Wino i literatura piękna

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Nie opuszczamy jeszcze Portugalii i jej win. Z Lizbony wędrujemy do regionu winiarskiego Alentejo/Alentejano, położonego najdalej na południe kraju, niedaleko od Algarve, najczęściej odwiedzanego miejsca na wakacje przez polskich turystów.

Dlaczego akurat ten region przyciągnął moją uwagę?

Odwiedzając jeden ze sklepów Lidla zauważyłem butelkę czerwonego wina z Portugalii z charakterystyczną etykietą, gdzie poniżej symbolicznej dłoni trzymającej piórko, rzuca się w oczy duży napis – Saramago. W pierwszym momencie pomyślałem, że jest to nazwa własna lub marka wina. W domu otworzyłem butelkę, spróbowałem i chyba pod wpływem dobrego smaku wina doznałem olśnienia. Przecież Saramago, a dokładniej José Saramago to słynny pisarz portugalski, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1998, autor takich znakomitych książek jak Miasto Ślepców, Wszystkie imiona, Rok śmierci Reisa i wielu innych.

Wracam od czasu do czasu do lektury Miasta Ślepców, gdzie apokaliptyczna wizja społeczności, która nagle oślepła, przestała widzieć i rozumieć co się wokół niej dzieje, doprowadza do agresywnego zachowania ludzi. Inną, moją ulubioną książką Saramago jest A Viagem do Elefante (Podróż Słonia, nie wiem czy książkę przetłumaczono na język polski, na angielski na pewno) – cudowna, pełna ciepła i humoru opowieść, oparta na prawdziwych wydarzeniach z XVI wieku, o podróży słonia Salomona z Portugalii do Austrii, słonia ofiarowanego przez króla Juana III swojemu kuzynowi, austriackiemu arcyksięciu Maksymilianowi.

A teraz o winie, którego nazwa przypomina o wybitnym, portugalskim pisarzu.

Winnice regionu Alentejo, fot.WineTourism in Portugal

Region winiarski

Alentejo/ Alentejano to jeden z największych, portugalskich regionów winiarskich o wiekowej tradycji uprawy winorośli i produkcji wina. Powstają tam różne wina, choć największą popularnością cieszą się wina czerwone, komponowane z różnych odmian winogron. Dominujące odmiany miejscowe to Aragonez(Tempranillo), Trincaderia, Tauriga Nacional oraz  Alicante Bouschet. Obok miejscowych uprawia się także odmiany importowane, głównie z Francji, takie jak Cabernet Sauvignon i Syrah. Wina są oznaczane jako regionalne VR Vinho Regional. Wina czerwone są łatwe, owocowe, z łagodnymi taninami. Niektóre wina oznaczane są wyższą kategorią DOC Denominaçäo de Origem Controlada (Kontrolowane Oznaczenia Pochodzenia).

Wino

Samagro, Vinho Regional Alentejano, Reserva, 2013

Kraj: Portugalia

Region: Alentejo/Alentejano

Rodzaj: czerwone, wytrawne

Odmiany: Alicante Bouschet, Tauriga Nacional, Syrah

Ocena:

3,5

Na etykiecie widnieje inskrypcja (autorstwa Samargo?) mówiąca „ ….. że słowo wino jest nieśmiertelne i odzwierciedla wielkie myśli”.

Wino jest kompozycją trzech odmian : Alicante Bouschet, odmiany pochodzącej z Francji, której walory (kolor, struktura, gęstość, długowieczność) stanowią korzystną przyprawę dla wielu win z Alentejo, Touriga Nacional – wiodąca, szlachetna odmiana, wychodowana w Portugalii, nadająca winu intensywny kolor i aromaty przypominające jeżyny i polne kwiaty, Shiraz dodający do wina aromaty czerwonych owoców.

Wino ma piękny, głęboki kolor czerwieni, jest dobrze zrównoważone, przyjemne w konsumpcji, o delikatnej kwasowości, łagodnych taninach, głównie za sprawą dość wysokiej, jak na wino czerwone, zawartości alkoholu ( 15%). W sumie wino otrzymuje  wysoką ocenę 4,5/6 – 4 za walory jakościowe plus 0,5 za dobra cenę – 29,99 PLN/butelka 0.75 w Lidlu.

O ile ciekawe wina czerwone pochodzą z  Alentejo, a także innych regionów takich jak Duoro, Däo czy Robatejo, to dobrych win białych musimy poszukać na północy kraju. O regionie Vinho Verde i jego białych winach będzie w kolejnym odcinku podróży po regionach Portugalii.

Chcesz pogłębić swoją wiedzę o winie? Zamów Przewodnik po świecie wina, nową książkę profesora Marka Rekowskiego dla początkujących i bardziej zaawansowanych amatorów wina. Zamów TUTAJ

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina
Książka o winie
Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY