Artystyczne etykiety win

Etykiety win na butelce wina spełniają wiele funkcji. Przede wszystkim zawierają wiele informacji o winie, ale... bywają też sztuką.

Etykiety na butelce wina spełniają wiele funkcji. Przede wszystkim zawierają wiele informacji o winie – kraju pochodzenia, regionie gdzie powstało, producencie, odmianie winogron, pojemności, zawartości alkoholu i wiele innych. Formy graficzne etykiet są zróżnicowane – od prostych do bardziej wyrafinowanych. Niektóre etykiety win są wyjątkowe, projektowane w pracowniach artystycznych przez światowej sławy grafików i malarzy.

Wyjątkowe etykiety win – Mouton Rothschild

Château Mouton Rothschild jest nie tylko bordoskim Wielkim Winem – Grand Cru – lecz jako jedyne ozdabia etykiety swoich win dziełami światowej sławy artystów.

Kiedy w 1855 roku Cesarz Napoleon III, mocą swego urzędu, ustanawiał klasyfikację najlepszych win z bordoskiego regionu Médoc – nadając im tytuł Grands Crus, Wielkich Win – w najwyższej, pierwszej klasie nalazły się  cztery wina:

  • Château Margaux,
  • Château Haut Brion,
  • Château Latour,
  • Château Lafite należący do rodziny Rothschildów.

Inną posiadłość Rothschildów – Château Mouton Rotschild – zaliczono do klasy drugiej.

Ambicja sławnej i bogatej rodziny została urażona. Przez długie lata zabiegano o włączenie Château Mouton Rotschild do klasy pierwszej. Nie było to łatwe, bowiem klasyfikację z 1855 roku uznawano jako ostateczną i niezmienną. Jednak – wyjątkowo w 1973 roku, nie bez wsparcia  Georga Pompidou, ówczesnego Prezydenta Francji – Château Mouton dołączył do prestiżowej pierwszej klasy Grands Crus.

Z tej okazji wino rocznika 1973 zdobi etykieta z rysunkiem Pabla Picasso, a napis podkreśla, że jest to Premier Cru Classé.

Pablo Picasso – Bachanalie. Starorzymskie święto Bachusa (Dionizosa) – boga wina i ekstazy.

 

Artyści i etykiety win

Tradycję zapraszania znanych artystów do ozdabiania etykiet kolejnych roczników wina z Château Mouton Rotschild zapoczątkował Filip Rothschild w 1945 roku.

Spośród wielu wybitnych artystów, których dzieła znajdziemy na etykietach Château Mouton można wymienić na przykład:

  • Jean Cocteau (1947),
  • Georges Braque (1955),
  • Salvador Dali ( 1958),
  • Juan Miro (1969),
  • Marc Chagall (1970),
  • Wassily Kandinsky (1971),
  • Andy Warhol (1975),
  • Keith Haring (1988),
  • Balthus (1993),
  • Rufino Tamayo (1998),
  • Ilya Kabakov (2002),
  • Anish Kapoor (2009),
  • Miguel Barcelo (2012),
  • XU BING (2018).

Wybrałem kilka z artystycznych etykiet wina:

Etykietę wina z 1969 roku zdobi oryginalny rysunek katalońskiego malarza i rzeźbiarza Joana Miro – przedstawiciela surrealizmu.

Po obydwu stronach  czerwonej plamy  rozgniecionego winogrona artysta nawiązuje – z odrobiną humoru – do kolorów rodziny Rothschildów, czyli żółtego i niebieskiego.

Pod rysunkiem i rocznikiem umieszczono liczbę wyprodukowanych butelek wina:

  • standardowych typu bordoskiego 128 960,
  • magnum 1864,
  • 34 bardzo duże – podwójne magnum (3 l),
  • jeroboam (4,5 l),
  • imperial (6 l).

Taką informację na etykietach Mouton Rothschild umieszczano do roku 1986. W kolejnych latach pozostaje tylko informacja, że cały zbiór był butelkowany w château – czyli u producenta wina.

Etykieta wina z rocznika 1975 – oryginalny rysunek Andy Warhola, czołowego przedstawiciela kierunku Pop Art.

Etykietę wina dla rocznika 2001 zaprojektował Robert Wilson.

Amerykański artysta poświęcił rysunek Philippine – w symbolach kolorów zieleń gałązek winorośli i złoto słońca współgrają z kolorami wina, od jasnej czerwieni do głębokiego fioletu.

Etykietę wina z rocznika 2005  zdobi rysunek Giuseppe Penone, włoskiego artysty i rzeźbiarza z Turynu.

Prace Giuseppe Penone wyrażają połączenie człowieka z przyrodą. Na etykiecie artysta przedstawia symbolicznie zieloną rękę winiarza, żywy wyraz liści winorośli i rozwarte palce, które wkrótce obejmą kieliszek wina Mouton.

Wykonanie etykiety rocznika 2018 powierzono Xu Bing, chińskiemu artyście i pisarzowi, mistrzowi w tradycyjnej kaligrafii.

 

Bing stworzył dla etykiety oryginalny rysunek, z efektem  złudzenia optycznego. Wykorzystując kaligrafię kwadratowego słowa stworzył znaki, które na pierwszy rzut oka mają typowy, chiński charakter. Lecz po uważnym spojrzeniu są słowami Mouton i Rothschild w alfabecie łacińskim.

Wino Mouton Rothschild ma zawsze niepowtarzalną – artystyczną – etykietę. Wewnątrz butelki kryje jakość wypracowaną przez stulecia. Niestety, dla wielu amatorów Mouton ma jedną, dużą wadę – jest bardzo drogi. W zależności od rocznika cena butelki może sięgać 3000 -6000 PLN. Dlaczego wino jest tak drogie? Jest kilka czynników, które o tym decydują – wysoka, niepowtarzalna jakość, prestiż wina luksusowego, niewielka, stała produkcja i ogromny, globalny popyt.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj po książkę „Przewodnik po Świecie Wina”! To idealny prezent dla siebie bądź bliskich. Przystępne wejście do złożonego i bogatego świata wina. Przeprowadzę Cię przez historię, aspekty techniczne, cały proces tworzenia wina aż po degustację.

Książka – zajrzyj na tę stronę.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY