Malbec – argentyńskie złoto

17 kwietnia każdego roku obchodzi się Dzień Malbeca - warto sprawdzić jak smakuje argentyński Malbec! Degustuję i oceniam...

Argentyna – obok Chile – to największy producent wina w Ameryce Południowej. Na obszarze ponad 220 000 hektarów winnic wytwarza się średnio 12 milionów hektolitrów wina rocznie. To plasuje Argentynę na piątym miejscu wśród światowych producentów wina. Około 8,5 miliona hektolitrów wina (70% całej produkcji) jest konsumowane w kraju, natomiast ponad 2,8 miliona hektolitrów (23% produkcji) jest eksportowane do wielu krajów – w tym do Polski. Dlaczego właśnie Malbec to “argentyńskie złoto”?

Malbec – historia

Ekspansja argentyńskiego winiarstwa rozpoczyna się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, głownie za sprawą wzrostu konsumpcji wina w kraju oraz osiedlania się w Argentynie imigrantów z Włoch, Hiszpanii i Francji. Tych imigrantów, którzy przywieźli ze sobą kulturę wina, wiedzę i umiejętności w prowadzeniu winnic i wytwarzaniu wina. Poza tym, przywieźli także europejskie odmiany winogron – takie jak Malbec, Sauvignon i inne.

Aż do lat 1990 wytwarzane wino było konsumowane w kraju. Eksport miał znaczenie marginalne. Przełom nastąpił m.in. dzięki winiarzowi Nicolasowi Catena Zapacie, który przyczynił się do znaczącej poprawy jakości wina argentyńskiego. Umożliwiając tym samym jego eksport do wielu krajów oraz przyciągając inwestycje zagraniczne do sektora winiarskiego. W 1993 roku Catena założył, na wysokości 1440 metrów nad poziomem morza winnicę Viñedo Adrianna w Valle de Uco – udowadniając, że warunki chłodnego klimatu, ubogiej gleby i dużego naświetlenia sprzyjają powstawaniu wina wysokiej jakości.

Catena Zapata – winnica Adrianna, Valle de Uco

2xM – Malbec i Mendoza

Malbec przywędrował do Argentyny w XIX wieku z Francji i znalazł tutaj doskonałe warunki do rozwoju.  W winnicach położonych na dużych wysokościach u podnóża Andów – w chłodnym i nasłonecznionym klimacie – dojrzewają winogrona, których oryginalne cechy argentyńscy winiarze – w mistrzowski sposób – przenoszą do wina. Wprawdzie Malbec jest uprawiany we wszystkich regionach – od północnego Salta aż do południowej Patagonii – to jednak królestwem wina z tej odmiany jest Mendoza.

Z takich winogron rodzi się Malbec.
Malbec winogrono.

Malbec to 21% powierzchni winnic kraju

Malbec zajmuje ponad 45 600 ha winnic – czyli 21% całej powierzchni winnic w kraju. Aż 85% (36 600 ha) znajduje się w regionie Mendoza. Mendoza, to duży region wokół miasta o tej samej nazwie, odgrodzony Andami od winnic chilijskich. Klimat jest suchy, w lecie prawie bez opadów. Dlatego winnice, położone na wysokości ponad 1000 metrów, są nawadniane wodami z topniejących w Andach śniegów. Zimne noce sprzyjają powstawaniu dobrej kwasowości w winach.

Dominuje odmiana Malbec, która tworzy kompozycje wina z innymi odmianami. Takimi jak:

  • Cabernet Sauvignon,
  • Cabernet Franc,
  • Merlot,
  • Carmenère,
  • Tempranillo.

Wino z Malbec jest dobrze zbudowane, krzepkie, zrównoważone z wyraźną kwasowością. Ma bogaty bukiet owocowy z dominacją wiśni, jeżyn i konfitur.

Klasy wina Malbec

Istnieją trzy, nieoficjalne klasy jakościowe i cenowe wina Malbec z Mendozy. Młode wino popularne (którego jest najwięcej o owocowym smaku), wino jakościowe (dojrzewające w zbiornikach lub beczkach, o czekoladowych nutach i łagodnym smaku) oraz wino z wyjątkowej jakości z renomowanych winiarni (dojrzewające ponad rok w beczkach z dębu francuskiego).

Argentyński Malbec osiąga coraz wyższe oceny wśród krytyków wina i konsumentów na cały świecie – jest wizytówką argentyńskiego winiarstwa. Najlepsze wina Malbec powstają w podregionach Uco Valley i Luján de Cuyo.

Tutaj rodzi się Malbec.
Winnice w Valle de Uco, fot. Camara de Turismo de Mendoza

Trzy główne terroirs Mendozy

85% wina z odmiany Malbec pochodzi z regionu Mendoza, który stał się synonimem stylu wina o bogatych aromatach, pełnych smakach dojrzałych owoców, wynikających z komponowania winogron z różnych miejsc:

  • Luján de Cuyo

Malbec z Luján de Cuyo, rośnie na wysokościach 1000 -1100 m.n.p.m ma kolor fioletu, zapach dojrzałych owoców, dobrą budowę, umiarkowaną świeżość i delikatne lecz szerokie taniny.

  • Uco Valle

W Uco Valle winnice obsadzone odmiana Malbec położone są bardzo wysoko – 1300 do 1500 m.n.p.m. Zimny wiatr z gór i duże nasłonecznienie nadają powstającemu tu winu odmienny charakter – jasny, purpurowy kolor, zapachy świeżych czerwonych i czarnych owoców z nutami ziół i kwiatów, pełną budowę, dość dużą kwasowość.

  • Wschód Mendozy

Winnice położone są przy granicy z obszarami pustynnymi Mendozy, na wysokości 600 – 900 m.n.p.m, lato jest gorące co przyczynia się do powstawania przystępnych win o czerwonym odcieniu, przeciętnej intensywności, silnym smaku i alkoholu, umiarkowanej świeżośći

Czytamy etykietę wina Malbec z Argentyny

Zawartość  informacji na  etykiecie wina w Argentynie  zatwierdza INV Instituto Nacional de Vitivinicultura – sprawdza, czy opis wina na etykiecie jest zgodny z zawartością butelki. Na etykiecie musi być umieszczony oficjalny napis (pieczęć) „Vino Argentino Bebida Nacional” (Wino, Narodowy Napój Argentyny).

Tak wygląda Malbec.

Nazwa Malbec na etykiecie

Podobnie jak wielu producentów Nowego Świata, także winiarze z Argentyny umieszczają na etykiecie nazwę winogrona lub kompozycji (kupażu) winogron. Jeśli na etykiecie znajduje się napis Malbec oznacza to, że wino zostało wytworzone przynajmniej w 85% z tej odmiany. Natomiast jeśli wino jest kupażem odmian winogron, wówczas pojawi się takie oznaczenie jak – corte, mezcla, assemblage lub coupage. Najczęściej Malbec jest komponowany z Cabernet Franc lub Bonarda.

Skąd wino pochodzi?

Coraz więcej winiarzy pragnie wskazać nie tylko region, lecz konkretne miejsce, winnicę – terroir pochodzenia wina.  W Argentynie obowiązuje standard 85%, czyli wino z oznaczeniem miejsca pochodzenia, regionu, itp. musi być wytworzone w 85% z winogron stąd pochodzących. Dotyczy to także innych miejsc pochodzenia – winnicy, parceli. Winogrona z różnych winnic czy parcel mogą być mieszane. Np. Agrelo i Perdriel to różne rejony w Luján de Cuyo w Mendozie. Wino wytworzone z winogron z tych dwóch rejonów może oznaczać swoje pochodzenia jako Luján de Cuyo lub Mendoza, a nie wyłącznie jako Agrelo lub Perdriel.

Na etykiecie, oprócz nazwy Malbec i określonego regionu, może być umieszczony napis Indicación Geográfica (Oznaczenie Geograficzne), co oznacza że wino oddaje (odzwierciedla) charakter regiony skąd pochodzi. Obecnie w Argentynie jest 101 IG.

Obowiązkowe są oznaczenia dotyczące  terminów związanych ze starzeniem wina. Jeśli na etykiecie będzie termin Roble (Dąb) oznacza to, że wino osiągnęło smaki drewna innymi metodami niż dojrzewania w beczce, np. przy użyciu klepek lub wiórów dębowych. Natomiast oznaczenie Reserva świadczy o tym, że Malbec dojrzewał 12 miesięcy w beczce (6 miesięcy wino białe), Gran Reserva wskazuje, że wino dojrzewało w beczce minimum 24 miesiące (12 wino białe).

Uzbrojeni w taka widzę na pewno wybierzemy odpowiedni Malbec z Argentyny. Ja wybrałem do spróbowania wino ze słynnej Bodega Catena Zapata z Mendozy.

Marek Rekowski.

Bodega Catena Zapata

Znane i cenione wina powstają w wysoko położonych winnicach u podnóża Andów, w regionie Mendoza, zwłaszcza w Lujan de Cuyo oraz Uco Valley. Duże zasługi w rozwoju winiarstwa w tym regionie i ukształtowaniu standardu jakościowego dla argentyńskich win ma Nicolas Catena Zapata i jego winiarska rodzina.

Utworzona w 1902 roku, rodzinna Bodega Catena Zapata jest w Argentynie pionierem w uprawie odmiany Malbec  w winnicach położonych na dużych wysokościach w dolinach Andów. Historyczna  Viñedo Adrianna leży na wysokości prawie 1800 m.n.p.m Obecnie wina Catena Zapata pochodzą z sześciu winnic:

  • Angélica,
  • La Pirámide,
  • Nicasia,
  • Domingo,
  • Adrianna,
  • Angélica Sur.
Tutaj rodzi się Malbec.
Bodega Catena Zapata

Wina Catena są kompozycją winogron z kilku winnic, a nawet mniejszych parcel. Kupaż winogron Malbec z rożnych terroir i wysokości pozwala stworzyć doskonale zrównoważone i oryginalne wino. Wprawdzie wina Catena są najczęściej konsumowane na bieżąco, mają duży potencjał dojrzewania i mogą leżakować aż do 20 lat.

Dokładnie zebrane i wyselekcjonowane winogrona poddawane są przez pięć dni zimnej maceracji, pozwalającej wydobyć z winogron bogactwo zapachowe. Następnie sok podlega fermentacji przez 12 dni i po jej zakończeniu kolejnej maceracji przez 19-22 dni. Wykorzystuje się tylko dzikie drożdże, czyli te pochodzące ze skórek winogron  Wino dojrzewa 12 miesięcy w dębowych beczkach, nowych i używanych – w zależności od pochodzenia winogron z winnicy oraz roku zbiorów.

Wino Catena Malbec 2018

Kraj i region: Argentyna, region Mendoza.

Producent: Bodega Catena Zapata.

Rodzaj: czerwone, wytrawne.

Odmiana: 100% Malbec

Ocena:  4,7/5.

Wysoka ocena!

Ciemny, wiśniowy kolor  z jaśniejszym odblaskiem na dysku; bogaty owocowy zapach z dominacją wiśni; w smaku wyczuwalna wiśnia, jeżyna z delikatnym posmakiem pestki i migdałów  w końcówce; wino zrównoważone, delikatne – o dobrej kwasowości i prawie niewyczuwalnych taninach.

Wysoka ocena  winnicyprofesora – 4,7/5

17 kwietnia każdego roku obchodzi się Dzień Malbeca – warto sprawdzić jak smakuje argentyński Malbec!

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 3 komentarzy

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY