Pinot Noir z regionu Nelson – Nowa Zelandia

Sauvignon Blanc oraz Pinot Noir - to dwa symbole winiarstwa Nowej Zelandii. Dziś Pinot Noir z regionu Nelson. Zapraszam do czytania!

Sauvignon Blanc oraz Pinot Noir – to dwa symbole winiarstwa Nowej Zelandii. Pinot Noir – czerwona odmiana pochodząca z Burgundii – zajmuje drugie miejsce – po Sauvignon Blanc – pod względem obszaru winnic. Doskonałe warunki rozwoju odmiana znalazła na chłodniejszych terenach Wyspy Południowej, zwłaszcza w regionach Central Otago, Canterbury i Nelson.

Regiony Nowej Zelandii - w tym też Nelson.
Regiony winiarskie Nowej Zelandii.

Region winiarski Nelson

Położony na Wyspie Południowej, region winiarski Nelson jest jednym z większych w Nowej Zelandii. 1100 hektarów  winnic obsadzone jest głównie dwiema odmianami:

  • białą Sauvignon Blanc (około 600 ha),
  • czerwoną Pinot Noir (około 200 ha).
Region winiarski i jego winogrona - Nelson.
Pinot Noir – ciemne winogrono o małych jagodach.
Region winiarski - Nelson.
Winnice w regionie Nelson, New Zealand Winegrowers.

Region charakteryzuje się umiarkowanym klimatem z dużą ilością dni słonecznych. Region jest uważany jako butikowy dla doskonałych win Sauvignon Blanc i Pinot Noir. Nowoczesne winiarstwo powstało w latach 1970tych dzięki takim nazwiskom jak Seifried i Neudorf. Dzisiaj są to jedne z najlepszych firm winiarskich regionu.

W Nelson wyróżniają się dwa podregiony:

  • Moutere Hils – ciepły o glebach wapienno żwirowych, które nadają winu Pinot Noir bogatą strukturę i łagodność tanin.
  • Waimea Plains – gleby  napływowe oraz łagodny morski klimat nadają winu Pinot Noir świeże aromaty i owocowy smak.

Wino dla konesera – Old Coach Road

Wino: Old Coach Road, 2018.

Kraj i region: Nowa Zelandia, region winiarski Nelson.

Rodzaj i odmiana : czerwone, wytrawne, odmiana Pinot Noir.

Producent: The Seifried Family.

Winiarska firma rodzinna założona została w 1973 roku przez Hermana Seifrieda w regionie Nelson na Wyspie Południowej. Obecnie obejmuje 230 hektarów winnic położonych w kilku miejscach regionu. Powstają tam wina białe, przede wszystkim Sauvignon Blanc oraz czerwone Pinot Noir.

Region winiarski - Nelson.
Winnice Seifried Family.

Winnice Pinot Noir zajmują obszar Brghtwater, 15 kilometrów od wybrzeża oraz Rabbit Island Po zbiorze – przed fermentacją – winogrona poddaje się krótkiej maceracji na zimno. Potem wino przelewa się do kadzi z drewna dębowego i poddaje fermentacji jabłkowo-mlekowej.

Ocena 4,6/5

Piękny, przejrzysty, jasny kolor wiśniowy, charakterystyczny dla młodego Pinot Noir, złożone aromaty owocowe z dominacją czerwonych owoców ( truskawka, jeżyna), lekka, zrównoważona struktura, w smaku łagodne, prawie niewyczuwalne, gładkie taniny i kwasowość, delikatny smak przypraw, przyjemne, łatwe w degustacji. Lepiej smakuje lekko schłodzone, do około 14 C.

Wysoka ocena: 4,6/5.

Oglądaj o regionach i winach Nowej Zelandii:

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj po książkę „Przewodnik po Świecie Wina”! To idealny prezent dla siebie bądź bliskich. Przystępne wejście do złożonego i bogatego świata wina. Przeprowadzę Cię przez historię, aspekty techniczne, cały proces tworzenia wina aż po degustację.

Książka – zajrzyj na tę stronę.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY