Wino Peaky Blinders – gangsterska rodzina ma swoje wino

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Światy wina i filmów mają wiele wspólnego! Brad Pitt i Angelina Jolie, George Lucas, i wielu innych... Co do tego ma wino Peaky Blinders?

Światy filmów i wina mają ze sobą wiele wspólnego. Sławni aktorzy i reżyserzy filmowi są właścicielami winnic i promują wina, które tam powstają. Gérard Depardieu, Brad Pitt i Angelina Jolie, George Lucas, Steven Spielberg i wielu innych… Co do tego ma serial Peaky Blinders?

Wino Peaky Blinders

Także winiarze sięgają do popularnych filmów, tworzą specjalne serie win odnoszące się do filmowych bohaterów. Peaky Blinders to jeden z najlepszych seriali gangsterskich. Świetny scenariusz, reżyseria i doskonała gra aktorska. Serial opowiada historię rodziny Shelby, która w latach 1920 rządziła przestępczym światem w Birmingham.

Peaky Blinders.
Tak faktycznie wyglądali gangsterzy rodziny Shelby | Creative Commons Wikipedia

Entuzjasta serialu – Philip Bardet, winiarz z bordoskiego regionu Saint Emilion – postanowił wyprodukować wino poświęcone serialowi, a konkretnie rodzinie Shelby. W ten sposób – po około 100 latach – gangsterzy z Birmingham doczekali się „swojego” wina.

Oto wino Peaky Blinders!
Wina poświęcone gangsterskiej rodzinie Shelby | Vignobles Bardet.

Jakie jest wino Peaky Blinders?

Firma Vignobles Bardet podpisała umowę z BBC pozwalającą na wyprodukowanie dwóch rodzajów czerwonego wina z nazwą Shelby Company LTD.

„Wyjaśniałem producentom serialu z BBC – mówi Filip Bardet – że mój pradziadek Jens Roy – który handlował winem i wysyłał je do Anglii – mógłby sprzedawać wino Thomasowi Shelby czyli bohaterowi serialu.

Filip Bardet.
Wino jest jak rodzina Shelby – z charakterem. Porywcze jak Arthur, inteligentne jak Polly i intensywne jak Thomas.

Jak powstaje wino Peaky Blinders?

Wino jest wytwarzane w betonowych zbiornikach. Tak, jak w latach 1920 – czyli w czasach kiedy toczy się akcja filmu. Spośród 300 000 butelek wina wytwarzanych rocznie. 78 000 butelek nosi nazwę Shelby Company LTD:

  • Shelby Company LTD  AOC Saint Emilion jest kupażem odmian Merlot (76%), Cabernet Sauvignon (8%) i Cabernet Franc (16%). Butelka wina jest oferowana po 25 EURO.
  • Shelby Company LTD Saint Emilion Grand Cru, po 39 EURO butelka, to  kupaż Merlota (61%) i Cabernet Franc (39%). Ilość wina jest ograniczona, tylko 15 beczek.

O winnicy reżysera „Gwiezdnych Wojen” czytaj na blogu:

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj po książkę „Przewodnik po Świecie Wina”! To idealny prezent dla siebie bądź bliskich. Przystępne wejście do złożonego i bogatego świata wina. Przeprowadzę Cię przez historię, aspekty techniczne, cały proces tworzenia wina aż po degustację.

Książka – zajrzyj na tę stronę.
prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Lawson’s Dry Hills White Label

Wspaniałe wino zasługujące na wysokie oceny. Dostępne w specjalistycznym sklepie VININOVA.PL.

Castello di Vopaia Chianti

Wino powstało jako kupaż z winogron Sangiovese z najlepszych winnic i działek w uprawie biologicznej z Volpaia.

Ares Rosso

Udana kompozycja Primitivo i Cabernet Sauvignon. Dostępne w specjalistycznym sklepie Winnica.

Vale de Lobos Tinto

Wspaniałe wino zasługujące na wysokie oceny. Dostępne w specjalistycznym sklepie WINNICA.PL.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
×
×

Koszyk

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.