Wino Peaky Blinders – rodzina Shelby ma swoje wino

Światy wina i filmów mają wiele wspólnego! Brad Pitt i Angelina Jolie, George Lucas, i wielu innych... Co do tego ma wino Peaky Blinders?

Światy filmów i wina mają ze sobą wiele wspólnego. Sławni aktorzy i reżyserzy filmowi są właścicielami winnic i promują wina, które tam powstają. Jak na przykład Gérard Depardieu, Brad Pitt i Angelina Jolie, George Lucas, Steven Spielberg…i wielu innych. Zapytacie co do tego ma serial Peaky Blinders i słynna rodzina Shelby?

Wino Peaky Blinders

Winiarze często sięgają do popularnych filmów, tworzą specjalne serie win odnoszące się do filmowych bohaterów. Peaky Blinders to jeden z najlepszych seriali gangsterskich. Świetny scenariusz, reżyseria i doskonała gra aktorska. Serial opowiada historię rodziny Shelby, która w latach 1920 rządziła przestępczym światem w Birmingham.

Peaky Blinders.
Tak faktycznie wyglądali gangsterzy rodziny Shelby | Creative Commons Wikipedia

Entuzjasta serialu, Philip Bardet – winiarz z bordoskiego regionu Saint Emilion, postanowił wyprodukować wino poświęcone serialowi, a konkretnie rodzinie Shelby. W ten sposób, po około 100 latach, gangsterzy z Birmingham doczekali się „swojego” wina.

Oto wino Peaky Blinders!
Wina poświęcone gangsterskiej rodzinie Shelby | Vignobles Bardet.

Jakie jest wino od rodziny Shelby?

Firma Vignobles Bardet podpisała umowę z BBC pozwalającą na wyprodukowanie dwóch rodzajów czerwonego wina z nazwą Shelby Company LTD.

“Wyjaśniałem producentom serialu z BBC – mówi Filip Bardet – że mój pradziadek Jens Roy – który handlował winem i wysyłał je do Anglii – mógłby sprzedawać wino Thomasowi Shelby czyli bohaterowi serialu.

Filip Bardet.
Wino jest jak rodzina Shelby – z charakterem. Porywcze jak Arthur, inteligentne jak Polly i intensywne jak Thomas.

Jak powstaje wino Peaky Blinders?

Wino jest wytwarzane w betonowych zbiornikach, tak jak to się robiło w latach 1920 w czasach akcji filmu. Spośród 300 000 butelek wina wytwarzanych rocznie. 78 000 butelek nosi nazwę Shelby Company LTD:

  • Shelby Company LTD  AOC Saint Emilion jest kupażem odmian Merlot (76%), Cabernet Sauvignon (8%) i Cabernet Franc (16%). Butelka wina jest oferowana po 25 EURO.
  • Shelby Company LTD Saint Emilion Grand Cru, po 39 EURO butelka, to  kupaż Merlota (61%) i Cabernet Franc (39%). Ilość wina jest ograniczona, tylko 15 beczek.

O winnicy reżysera “Gwiezdnych Wojen” czytaj na blogu: Star Wars i Wino.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj po książkę „Przewodnik po Świecie Wina”! To idealny prezent dla siebie bądź bliskich. Przystępne wejście do złożonego i bogatego świata wina. Przeprowadzę Cię przez historię, aspekty techniczne, cały proces tworzenia wina aż po degustację.

Książka – zajrzyj na tę stronę.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY