Dzień Malbeca

7 kwietnia obchodzony jest dzień Malbeca, symbolu wina z Argentyny. Gdzie szukać najlepszych przedstawicieli?

17 kwietnia obchodzony jest dzień Malbeca, symbolu wina z Argentyny. Malbec przywędrował do Argentyny w XIX wieku z Francji i znalazł tutaj doskonałe warunki do rozwoju. W winnicach położonych na dużych wysokościach u podnóża Andów – w chłodnym i nasłonecznionym klimacie – dojrzewają winogrona, których oryginalne cechy argentyńscy winiarze przenoszą do wina. Wprawdzie Malbec jest uprawiany we wszystkich regionach – od północnego Salta aż do południowej Patagonii – to królestwem wina z tej odmiany jest Mendoza.

Gdzie znajdziemy najlepszego Malbeca?

Spośród 220 000 hektarów winnic ponad 46 000 ha obsadzonych jest odmianą Malbec. Aż 85% (36 600 ha) znajduje się w regionie Mendoza, a najlepsze wina Malbec powstają w podregionach Uco Valley i Luján de Cuyo.

W Valle de Uco znajdziecie dobrego Malbeca.
Winnice w Valle de Uco w regionie Mendoza, fot.Camara de Turismo Mendoza.

Malbec z regionu Mendoza, stał się synonimem stylu wina o bogatych aromatach, pełnych smakach dojrzałych owoców, wynikających z komponowania winogron z różnych miejsc.

Jeśli na etykiecie znajduje się napis Malbec oznacza to, że wino zostało wytworzone przynajmniej w 85% z tej odmiany. Natomiast jeśli wino jest kupażem odmian winogron, wówczas pojawi się takie oznaczenie jak – corte, mezcla, assemblage lub coupage. Najczęściej Malbec jest komponowany z Cabernet Franc lub Bonarda.

Catena Zapata i Zuccardi

Argentyński Malbec osiąga coraz wyższe oceny wśród krytyków wina i konsumentów na cały świecie – jest wizytówką argentyńskiego winiarstwa. Duże zasługi w  ukształtowaniu wysokiego standardu jakościowego  argentyńskich win Malbec mają dwie rodziny winiarzy – Catena Zapata  oraz Zuccardi.

Utworzona w 1902 roku, rodzinna Bodega Catena Zapata jest w Argentynie pionierem w uprawie odmiany Malbec w winnicach regionu Mendoza, położonych na dużych wysokościach w dolinach Andów. Historyczna Viñedo Adrianna leży na wysokości prawie 1800 m.n.p.m.

Winiarnia Zapata produkuje najlepszego Malbeca.
Winiarnia Catena Zapata.

Wina Malbec Catena Zapata są kompozycją winogron z kilku winnic, a nawet mniejszych parcel. Kupaż winogron Malbec z rożnych terroir i wysokości pozwala stworzyć doskonale zrównoważone i oryginalne wino. Wprawdzie wina są najczęściej konsumowane na bieżąco, to mają duży potencjał dojrzewania i mogą leżakować aż do 20 lat.

Argentyńska winiarnia Bodegas Zuccardi z Uco Valle w regionie Mendoza położona jest na wysokości 1 100 m.n.p.m w podregionie Paraje Altamira – należy do trzeciej generacji winiarzy Zuccardi.

Winiarnia Zuccardi.

Winiarnię wybudowano z miejscowego kamienia i piasku. Piwniczkę z winami oraz restaurację Piedra Infinita ulokowano w kopule. Stąd pochodzi jedno z najlepszych win Malbec –  Zuccardi Finca Piedra Infinita.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY