Sauvignon Blanc oraz Pinot Noir – to dwa symbole winiarstwa Nowej Zelandii. Pinot Noir – czerwona odmiana pochodząca z Burgundii – zajmuje drugie miejsce – po Sauvignon Blanc – pod względem obszaru winnic. Doskonałe warunki rozwoju odmiana znalazła na chłodniejszych terenach Wyspy Południowej, zwłaszcza w regionach Central Otago, Canterbury i Nelson.
Region winiarski Nelson
Położony na Wyspie Południowej, region winiarski Nelson jest jednym z większych w Nowej Zelandii. 1100 hektarów winnic obsadzone jest głównie dwiema odmianami:
- białą Sauvignon Blanc (około 600 ha),
- czerwoną Pinot Noir (około 200 ha).
Region charakteryzuje się umiarkowanym klimatem z dużą ilością dni słonecznych. Region jest uważany jako butikowy dla doskonałych win Sauvignon Blanc i Pinot Noir. Nowoczesne winiarstwo powstało w latach 1970tych dzięki takim nazwiskom jak Seifried i Neudorf. Dzisiaj są to jedne z najlepszych firm winiarskich regionu.
W Nelson wyróżniają się dwa podregiony:
- Moutere Hils – ciepły o glebach wapienno żwirowych, które nadają winu Pinot Noir bogatą strukturę i łagodność tanin.
- Waimea Plains – gleby napływowe oraz łagodny morski klimat nadają winu Pinot Noir świeże aromaty i owocowy smak.
Wino dla konesera – Old Coach Road
Wino: Old Coach Road, 2018.
Kraj i region: Nowa Zelandia, region winiarski Nelson.
Rodzaj i odmiana : czerwone, wytrawne, odmiana Pinot Noir.
Producent: The Seifried Family.
Winiarska firma rodzinna założona została w 1973 roku przez Hermana Seifrieda w regionie Nelson na Wyspie Południowej. Obecnie obejmuje 230 hektarów winnic położonych w kilku miejscach regionu. Powstają tam wina białe, przede wszystkim Sauvignon Blanc oraz czerwone Pinot Noir.
Winnice Pinot Noir zajmują obszar Brghtwater, 15 kilometrów od wybrzeża oraz Rabbit Island Po zbiorze – przed fermentacją – winogrona poddaje się krótkiej maceracji na zimno. Potem wino przelewa się do kadzi z drewna dębowego i poddaje fermentacji jabłkowo-mlekowej.
Piękny, przejrzysty, jasny kolor wiśniowy, charakterystyczny dla młodego Pinot Noir, złożone aromaty owocowe z dominacją czerwonych owoców ( truskawka, jeżyna), lekka, zrównoważona struktura, w smaku łagodne, prawie niewyczuwalne, gładkie taniny i kwasowość, delikatny smak przypraw, przyjemne, łatwe w degustacji. Lepiej smakuje lekko schłodzone, do około 14 C.
Wysoka ocena: 4,6/5.
Oglądaj o regionach i winach Nowej Zelandii:
Chcesz wiedzieć więcej?
Zajrzyj po książkę „Przewodnik po Świecie Wina”! To idealny prezent dla siebie bądź bliskich. Przystępne wejście do złożonego i bogatego świata wina. Przeprowadzę Cię przez historię, aspekty techniczne, cały proces tworzenia wina aż po degustację.
Ten post ma jeden komentarz
Pingback: Wino na Wielkanoc - jak wybrać? | Winnica Profesora