach – jest Primitivo di Manduria, pochodzące z winnic położonych w okolicach miasteczka Manduria . Dla uzyskania równowagi smakowej Primitivo i Negroamaro łączy się ze sobą otrzymując wino o nazwie Salice Salento.

Masseria Surani – Puglia

Masseria Surani jest jedną – spośród 570 hektarów – z winiarskich posiadłości rodziny Tomassi,  położonych  w najważniejszych regionach winiarskich Włoch:

  • Valpolicella,
  • Toskania,
  • Manduria w Puglii.

W Puglii – centrum uprawy rodzimej odmiany Primitivo – tradycja winiarstwa sięga starożytności,  kiedy Grecy zajęli Mandurię i wprowadzili uprawę winorośli. W Masseria Surani nawiązuje się do tej tradycji i nadaje winom nazwy greckich bogów.

Winnice położone są kilka kilometrów od Morza Jońskiego. W skład posiadłości wchodzi dworek z początku XX wieku zwany Masseria, gdzie obecnie znajduje się winiarnia z pomieszczeniami do winifikacji i dojrzewania wina.

Puglia, poza szlakiem Włoch!
Masseria Surani – winnica i winiarnia.

Na 80 hektarach winnic uprawia się głownie odmiany Primitivo, Negroamaro, Cabernet Sauvignon i białą Chardonnay. Gęstość uprawy wynosi 5 500 winorośli na hektar. Gleba o podłożu wapiennym jest żyzna i przepuszczalna, a kolor ochry pochodzi z dużej zawartości żelaza.

Wino: Masseria Surani Ares, 2017.

Kraj i region: Włochy, Puglia.

Producent: Masseria Surani, S.S.Agricola Tommasi Viticoltori.

Rodzaj: czerwone, wytrawne.

Odmiana: kupaż Primitivo 70%, Cabernet Sauvignon 30%.

Ocena 4,6/5.

Puglia, wino Ares Rosso

Wino Ares Rosso – nawiązujące nazwą do greckiego boga wojny może wydawać się agresywne – lecz faktycznie zawartość alkoholu jest ograniczona do 13%  i dobrze zrównoważona z innymi składnikami, zawłaszcza taninami.

Dokładnie wyselekcjonowane winogrona poddawane są winifikacji w kontrolowanej temperaturze przez 12-15 dni. Następnie wino dojrzewa 6 miesięcy w dębowych beczkach.

Powstało wino o głębokim, rubinowym kolorze. Intensywnym, owocowym aromacie  wiśni, maliny, śliwki z nutą przypraw. W smaku owocowe, świeże, zrównoważone, taniny dobrze wkomponowane, finisz przyjemny, lekki. 

Udana kompozycja Primitivo i Cabernet Sauvignon. Wysoka ocena Winnicy Profesora 4,6/5.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY