Don Melchior – bordoski kupaż z Chile

Wino Don Melchior z rocznika 2018 w ocenie znanego krytyka Jamesa Sucklinga maksymalna notę – 100 punktów. Polecam, choć cena jest wysoka.

Słynne, czerwone wina Grand Crus z Bordeaux powstają jako kompozycja (kupaż) tradycyjnych odmian – Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot. O ile w winach z lewej strony rzeki Dordogne (Rive Gauche), w Médoc, dominantą jest Cabernet Sauvignon – to w tych ze strony prawej (Rive Droite), w Saint Emilion, Pomerol przeważa Merlot. Dziś więcej o winie Don Melchior – bordoskim kupażu z Chile.

Don Melchior – dlaczego kupaż?

Kompozycja (fr. assemblage) bordoskich odmian zapewniła powstającym w Bordeaux winom wyjątkową jakość, prestiż i rozpoznawalność na całym świecie. Nic dziwnego, że winiarze z innych krajów zaczęli obsadzać winnice odmianami Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc i łącząc je ze sobą (niekiedy także z odmianą miejscową) wytwarzać wina. Często przy pomocy francuskich enologów, które osiągają wysoką jakość i zdobywają coraz większe powodzenie wśród amatorów wina.

Znane są bordoskie kupaże z Toskanii we Włoszech. Określa się je mianem Super Tuscans – Super Toskanów. Jest ich wiele, choć największym prestiżem ciszą się Sassicaia oraz Ornellaia. Z kolei ikoną kalifornijskiego wina  jest Opus One, stworzone przez Roberta Mondaviego we współpracy z Baronem Philippem de Rotschild z bordoskiego Premier Grand Cru Château Mouton Rotschild.

Opus One – kompozycja Cabernet Sauvignon (ponad 85%), Merlot (5%), pozostałe Cabernet Franc, Petit Verdot, Malbec, dojrzewa ponad 18 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego.

Kompozycje bordoskich odmian spotkamy także w Chile. Jedna z największych na świecie firm winiarskich – Concha  y Toro, obok popularnej linii win Frontera i wyższej Casillero del Diablo, wytwarza dwa wina najwyższej jakości i ceny:

  • Don Melchior;
  • Almaviva.

Wina są kompozycją Cabernet Sauvignon , Cabernet Franc, Merlot oraz Carmenère (Almaviva), odmian pochodzących z najlepszych winnic Doliny Maipo. Obydwa powstały we współpracy ze słynnymi winiarzami z Bordeaux – Almaviva z Baronem Philippe de Rothschild z Château Mouton, natomiast Don Melchior z bordoskim konsultantem wina z rodziny Boissenot.

Don Melchior Concha y Toro

Kiedy w 1883 roku Don Melchior de Santiago Concha y Toro zakładał firmę winiarską – sprowadzając z Francji odmiany winogron – z pewnością nie mógł przewidzieć, że po ponad stu latach firma nosząca jego nazwisko – Concha y Toro będzie największą firmą winiarską w Chile i jedna z największych na świecie. Zaś wino Dom Melchior, nazwane jego imieniem stanie się ikoną wina, osiągającą najwyższe uznanie wśród ekspertów i amatorów wina.

Don Melchior za 100 punktów

Wino Don Melchior z rocznika 2018, które ukazało się na rynku osiągnęło, w ocenie znanego krytyka Jamesa Sucklinga maksymalna notę – 100 punktów.

Tak wygląda Don Melchior.

Wino pochodzi z renomowanej winnicy Puente Alto położonej w regionie Maipo w Chile. Rocznik 2018 był dla rozwoju winorośli i winogron idealny. Odpowiednie temperatury, okres kwitnienia i powstawania owoców i niewiele opadów, co zaowocowało wysoką koncentracją składników w jagodach.

Tutaj rodzi się Don Melchior.
Winnice Puente Alto w regionie Maipo, Chile, skąd pochodzi wino Don Melchior | fot. wikipedia
Twórca wina Don Melchior.
Wino Don Melchior jest dziełem winiarza Enrique Tirado (na zdjęciu) we współpracy z francuskim specjalistą Eric Boissenot | fot. The Drink Business

W procesie powstawania wina Don Melchior odmiany winogron oraz pochodzące z różnych działek są poddawane oddzielnej winifikacji – w sumie jest to 181 win, w tym obciekowych:

  • 62 Cabernet Sauvignon,
  • 6 Merlot,
  • 6 Cabernet Franc,
  • 2 Petit Verdot.

Jest też 105 win tłoczonych. Zanim ustalono ostateczną kompozycję dokonano 15 prób.

Finał okazał się nadzwyczajny:

Z kompozycji odmian – 91% Cabernet Sauvignon, 5% Cabernet Franc, 3% Merlot i 1% Petit Verdot powstało wino o czystym kolorze, skoncentrowanych lecz gładkich owocowych aromatach. Lekkie, pomimo 14,5 % zawartości alkoholu, orzeźwiającej kwasowości i aksamitnych taninach. Doskonałe do bieżącej degustacji, ma potencjał dojrzewania do 30 lat – jednym słowem Wielkie Wino.

W detalu wino Don Melchior osiąga cenę około 120 USD za butelkę.

Więcej o regionach i winach Chile dowiesz się z filmiku:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY