Wino Peaky Blinders – rodzina Shelby ma swoje wino

Światy wina i filmów mają wiele wspólnego! Brad Pitt i Angelina Jolie, George Lucas, i wielu innych... Co do tego ma wino Peaky Blinders?

Światy filmów i wina mają ze sobą wiele wspólnego. Sławni aktorzy i reżyserzy filmowi są właścicielami winnic i promują wina, które tam powstają. Jak na przykład Gérard Depardieu, Brad Pitt i Angelina Jolie, George Lucas, Steven Spielberg…i wielu innych. Zapytacie co do tego ma serial Peaky Blinders i słynna rodzina Shelby?

Wino Peaky Blinders

Winiarze często sięgają do popularnych filmów, tworzą specjalne serie win odnoszące się do filmowych bohaterów. Peaky Blinders to jeden z najlepszych seriali gangsterskich. Świetny scenariusz, reżyseria i doskonała gra aktorska. Serial opowiada historię rodziny Shelby, która w latach 1920 rządziła przestępczym światem w Birmingham.

Peaky Blinders.
Tak faktycznie wyglądali gangsterzy rodziny Shelby | Creative Commons Wikipedia

Entuzjasta serialu, Philip Bardet – winiarz z bordoskiego regionu Saint Emilion, postanowił wyprodukować wino poświęcone serialowi, a konkretnie rodzinie Shelby. W ten sposób, po około 100 latach, gangsterzy z Birmingham doczekali się „swojego” wina.

Oto wino Peaky Blinders!
Wina poświęcone gangsterskiej rodzinie Shelby | Vignobles Bardet.

Jakie jest wino od rodziny Shelby?

Firma Vignobles Bardet podpisała umowę z BBC pozwalającą na wyprodukowanie dwóch rodzajów czerwonego wina z nazwą Shelby Company LTD.

„Wyjaśniałem producentom serialu z BBC – mówi Filip Bardet – że mój pradziadek Jens Roy – który handlował winem i wysyłał je do Anglii – mógłby sprzedawać wino Thomasowi Shelby czyli bohaterowi serialu.

Filip Bardet.
Wino jest jak rodzina Shelby – z charakterem. Porywcze jak Arthur, inteligentne jak Polly i intensywne jak Thomas.

Jak powstaje wino Peaky Blinders?

Wino jest wytwarzane w betonowych zbiornikach, tak jak to się robiło w latach 1920 w czasach akcji filmu. Spośród 300 000 butelek wina wytwarzanych rocznie. 78 000 butelek nosi nazwę Shelby Company LTD:

  • Shelby Company LTD  AOC Saint Emilion jest kupażem odmian Merlot (76%), Cabernet Sauvignon (8%) i Cabernet Franc (16%). Butelka wina jest oferowana po 25 EURO.
  • Shelby Company LTD Saint Emilion Grand Cru, po 39 EURO butelka, to  kupaż Merlota (61%) i Cabernet Franc (39%). Ilość wina jest ograniczona, tylko 15 beczek.

O winnicy reżysera „Gwiezdnych Wojen” czytaj na blogu: Star Wars i Wino.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj po książkę „Przewodnik po Świecie Wina”! To idealny prezent dla siebie bądź bliskich. Przystępne wejście do złożonego i bogatego świata wina. Przeprowadzę Cię przez historię, aspekty techniczne, cały proces tworzenia wina aż po degustację.

Książka – zajrzyj na tę stronę.
prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.