Kartka z historii wina – Nicolas Rolin założyciel Hospices de Beaune

Nicolas Rolin (1376-1462) był czołową postacią w historii Burgundii i Francji. W wykopaliskach wokół katedry w burgundzkiej miejscowości Autun odkryto ponad 200 miejsc pochówku - w tym grób właśnie tej postaci.

W wykopaliskach wokół katedry w burgundzkiej miejscowości Autun odkryto ponad 200 miejsc pochówku – w tym grób osoby znanej jako Nicolas Rolin…

Nicolas Rolin - tutaj znaleziono jego grób.
Burgundia – katedra w Autun | Wikipedia Commons.

Kim był Nicolas Rolin?

Nicolas Rolin (1376-1462) był czołową postacią w historii Burgundii i Francji. Przez 40 lat Rolin był kanclerzem Księcia Burgundii Filipa Dobrego. W 1443 roku założył – wraz z żoną – szpital dla ubogich Hospices de Beaune i darował winnicę. Urodzony w Autun, tam też zmarł w 1462 roku. Jednak jego grób został zagubiony w 1793 roku kiedy podczas Rewolucji Francuskiej zdewastowano mały kościół przy katedrze gdzie spoczywał Rolin.

Nicolas Rolin.
Portret Nicolasa Rolin – Jan van Eyck (Louvre).

Wojnia 100-letnia, Nicolasi Rolin i winio – Przewodnika po Świecie Wina

Z wojną stuletnią związana jest historia winiarstwa burgundzkiego. Wprawdzie układ z arras w 1435 roku formalnie zakończył wojenne zmagania, to w Burgundii trwały jeszcze działania maruderów, którzy rabowali i mordowali mieszkańców regionu. W miastach panował głód, panoszyły się choroby i bieda. W roku 1443 Nicola Rolis, kanclerz księcia Burgundii Filipa Dobrego, założył szpital dla biednych. W następnych latach dołączyły do niego szpitale z innych miejscowości – Pommard, Nolay, Meursault i Beaune, tworząc zrzeszenie pod nazwą Hospices de Beaune.

Bogata arystokracja burgundzka zasilała szpital darowiznami, m.in. w formie winnic. W ciągu stuleci obszar winnic na najlepszych działach w Cote de Beaune i Cote de Nuits przekroczył 60 hektarów. Powstawały tam wina najwyższej klasy – premiers oraz grand curs.

W roku 1794 zorganizowano pierwszą licytację wina Hospices de Beaune, z której dochody przeznaczono na finansowanie działalności szpitala oraz inne cele charytatywne. Od tego czasu aukcje wina rozpoczynają się w każdą trzecią niedzielę listopada. Wino sprzedawane jest w 228-litrowych beczkach, a nabywca zobowiązuje się po 14-16 miesiącach dojrzewania wina napełnić nim butelki. Od 2005 roku licytację poprowadzi znany dom aukcyjny Christie’s.

Nicolas Rolin - jego szpital.
Hospices de Beaune – dawniej szpital, obecnie muzeum

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj po książkę „Przewodnik po Świecie Wina”! To idealny prezent dla siebie bądź bliskich. Przystępne wejście do złożonego i bogatego świata wina. Przeprowadzę Cię przez historię, aspekty techniczne, cały proces tworzenia wina aż po degustację.

Książka – zajrzyj na tę stronę.
prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.