Vinho Verde – białe wina z północnej Portugalii

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Z południowego regionu Alentejo przenosimy się na północ Portugalii, gdzie w regionie winiarskim Vinho Verde (Zielone Wino) powstają świetne białe wina.

Region winiarski Vinho Verde oraz wysoko prowadzone winorośle Alvarinho, fot.catavino.net

Vinho Verde jest kontrolowanym oznaczeniem DOC Denominaçäo de Origem Controlada (Kontrolowane Oznaczenia Pochodzenia) dla win pochodzących z wyznaczonego regionu winiarskiego na północy Portugalii. Region słynie z wytrawnych win białych. Niektóre z nich są lekko musujące (frizzante). Wina są świeże dzięki naturalnej kwasowości, odznaczają się owocowymi i kwiatowymi aromatami, mają kolor cytrynowy lub słomiany i od 8,5 do 11 % alkoholu. Wytwarza się je z lokalnych odmian takich jak Laurelio, Arinto, Trajadura czy Avesso.

Natomiast przy granicy z hiszpańską Galicją, w pobliżu rzeki Minho, położone są winnice obsadzone odmianą Alvarinho, z której powstają najlepsze, portugalskie wina białe – Vinho Alvarinho. Wino z tej odmiany jest orzeźwiające, ma wyraźną kwasowość, 13 -13,5% alkoholu oraz intensywny aromat z nutami cytryny, limonki i owoców tropikalnych – mango, marakuja.

Wino

Encostas de Caíz, Grande Escolha, 2016

Kraj: Portugalia

Region: Vinho Verde DOC

Rodzaj: białe, wytrawne, frizzante

Odmiany: 100% Avesso

Ocena:3,5

 

Winnice, z których pochodzi wino Encostas de Caíz, rozłożyły się na łagodnych zboczach w pobliżu rzeki Tâmega, gdzie dominują gleby piaskowo-ilaste. Wino powstaje w 100%  z miejscowej odmiany Avesso. Nad uprawą 25 hektarów winorośli i produkcją wina czuwa Agostinho Fraitas, przedstawiciel trzeciej generacji winiarskiej firmy rodzinnej.

Encostas de Caiz winnice

Winnice nad brzegiem rzeki Tâmega, z których pochodzi wino Encostas de Caíz

Wino jest eleganckie, owocowe, o delikatnej kwasowości, zrównoważone i długim finiszu. Po nalaniu do kieliszka uwalniają się delikatne bąbelki, nadając winu orzeźwiający charakter, zwłaszcza kiedy wino jest dobrze schłodzone do 8-10C. Wino otrzymuje wysoka ocenę 4,5/6 – 4 za jakość plus 0,5 za korzystną cenę. W Lidlu kosztuje 19,99 PLN/butelka 0,75

Najlepiej serwować do :grillowana, smażona ryba, krewetki, białe mięso – kurczak, indyk

Wskazówka: wino musujące i frizzante

Obydwa wina zawierają charakterystyczne bąbelki, czyli CO2. Jednak w winie musującym dwutlenku węgla jest więcej (około 7 g na litr) aniżeli w frizzante ( od 2 do 5 g/l). Dlatego w winie frizzante bąbelki są bardzo delikatne. Ponadto, w winach musujących bąbelki powstają często w sposób naturalny w trakcie drugiej fermentacji w butelce, jak w przypadku francuskiego szampana oraz hiszpańskich win Cava, natomiast w winie typu frizzante fermentacja zachodzi w kadziach, lub wino nasyca się CO2, podobnie jak w przypadku wielu wód gazowanych.

O tym jak i z jakich winogron powstaje wino, porady praktyczne oraz fascynująca historię wina znajdziecie w książce Przewodnik po świeci wina, pięknie ilustrowanej książce o winie dla początkujących i bardziej zaawansowanych miłośników wina. Możecie ją nabyć w partnerskim sklepie Lifetasty.eu.

 

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY