Kartka z historii wina – Nicolas Rolin założyciel Hospices de Beaune

Nicolas Rolin (1376-1462) był czołową postacią w historii Burgundii i Francji. W wykopaliskach wokół katedry w burgundzkiej miejscowości Autun odkryto ponad 200 miejsc pochówku - w tym grób właśnie tej postaci.

W wykopaliskach wokół katedry w burgundzkiej miejscowości Autun odkryto ponad 200 miejsc pochówku – w tym grób osoby znanej jako Nicolas Rolin…

Nicolas Rolin - tutaj znaleziono jego grób.
Burgundia – katedra w Autun | Wikipedia Commons.

Kim był Nicolas Rolin?

Nicolas Rolin (1376-1462) był czołową postacią w historii Burgundii i Francji. Przez 40 lat Rolin był kanclerzem Księcia Burgundii Filipa Dobrego. W 1443 roku założył – wraz z żoną – szpital dla ubogich Hospices de Beaune i darował winnicę. Urodzony w Autun, tam też zmarł w 1462 roku. Jednak jego grób został zagubiony w 1793 roku kiedy podczas Rewolucji Francuskiej zdewastowano mały kościół przy katedrze gdzie spoczywał Rolin.

Nicolas Rolin.
Portret Nicolasa Rolin – Jan van Eyck (Louvre).

Wojnia 100-letnia, Nicolasi Rolin i winio – Przewodnika po Świecie Wina

Z wojną stuletnią związana jest historia winiarstwa burgundzkiego. Wprawdzie układ z arras w 1435 roku formalnie zakończył wojenne zmagania, to w Burgundii trwały jeszcze działania maruderów, którzy rabowali i mordowali mieszkańców regionu. W miastach panował głód, panoszyły się choroby i bieda. W roku 1443 Nicola Rolis, kanclerz księcia Burgundii Filipa Dobrego, założył szpital dla biednych. W następnych latach dołączyły do niego szpitale z innych miejscowości – Pommard, Nolay, Meursault i Beaune, tworząc zrzeszenie pod nazwą Hospices de Beaune.

Bogata arystokracja burgundzka zasilała szpital darowiznami, m.in. w formie winnic. W ciągu stuleci obszar winnic na najlepszych działach w Cote de Beaune i Cote de Nuits przekroczył 60 hektarów. Powstawały tam wina najwyższej klasy – premiers oraz grand curs.

W roku 1794 zorganizowano pierwszą licytację wina Hospices de Beaune, z której dochody przeznaczono na finansowanie działalności szpitala oraz inne cele charytatywne. Od tego czasu aukcje wina rozpoczynają się w każdą trzecią niedzielę listopada. Wino sprzedawane jest w 228-litrowych beczkach, a nabywca zobowiązuje się po 14-16 miesiącach dojrzewania wina napełnić nim butelki. Od 2005 roku licytację poprowadzi znany dom aukcyjny Christie’s.

Nicolas Rolin - jego szpital.
Hospices de Beaune – dawniej szpital, obecnie muzeum

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj po książkę „Przewodnik po Świecie Wina”! To idealny prezent dla siebie bądź bliskich. Przystępne wejście do złożonego i bogatego świata wina. Przeprowadzę Cię przez historię, aspekty techniczne, cały proces tworzenia wina aż po degustację.

Książka – zajrzyj na tę stronę.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY