Polityka a wino – wino zakładnikiem polityki?

Polityka a wino, czyli wpis o tym - w jaki sposób politycy i ich polityka oddziałują na rynki winiarskie. Rosja, Chiny, Australia, USA...

Kiedy w 2008 roku wybuchła kolejna wojna między Gruzją i Rosją – o Osetię i Abchazję – władze Rosji nałożyły embargo na gruzińskie produkty. Ucierpiało między innymi gruzińskie wino, dla którego rynek rosyjski był najważniejszy. Potępiając działania Rosji – Unia Europejska zniosła cła na gruzińskie wino. W odwecie za subwencjonowanie europejskiego producenta Airbusa, administracja Donalda Trumpa nałożyła cła na niektóre produkty spożywcze z Europy. W tym właśnie na… wino. Teraz Chiny uderzają cłami w wino z Australii. Polityka a wino…

Polityka a wina – Chiny dewastują australijskie wino

28 listopada 2020 roku Chińskie Ministerstwo Handlu ogłosiło czasowe wprowadzenie wysokich ceł na wina pochodzące z Australii. Opłaty celne zależą od firmy winiarskiej i zawierają się w granicach 107,1% do 212,1% . W efekcie ceny australijskiego wina na chińskim rynku wzrosną dwu, a nawet trzykrotnie.

Dla australijskich winiarzy to katastrofa

Należy podkreślić, że eksport australijskiego wina do Chin stanowi 40% całego eksportu tego kraju i przynosi około 1,2 miliarda A$ (około 900 mln. USD) przychodów. Oprócz bezpośredniego wpływu na gospodarkę Australii, decyzja Chin stanowi ostrzegawczy sygnał dla handlu międzynarodowego, zwłaszcza dla krajów, które eksportują do Chin duże ilości wina.

Polityka a wino, wpływ na ceny win australijskich.
Transport wina do Chin odbywa się często w kontenerach | Wiki Commons.

Zgodnie z listą opłat  wina największych, australijskich eksporterów na chiński rynek – takich jak Tresaury Wine Estates i Wolf Blass – obłożono cłem w wysokości 169,3%, natomiast Casella Wines – właściciela popularnej marki Yellow Tail – cłem 160,2%.

Na wiadomość zareagowała giełda – notowania potentata winiarskiego Tresaury Wine Estates, producenta słynnego i popularnego w Chinach Penfolds Grange – spadły pond 11%.

Chiny nałożyły cła także na inna produkty z Australii, takie jak jęczmień oraz węgiel. 60 statków wyładowanych australijskim węglem nie może wejść do chińskich portów.

Polityka a wino… dlaczego Pekin użył tak drastycznych instrumentów handlowych?

W sierpniu Pekin poinformował o wszczęciu śledztwa w sprawie dumpingu i subsydiowania australijskiego wina trafiającego na chiński rynek. Chiny oskarżają australijskich producentów o dumping, czyli sprzedaż wina poniżej kosztów produkcji oraz subwencjonowanie producentów przez rząd. Czemu to oczywiście rząd Australii zaprzecza.

Stosunki między obydwoma krajami pogorszyły się z racji wprowadzenia w Australii przepisów zabraniających stosowanie  urządzeń 5G firmy Huawei, dochodzenia w sprawie koronawirusa,  krytyki ingerencji Chin w Hong Kongu czy polityki dyskryminacji mniejszości Ujgurów.

Według BBC Chiny ostrzegają studentów i turystów przed podróżą do Australii, oskarżając ją o rasizm.

Polityka a wino, wpływ na ceny win australijskich.
Cenione w Chinach australijskie wino Penfolds | VinoJoy.

Wypowiadając się na temat ceł na australijskie wino Zaho Lijian, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślił:

Australia powinna zastanowić się na swoim postępowaniem i pomyśleć, czy respektuje chińskie interesy (…) Wzywamy Australię od skorygowania sowich działań i naprawienia błędów.

Czy australijscy winiarze stosują dumping?

Jeszcze kilkanaście lat temu większość wina gronowego na chińskim rynku pochodziła z importu:

  • Francji,
  • Hiszpanii,
  • Włoch,
  • Australii,
  • Chile.

Równocześnie rozwijała się dynamicznie produkcja wina chińskich producentów. Pod względem powierzchni winnic (855 000 hektarów) Chiny zajmują drugie miejsce na świecie (po Hiszpanii), natomiast z produkcją około 10 mln hl rocznie plasują się na dziewiątym miejscu.

Chińscy winiarze – często z pomocą zagranicznych enologów – wytwarzają wino coraz lepszej jakości, które z powodzeniem konkuruje z wieloma winami z innych krajów. Równocześnie koszty produkcji wina – cena ziemi, robocizna, kapitał – są w Chinach znacznie mniejsze w porównaniu do Francji, Hiszpanii czy Australii.

Aby sprostać rosnącej konkurencji na chińskim rynku, niektórzy zagraniczni producenci wina stosują niskie ceny, żądając od swoich rządów rekompensat. W krajach UE rządy nie mogą subsydiować przedsiębiorstw, dlatego  wspomaga się  je pośrednio, poprzez różnego rodzaju fundusze wspierające działania marketingowe i proeksportowe firm winiarskich. Dlatego udowodnienie dumpingu nie jest łatwe.

Więcej o regionach i winach Chin na blogu:

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj po książkę „Przewodnik po Świecie Wina”! To idealny prezent dla siebie bądź bliskich. Przystępne wejście do złożonego i bogatego świata wina. Przeprowadzę Cię przez historię, aspekty techniczne, cały proces tworzenia wina aż po degustację.

Książka – zajrzyj na tę stronę.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY