Wino boga wojny z Puglii – Włochy, Puglia

Wino Ares Rosso - nawiązujące nazwą do greckiego boga wojny może wydawać się agresywne. Degustuję słynne wino z regionu Puglia!

Region winiarski Puglia położony jest na południu Włoch. Na ponad 80 000 hektarach winnic dominują rodzime odmiany winogron – Primitivo i Negroamaro. Powstają z nich charakterystyczne, wytrawne wina czerwone. Primitivo znane jest w USA pod nazwą Zinfandel.

Puglia, poza szlakiem Włoch!
Region winiarski Puglia.

Puglia to Primitivo i Negroamaro

Wino Primitivo powstaje z winogron o tej samej nazwie. Ma  wysoką zawartość alkoholu – sięgającą 14% – wyczuwalne taniny i intensywny smak, z nutami śliwki i przypraw. Wino dojrzewające dłuższy czasu w butelce – lub w dębowej beczce – staje się bardziej łagodne i zrównoważone. Natomiast wino Negroamaro, z winogron o identycznej nazwie, jest ciemniejsze w barwie i bardziej skoncentrowane.

Puglia, tak wyglądają jej winnice.
Puglia – winnice | moncalwines

Popularnym winem z Puglii – obecnym w polskich sklepach – jest Primitivo di Manduria, pochodzące z winnic położonych w okolicach miasteczka Manduria . Dla uzyskania równowagi smakowej Primitivo i Negroamaro łączy się ze sobą otrzymując wino o nazwie Salice Salento.

Masseria Surani – Puglia

Masseria Surani jest jedną – spośród 570 hektarów – z winiarskich posiadłości rodziny Tomassi,  położonych  w najważniejszych regionach winiarskich Włoch:

  • Valpolicella,
  • Toskania,
  • Manduria w Puglii.

W Puglii – centrum uprawy rodzimej odmiany Primitivo – tradycja winiarstwa sięga starożytności,  kiedy Grecy zajęli Mandurię i wprowadzili uprawę winorośli. W Masseria Surani nawiązuje się do tej tradycji i nadaje winom nazwy greckich bogów.

Winnice położone są kilka kilometrów od Morza Jońskiego. W skład posiadłości wchodzi dworek z początku XX wieku zwany Masseria, gdzie obecnie znajduje się winiarnia z pomieszczeniami do winifikacji i dojrzewania wina.

Puglia, poza szlakiem Włoch!
Masseria Surani – winnica i winiarnia.

Na 80 hektarach winnic uprawia się głownie odmiany Primitivo, Negroamaro, Cabernet Sauvignon i białą Chardonnay. Gęstość uprawy wynosi 5 500 winorośli na hektar. Gleba o podłożu wapiennym jest żyzna i przepuszczalna, a kolor ochry pochodzi z dużej zawartości żelaza.

Wino: Masseria Surani Ares, 2017.

Kraj i region: Włochy, Puglia.

Producent: Masseria Surani, S.S.Agricola Tommasi Viticoltori.

Rodzaj: czerwone, wytrawne.

Odmiana: kupaż Primitivo 70%, Cabernet Sauvignon 30%.

Ocena 4,6/5.

Puglia, wino Ares Rosso

Wino Ares Rosso – nawiązujące nazwą do greckiego boga wojny może wydawać się agresywne – lecz faktycznie zawartość alkoholu jest ograniczona do 13%  i dobrze zrównoważona z innymi składnikami, zawłaszcza taninami.

Dokładnie wyselekcjonowane winogrona poddawane są winifikacji w kontrolowanej temperaturze przez 12-15 dni. Następnie wino dojrzewa 6 miesięcy w dębowych beczkach.

Powstało wino o głębokim, rubinowym kolorze. Intensywnym, owocowym aromacie  wiśni, maliny, śliwki z nutą przypraw. W smaku owocowe, świeże, zrównoważone, taniny dobrze wkomponowane, finisz przyjemny, lekki. 

Udana kompozycja Primitivo i Cabernet Sauvignon. Wysoka ocena Winnicy Profesora 4,6/5.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.