Na święta Bożego Narodzenia przygotowujemy tradycyjnie wiele różnych potraw – poczynając od ryb, głównie karpia, przez dania mięsne, a kończąc na ciastach. Do każdej, wyjątkowej potrawy warto dobrać odpowiednie wino. Przez wieki kształtowała się umiejętność łączenia wina z posiłkami. We Francji, Hiszpanii czy Włoszech jest to niemal sztuką. U nas dopiero uczymy się tego jak dobierać najlepsze wino na Wigilię?
Jakie wino na Wigilię Bożego Narodzenia – w doborze do dań ważna jest jego budowa
W doborze wina do potraw znaczenia mają składniki, z których wino jest zbudowane. Na strukturę wina białego składają się kwasy, cukier i alkohol. W winie czerwonym dochodzą jeszcze taniny. W zależności od wagi poszczególnych składników – wina można podzielić na:
- wina o lekkiej budowie (ang. light bodied) – większa kwasowość, mniejszy alkohol, niewielkie taniny (w winie czerwonym);
- wina o budowie średniej (medium bodied);
- wina o budowie pełnej, solidnej (ang. ful bodied) – mniejsza kwasowość, większy alkohol, większe taniny (w winie czerwonym).
Istotne znaczenie dla struktury wina ma odmiana winogron, z której powstało:
- generalnie, wina czerwone z odmian Pinot Noir, Garnacha/Grenache, Gamay są winami lekkimi o dużej kwasowości, mniejszej zawartości alkoholu i tanin.
- z kolei Cabernet Sauvignon, Shiraz, Mourvèdre, Malbec to wina pełne o mniejszej kwasowość lecz wyższym alkoholu i większej zawartości tanin.
- natomiast lekkie wina białe to – między innymi – Pinot Gris, Chenin, Grüner Veltliner, zaś Chardonnay jest dobrze zbudowane.
Jakie wino do Wigilii – zasady doboru wina do potraw
Pomimo wielu możliwych win, jakie mogą towarzyszyć różnym daniom, można wskazać pewne podstawowe zasady – jakimi powinniśmy się kierować dobierając wino do konkretnego dania.
Klasyczna zasada doboru wina do dań rekomenduje:
- wino białe do dań z ryb, owoców morza;
- wino czerwone do dań mięsnych.
Wino białe… nie tylko do ryb
Nie ulega wątpliwości, że do dań rybnych i owoców morza dobieramy wino białe. Najlepsze są wina o lekkiej budowie i silnym bukiecie aromatycznym z regionów położonych w sąsiedztwie oceanów. Takie jak:
- Sauvignon Blanc i Muscadet z regionu Doliny Loary (Valée de la Loire) we Francji;
- Sauvignon Blanc z regionu Malborough w Nowej Zelandii;
- Vinho Verde z Portugalii;
- Albariño z regionu Rias Baixas w Hiszpanii;
- Assyrtico z Santorini w Grecji.
Dobieranie wina czerwonego do dań z ryb jest niewskazane. W kontakcie w mięsem ryb, taniny obecne w winie ściągają się i stają się bardziej sztywne. Ostatecznie można szukać do ryb wino czerwone, lecz o bardzo łagodnych taninach – np. bardzo stare Pinot Noir. Mimo wszystko nie polecam próbować.
Wino białe do białych mięs – z drobiu, cielęciny
Możliwości doboru białego wina są bardziej zróżnicowane. Są dania mięsne, do których odpowiednie będzie wino białe. Przede wszystkim dotyczy to mięs białych – zwłaszcza drobiu w sosie śmietanowym, któremu nie po drodze jest z taninami wina czerwonego.
Do dań z drobiu o białym mięsie – pieczony kurczak o chrupiącej skórce, indyk- najlepsze są wina białe:
- Sauvingnon Blanc;
- Chardonnay;
- Riesling, nawet z niewielkim udziałem cukru resztkowego, typowym dla Alzacji;
- Grüner Veltliner z regionu Wachau w Austrii;
- Airen z Portugalii.
Do dań z drobiu dobrze przyprawionych – zwłaszcza z mięsa z kaczki – najlepiej szukać lekkich, aromatycznych win czerwonych o małej zawartości tanin. Wytwarzanych choćby z odmian Pinot Noir,Garnacha/Grenache czy Gamay z Beaujolais
Popularne są dania z małego ptactwa – jak przepiórka. Mięso dobrze upieczone, staje się delikatne lecz jednocześnie zachowuje swoje smaki. Z powodzeniem możemy do takich dań dobrać wyrazisty, beczkowy Chardonnay, wino różowe lub lekkie czerwone – Pinot Noir czy Garnacha/Grenache.
Także do delikatnej cielęciny – dobre będzie lepiej zbudowane wino białe. Na przykład beczkowe Chardonnay, Viognier lub Gewürztraminer. Z kolei do dań kuchni azjatyckiej, lepiej pasują wina białe, półwytrawne lub o słodszych nutach, np. Pinot Gris czy Gewürztraminer z Alzacji aniżeli łagodne wina czerwone.
Jakie wino na Wigilię – czerwone do mięs czerwonych
Mięsa czerwone – wieprzowina, wołowina, jagnięcina – mają dużo protein zwierzęcych i tłuszczu. Dla ich zrównoważenia warto wybrać dobrze zbudowane wino czerwone, ze sporymi taninami:
- Cabernet Sauvignon;
- Shiraz;
- Merlot;
- Malbec.
Do pieczeni wieprzowej dobrze towarzyszy Mencía z Hiszpanii, Nero d’ Avola z Sycylii czy Carmenère z Chile.
Podstawowa zasada polega na tym, aby winem nie przytłoczyć dania mięsnego – zbyt silne taniny mogą przykryć smaki dania.
Cista świąteczne, piernik, makowiec, sernik, babka…
Ciasta są tłuste i słodkie. Aby zrównoważyć te składniki, najlepsze są wina o bogatej strukturze cukru i kwasowości, młode zachowujące świeżość. Cechy te mają słodkie wina naturalne, o bogatym bukiecie aromatów, świeżym i słodkim smaku:
- Sauternes, Barsac, Cerons, Loupiac z regionu Bordeaux we Francji;
- Muscat de Rivesaltes z Langwedocji we Francji;
- Tokaj Aszu z Węgier;
- Moscato d’Asti z Piemontu we Włoszech;
- Recioto dela Valpolicella z Włoch;
- BA/TBA Beerenauslese Riesling z Niemiec.
Jakie wino na Wigilię?
Kierując się powyżej przedstawionymi wskazówkami – możemy wybrać się do sklepu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie “jakie wino na świąteczny stół”. Także w Winnicy Konesera – na blogu – znajdziecie dobre wina białe i czerwone, jakie z powodzeniem można degustować wraz ze świątecznymi potrawami.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zajrzyj po książkę „Przewodnik po Świecie Wina”! To idealny prezent dla siebie bądź bliskich. Przystępne wejście do złożonego i bogatego świata wina. Przeprowadzę Cię przez historię, aspekty techniczne, cały proces tworzenia wina aż po degustację.