Znajomość klasy wina jest dla konsumenta niezbędna. Pozwala świadomie wybierać wino w zależności od jego jakości i ceny. Celem klasyfikacji jest oznaczenie pochodzenia wina – z kraju, regionu, winnicy a nawet parceli, gwarantowanie jakości poprzez stosowanie określonych zasad uprawy winorośli i produkcji wina oraz informowanie, na etykiecie, konsumenta o klasie wina.
Klasy wina
Francja jest prekursorem klasyfikacji wina i wzorem dla innych krajów winiarskich. Dlatego pierwszy wykład poświęcony był klasyfikacji win francuskich. Także w innych krajach winiarskich Starego Świata obowiązują bardziej, lub mniej złożone klasyfikacje wina.
W Hiszpanii, Włoszech, Portugalii systemy klasyfikacyjne są podobne, opierają się na koncepcji pochodzenia wina z danego regionu, obszaru czy winnicy. Są to klasyfikacje dotyczące całego kraju. Podobnie jak we Francji – także we Włoszech oraz Portugalii niektóre regiony mają dodatkowo własne klasyfikacje, np. Chianti, Porto czy Wachau. Zupełnie inny jest system klasyfikacji wina w Niemczech i Austrii. Podstawą podziału na klasy wina jest zawartość cukru w moszczu.
Klasy wina w Hiszpanii
Dla odróżnienia, w krajach Nowego Świata – Australia, Nowa Zelandia, Chile, Argentyna, USA nie klasyfikuje się wina. Firmy winiarskie tworzą marki wina i upowszechniają je na rynku, często w skali globalnej. Właśnie z USA, Australii, Chile pochodzą największe na świecie firmy winiarskie, które mają w swym portfolio po kilkadziesiąt marek wina.
Frontera – podstawowa marka chilijskiej firmy Concha y Toro
Właśnie tym klasyfikacjom jest poświęcony kolejny wykład „Klasyfikacje wina – Hiszpania, Włochy, Portugalia, Niemcy, Austria”.