Artystyczne etykiety win

Etykiety win na butelce wina spełniają wiele funkcji. Przede wszystkim zawierają wiele informacji o winie, ale... bywają też sztuką.

Etykiety na butelce wina spełniają wiele funkcji. Przede wszystkim zawierają wiele informacji o winie – kraju pochodzenia, regionie gdzie powstało, producencie, odmianie winogron, pojemności, zawartości alkoholu i wiele innych. Formy graficzne etykiet są zróżnicowane – od prostych do bardziej wyrafinowanych. Niektóre etykiety win są wyjątkowe, projektowane w pracowniach artystycznych przez światowej sławy grafików i malarzy.

Wyjątkowe etykiety win – Mouton Rothschild

Château Mouton Rothschild jest nie tylko bordoskim Wielkim Winem – Grand Cru – lecz jako jedyne ozdabia etykiety swoich win dziełami światowej sławy artystów.

Kiedy w 1855 roku Cesarz Napoleon III, mocą swego urzędu, ustanawiał klasyfikację najlepszych win z bordoskiego regionu Médoc – nadając im tytuł Grands Crus, Wielkich Win – w najwyższej, pierwszej klasie nalazły się  cztery wina:

  • Château Margaux,
  • Château Haut Brion,
  • Château Latour,
  • Château Lafite należący do rodziny Rothschildów.

Inną posiadłość Rothschildów – Château Mouton Rotschild – zaliczono do klasy drugiej.

Ambicja sławnej i bogatej rodziny została urażona. Przez długie lata zabiegano o włączenie Château Mouton Rotschild do klasy pierwszej. Nie było to łatwe, bowiem klasyfikację z 1855 roku uznawano jako ostateczną i niezmienną. Jednak – wyjątkowo w 1973 roku, nie bez wsparcia  Georga Pompidou, ówczesnego Prezydenta Francji – Château Mouton dołączył do prestiżowej pierwszej klasy Grands Crus.

Z tej okazji wino rocznika 1973 zdobi etykieta z rysunkiem Pabla Picasso, a napis podkreśla, że jest to Premier Cru Classé.

Pablo Picasso – Bachanalie. Starorzymskie święto Bachusa (Dionizosa) – boga wina i ekstazy.

 

Artyści i etykiety win

Tradycję zapraszania znanych artystów do ozdabiania etykiet kolejnych roczników wina z Château Mouton Rotschild zapoczątkował Filip Rothschild w 1945 roku.

Spośród wielu wybitnych artystów, których dzieła znajdziemy na etykietach Château Mouton można wymienić na przykład:

  • Jean Cocteau (1947),
  • Georges Braque (1955),
  • Salvador Dali ( 1958),
  • Juan Miro (1969),
  • Marc Chagall (1970),
  • Wassily Kandinsky (1971),
  • Andy Warhol (1975),
  • Keith Haring (1988),
  • Balthus (1993),
  • Rufino Tamayo (1998),
  • Ilya Kabakov (2002),
  • Anish Kapoor (2009),
  • Miguel Barcelo (2012),
  • XU BING (2018).

Wybrałem kilka z artystycznych etykiet wina:

Etykietę wina z 1969 roku zdobi oryginalny rysunek katalońskiego malarza i rzeźbiarza Joana Miro – przedstawiciela surrealizmu.

Po obydwu stronach  czerwonej plamy  rozgniecionego winogrona artysta nawiązuje – z odrobiną humoru – do kolorów rodziny Rothschildów, czyli żółtego i niebieskiego.

Pod rysunkiem i rocznikiem umieszczono liczbę wyprodukowanych butelek wina:

  • standardowych typu bordoskiego 128 960,
  • magnum 1864,
  • 34 bardzo duże – podwójne magnum (3 l),
  • jeroboam (4,5 l),
  • imperial (6 l).

Taką informację na etykietach Mouton Rothschild umieszczano do roku 1986. W kolejnych latach pozostaje tylko informacja, że cały zbiór był butelkowany w château – czyli u producenta wina.

Etykieta wina z rocznika 1975 – oryginalny rysunek Andy Warhola, czołowego przedstawiciela kierunku Pop Art.

Etykietę wina dla rocznika 2001 zaprojektował Robert Wilson.

Amerykański artysta poświęcił rysunek Philippine – w symbolach kolorów zieleń gałązek winorośli i złoto słońca współgrają z kolorami wina, od jasnej czerwieni do głębokiego fioletu.

Etykietę wina z rocznika 2005  zdobi rysunek Giuseppe Penone, włoskiego artysty i rzeźbiarza z Turynu.

Prace Giuseppe Penone wyrażają połączenie człowieka z przyrodą. Na etykiecie artysta przedstawia symbolicznie zieloną rękę winiarza, żywy wyraz liści winorośli i rozwarte palce, które wkrótce obejmą kieliszek wina Mouton.

Wykonanie etykiety rocznika 2018 powierzono Xu Bing, chińskiemu artyście i pisarzowi, mistrzowi w tradycyjnej kaligrafii.

 

Bing stworzył dla etykiety oryginalny rysunek, z efektem  złudzenia optycznego. Wykorzystując kaligrafię kwadratowego słowa stworzył znaki, które na pierwszy rzut oka mają typowy, chiński charakter. Lecz po uważnym spojrzeniu są słowami Mouton i Rothschild w alfabecie łacińskim.

Wino Mouton Rothschild ma zawsze niepowtarzalną – artystyczną – etykietę. Wewnątrz butelki kryje jakość wypracowaną przez stulecia. Niestety, dla wielu amatorów Mouton ma jedną, dużą wadę – jest bardzo drogi. W zależności od rocznika cena butelki może sięgać 3000 -6000 PLN. Dlaczego wino jest tak drogie? Jest kilka czynników, które o tym decydują – wysoka, niepowtarzalna jakość, prestiż wina luksusowego, niewielka, stała produkcja i ogromny, globalny popyt.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj po książkę „Przewodnik po Świecie Wina”! To idealny prezent dla siebie bądź bliskich. Przystępne wejście do złożonego i bogatego świata wina. Przeprowadzę Cię przez historię, aspekty techniczne, cały proces tworzenia wina aż po degustację.

Książka – zajrzyj na tę stronę.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY