Cabernet Sauvignon ukryty za Wielkim Murem

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Chiny wyrastają na światową potęgę winiarstwa

Już dzisiaj powierzchnia winnic w tym kraju osiąga około 800 mln hektarów. Jedynie w Hiszpanii winnic jest więcej – ponad 970 mln. ha. Z produkcją winogron prawie 12 mln ton rocznie Chiny zajmują pierwsze miejsce na świecie. Wprawdzie zdecydowana większość obsadzona jest odmianą winogron konsumpcyjnych Kyoho, obszary winorośli z odmianami przeznaczonymi do produkcji wina są coraz większe, a odmianą dominująca jest Cabernet Sauvignon.

Mur Chiński

Wielki Mur Chiński, wikipedia

Także w produkcji wina, ponad 10 mln hl rocznie, i konsumpcji, około 18 mln hl rocznie, Chiny należą do czołówki światowego winiarstwa. Wprawdzie konsumpcja per capita jest stosunkowo niewielka (1,4 l), lecz ogromny popyt potencjalny setek milionów coraz zamożniejszych Chińczyków stwarza świetlane perspektywy dla rozwoju produkcji i konsumpcji wina.

Ogromny popyt potencjalny jest  także efektem otwierania się gospodarki i społeczeństwa chińskiego na świat i przejmowania pewnych, zachodnich wzorców konsumpcji. Wino staje się modnym środkiem do nawiązywania kontaktów biznesowych i społecznych. Chińscy inwestorzy zauważają to zjawisko i masowo inwestują w winnice i winiarnie, w kraju i za granicą, głównie we Francji.

Regiony winiarskie

Spośród 11 regionów  winiarskich, cztery główne regiony są skoncentrowane wokół Pekinu, potężnego rynku zbytu. Są to regiony: Tianjuin, Hebei, Shandong i sam Pekin.

Chiny regiony winiarskie

Pionierem w rozwijaniu winiarstwa w formie joint-venture jest region Tianjin. Na południe od Pekinu powstała w 1980 roku posiadłość i firma Dynasty, która jest spółką chińskiej Tianjin City Grape Garden i francuskiej Remy Martin. Siedzibą firmy jest monstrualny pałac, stylizowany na królewskie pałace we Francji. Dodatkowo na dziedzińcu zbudowano replikę słynnej szklanej piramidy , będącej wejściem do Luwru. Cała konstrukcja oraz wnętrza pałacowe są nieco kiczowate, lecz mają obrazować potęgę chińskiego winiarstwa.

Chiny Dynasty palac

Pałac firmy Dynasty

W 27 hektarowej winnicy uprawia się szczepy Riesling i Musct. Główne winnice o powierzchni 1500 hektarów położone są ponad 1000 kilometrów dalej, w regionie Ningxia. Rocznie Dynasty produkuje 40 milionów butelek wina.

Natomiast w regionie Hebei położona jest posiadłość Bodegas Langues, założona przez Austriaka Gernota Langes Swarowski. W 200 hektarowa winnicę zainwestowano 300 milionów USD obsadzając ją szczepami  Cabernet-Franc, Cabernet-Sauvignon, Merlot i Syrah. Winiarnia może przerabiać 1600 ton winogron, a stalowe zbiorniki mieszczą 600 hektolitrów każdy. Winiarnia posiada własną produkcje beczek. Wina osiągają wysokie ceny, średnio 150 EUR za butelkę.

Niedaleko znajduje się kolejna posiadłość o powierzchni winnic przekraczającej 1300 hektarów – Château Huaxia Greatwall należy do grupy COFCO i produkuje ogromne ilości wina, składowane  i dojrzewające w 23 000 beczek.

Ceny chińskich win są wysokie. I tak np. za Grande Reserve 2009 z Bodegas Langues trzeba zapłacić 220 EUR, natomiast  Special Reserve 2005 z Château Huaxia Greatwall kosztuje 78 EUR.

98% chińskich win trafia na rynek krajowy, a jedynie 2 % na rynki zagraniczne.

Czy chińskie wino ma wysoką  jakość?

Wprawdzie produkcja i konsumpcja wina gronowego  jest w Chinach nowością, winiarze z tego kraju szybko uczą się. Korzystając z pomocy enologów z Francji, Włoch i innych ,tradycyjnych krajów winiarskich, osiągają coraz wyższą jakość swoich win.

W roku 2014 otrzymałem przywiezioną z Chin butelkę czerwonego wina Great Wall. Odłożyłem ją w piwniczce i dopiero niedawno zdecydowałem się wino spróbować. Nie oczekiwałem zbyt wiele, jednak wino sprawiło przyjemną niespodziankę.

Wino: Great Wall, Cabernet Sauvignon 2012

Kraj i region: Chiny, region winiarski Hebei

Producent: Château Huaxia Greatwall , COFCO

 Rodzaj, odmiana:  czerwone, wytrawne, Cabernet Sauvignon

Ocena:  Ocena wina 4,7

 

Great Wall butelka 2

Great Wall etykieta 3

hdr

Głęboka, ciemna czerwień, bogaty bukiet zapachów czerwonych owoców, w smaku okrągłe, bardzo dobrze zrównoważone, łagodne taniny, długi finisz, doskonałe wino.

Wysoka ocena winnicyprofesora – 4,7/5

 Komentarz:

wino otrzymałem w 2014 roku, lecz z pewnością jest przynajmniej o 2-3 lata starsze i przypuszczam, że dojrzewało jakiś czas w dębowej beczce, Niestety, opis na kontr-etykiecie jest w języku chińskim, którego nie znam. Zamieszczam zdjęcie i jeżeli ktoś z Was potrafi odczytać zawarte tam informacje proszę  napisać do mnie.

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Adam

    Tłumacząc tekst chiński z etykiety na butelce posługuję się translatorem aplikacją, i po sprawie.

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY