Polityka a wino – wino zakładnikiem polityki?

Polityka a wino, czyli wpis o tym - w jaki sposób politycy i ich polityka oddziałują na rynki winiarskie. Rosja, Chiny, Australia, USA...

Kiedy w 2008 roku wybuchła kolejna wojna między Gruzją i Rosją – o Osetię i Abchazję – władze Rosji nałożyły embargo na gruzińskie produkty. Ucierpiało między innymi gruzińskie wino, dla którego rynek rosyjski był najważniejszy. Potępiając działania Rosji – Unia Europejska zniosła cła na gruzińskie wino. W odwecie za subwencjonowanie europejskiego producenta Airbusa, administracja Donalda Trumpa nałożyła cła na niektóre produkty spożywcze z Europy. W tym właśnie na… wino. Teraz Chiny uderzają cłami w wino z Australii. Polityka a wino…

Polityka a wina – Chiny dewastują australijskie wino

28 listopada 2020 roku Chińskie Ministerstwo Handlu ogłosiło czasowe wprowadzenie wysokich ceł na wina pochodzące z Australii. Opłaty celne zależą od firmy winiarskiej i zawierają się w granicach 107,1% do 212,1% . W efekcie ceny australijskiego wina na chińskim rynku wzrosną dwu, a nawet trzykrotnie.

Dla australijskich winiarzy to katastrofa

Należy podkreślić, że eksport australijskiego wina do Chin stanowi 40% całego eksportu tego kraju i przynosi około 1,2 miliarda A$ (około 900 mln. USD) przychodów. Oprócz bezpośredniego wpływu na gospodarkę Australii, decyzja Chin stanowi ostrzegawczy sygnał dla handlu międzynarodowego, zwłaszcza dla krajów, które eksportują do Chin duże ilości wina.

Polityka a wino, wpływ na ceny win australijskich.
Transport wina do Chin odbywa się często w kontenerach | Wiki Commons.

Zgodnie z listą opłat  wina największych, australijskich eksporterów na chiński rynek – takich jak Tresaury Wine Estates i Wolf Blass – obłożono cłem w wysokości 169,3%, natomiast Casella Wines – właściciela popularnej marki Yellow Tail – cłem 160,2%.

Na wiadomość zareagowała giełda – notowania potentata winiarskiego Tresaury Wine Estates, producenta słynnego i popularnego w Chinach Penfolds Grange – spadły pond 11%.

Chiny nałożyły cła także na inna produkty z Australii, takie jak jęczmień oraz węgiel. 60 statków wyładowanych australijskim węglem nie może wejść do chińskich portów.

Polityka a wino… dlaczego Pekin użył tak drastycznych instrumentów handlowych?

W sierpniu Pekin poinformował o wszczęciu śledztwa w sprawie dumpingu i subsydiowania australijskiego wina trafiającego na chiński rynek. Chiny oskarżają australijskich producentów o dumping, czyli sprzedaż wina poniżej kosztów produkcji oraz subwencjonowanie producentów przez rząd. Czemu to oczywiście rząd Australii zaprzecza.

Stosunki między obydwoma krajami pogorszyły się z racji wprowadzenia w Australii przepisów zabraniających stosowanie  urządzeń 5G firmy Huawei, dochodzenia w sprawie koronawirusa,  krytyki ingerencji Chin w Hong Kongu czy polityki dyskryminacji mniejszości Ujgurów.

Według BBC Chiny ostrzegają studentów i turystów przed podróżą do Australii, oskarżając ją o rasizm.

Polityka a wino, wpływ na ceny win australijskich.
Cenione w Chinach australijskie wino Penfolds | VinoJoy.

Wypowiadając się na temat ceł na australijskie wino Zaho Lijian, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślił:

Australia powinna zastanowić się na swoim postępowaniem i pomyśleć, czy respektuje chińskie interesy (…) Wzywamy Australię od skorygowania sowich działań i naprawienia błędów.

Czy australijscy winiarze stosują dumping?

Jeszcze kilkanaście lat temu większość wina gronowego na chińskim rynku pochodziła z importu:

  • Francji,
  • Hiszpanii,
  • Włoch,
  • Australii,
  • Chile.

Równocześnie rozwijała się dynamicznie produkcja wina chińskich producentów. Pod względem powierzchni winnic (855 000 hektarów) Chiny zajmują drugie miejsce na świecie (po Hiszpanii), natomiast z produkcją około 10 mln hl rocznie plasują się na dziewiątym miejscu.

Chińscy winiarze – często z pomocą zagranicznych enologów – wytwarzają wino coraz lepszej jakości, które z powodzeniem konkuruje z wieloma winami z innych krajów. Równocześnie koszty produkcji wina – cena ziemi, robocizna, kapitał – są w Chinach znacznie mniejsze w porównaniu do Francji, Hiszpanii czy Australii.

Aby sprostać rosnącej konkurencji na chińskim rynku, niektórzy zagraniczni producenci wina stosują niskie ceny, żądając od swoich rządów rekompensat. W krajach UE rządy nie mogą subsydiować przedsiębiorstw, dlatego  wspomaga się  je pośrednio, poprzez różnego rodzaju fundusze wspierające działania marketingowe i proeksportowe firm winiarskich. Dlatego udowodnienie dumpingu nie jest łatwe.

Więcej o regionach i winach Chin na blogu:

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj po książkę „Przewodnik po Świecie Wina”! To idealny prezent dla siebie bądź bliskich. Przystępne wejście do złożonego i bogatego świata wina. Przeprowadzę Cię przez historię, aspekty techniczne, cały proces tworzenia wina aż po degustację.

Książka – zajrzyj na tę stronę.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY