Don Melchior – bordoski kupaż z Chile

Wino Don Melchior z rocznika 2018 w ocenie znanego krytyka Jamesa Sucklinga maksymalna notę – 100 punktów. Polecam, choć cena jest wysoka.

Słynne, czerwone wina Grand Crus z Bordeaux powstają jako kompozycja (kupaż) tradycyjnych odmian – Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot. O ile w winach z lewej strony rzeki Dordogne (Rive Gauche), w Médoc, dominantą jest Cabernet Sauvignon – to w tych ze strony prawej (Rive Droite), w Saint Emilion, Pomerol przeważa Merlot. Dziś więcej o winie Don Melchior – bordoskim kupażu z Chile.

Don Melchior – dlaczego kupaż?

Kompozycja (fr. assemblage) bordoskich odmian zapewniła powstającym w Bordeaux winom wyjątkową jakość, prestiż i rozpoznawalność na całym świecie. Nic dziwnego, że winiarze z innych krajów zaczęli obsadzać winnice odmianami Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc i łącząc je ze sobą (niekiedy także z odmianą miejscową) wytwarzać wina. Często przy pomocy francuskich enologów, które osiągają wysoką jakość i zdobywają coraz większe powodzenie wśród amatorów wina.

Znane są bordoskie kupaże z Toskanii we Włoszech. Określa się je mianem Super Tuscans – Super Toskanów. Jest ich wiele, choć największym prestiżem ciszą się Sassicaia oraz Ornellaia. Z kolei ikoną kalifornijskiego wina  jest Opus One, stworzone przez Roberta Mondaviego we współpracy z Baronem Philippem de Rotschild z bordoskiego Premier Grand Cru Château Mouton Rotschild.

Opus One – kompozycja Cabernet Sauvignon (ponad 85%), Merlot (5%), pozostałe Cabernet Franc, Petit Verdot, Malbec, dojrzewa ponad 18 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego.

Kompozycje bordoskich odmian spotkamy także w Chile. Jedna z największych na świecie firm winiarskich – Concha  y Toro, obok popularnej linii win Frontera i wyższej Casillero del Diablo, wytwarza dwa wina najwyższej jakości i ceny:

  • Don Melchior;
  • Almaviva.

Wina są kompozycją Cabernet Sauvignon , Cabernet Franc, Merlot oraz Carmenère (Almaviva), odmian pochodzących z najlepszych winnic Doliny Maipo. Obydwa powstały we współpracy ze słynnymi winiarzami z Bordeaux – Almaviva z Baronem Philippe de Rothschild z Château Mouton, natomiast Don Melchior z bordoskim konsultantem wina z rodziny Boissenot.

Don Melchior Concha y Toro

Kiedy w 1883 roku Don Melchior de Santiago Concha y Toro zakładał firmę winiarską – sprowadzając z Francji odmiany winogron – z pewnością nie mógł przewidzieć, że po ponad stu latach firma nosząca jego nazwisko – Concha y Toro będzie największą firmą winiarską w Chile i jedna z największych na świecie. Zaś wino Dom Melchior, nazwane jego imieniem stanie się ikoną wina, osiągającą najwyższe uznanie wśród ekspertów i amatorów wina.

Don Melchior za 100 punktów

Wino Don Melchior z rocznika 2018, które ukazało się na rynku osiągnęło, w ocenie znanego krytyka Jamesa Sucklinga maksymalna notę – 100 punktów.

Tak wygląda Don Melchior.

Wino pochodzi z renomowanej winnicy Puente Alto położonej w regionie Maipo w Chile. Rocznik 2018 był dla rozwoju winorośli i winogron idealny. Odpowiednie temperatury, okres kwitnienia i powstawania owoców i niewiele opadów, co zaowocowało wysoką koncentracją składników w jagodach.

Tutaj rodzi się Don Melchior.
Winnice Puente Alto w regionie Maipo, Chile, skąd pochodzi wino Don Melchior | fot. wikipedia
Twórca wina Don Melchior.
Wino Don Melchior jest dziełem winiarza Enrique Tirado (na zdjęciu) we współpracy z francuskim specjalistą Eric Boissenot | fot. The Drink Business

W procesie powstawania wina Don Melchior odmiany winogron oraz pochodzące z różnych działek są poddawane oddzielnej winifikacji – w sumie jest to 181 win, w tym obciekowych:

  • 62 Cabernet Sauvignon,
  • 6 Merlot,
  • 6 Cabernet Franc,
  • 2 Petit Verdot.

Jest też 105 win tłoczonych. Zanim ustalono ostateczną kompozycję dokonano 15 prób.

Finał okazał się nadzwyczajny:

Z kompozycji odmian – 91% Cabernet Sauvignon, 5% Cabernet Franc, 3% Merlot i 1% Petit Verdot powstało wino o czystym kolorze, skoncentrowanych lecz gładkich owocowych aromatach. Lekkie, pomimo 14,5 % zawartości alkoholu, orzeźwiającej kwasowości i aksamitnych taninach. Doskonałe do bieżącej degustacji, ma potencjał dojrzewania do 30 lat – jednym słowem Wielkie Wino.

W detalu wino Don Melchior osiąga cenę około 120 USD za butelkę.

Więcej o regionach i winach Chile dowiesz się z filmiku:

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.