Klasyfikacje i klasy wina: Hiszpania, Włochy, Niemcy

Znajomość klasy wina jest dla konsumenta niezbędna. Pozwala świadomie wybierać wino w zależności od jego jakości i ceny.

Znajomość klasy wina jest dla konsumenta niezbędna. Pozwala świadomie wybierać wino w zależności od jego jakości i ceny. Celem klasyfikacji jest oznaczenie pochodzenia wina – z kraju, regionu, winnicy a nawet parceli, gwarantowanie jakości poprzez stosowanie określonych zasad uprawy winorośli i produkcji wina oraz informowanie, na etykiecie, konsumenta o klasie wina.

Klasy wina

Francja jest prekursorem klasyfikacji wina i wzorem dla innych krajów winiarskich. Dlatego pierwszy wykład poświęcony był klasyfikacji win francuskich. Także w innych krajach winiarskich Starego Świata obowiązują bardziej, lub mniej złożone klasyfikacje wina.

W Hiszpanii, Włoszech, Portugalii systemy klasyfikacyjne są podobne, opierają się na koncepcji pochodzenia wina z danego regionu, obszaru czy winnicy. Są to klasyfikacje dotyczące całego kraju. Podobnie jak we Francji – także we Włoszech oraz Portugalii niektóre regiony mają dodatkowo własne klasyfikacje, np. Chianti, Porto czy Wachau. Zupełnie inny jest system klasyfikacji wina w Niemczech i Austrii. Podstawą  podziału na klasy wina jest zawartość cukru w moszczu.

Klasy wina w Hiszpanii

Klasy wina w Hiszpanii.

Dla odróżnienia, w krajach Nowego Świata – Australia, Nowa Zelandia, Chile, Argentyna, USA nie klasyfikuje się wina. Firmy winiarskie tworzą marki wina i upowszechniają je na rynku, często w skali globalnej. Właśnie z USA, Australii, Chile pochodzą największe na świecie firmy winiarskie, które mają w swym portfolio po kilkadziesiąt marek wina.

Frontera – podstawowa marka chilijskiej firmy Concha y Toro

Właśnie tym klasyfikacjom jest poświęcony kolejny wykład „Klasyfikacje wina – Hiszpania, Włochy, Portugalia, Niemcy, Austria”.

Zapraszam w czwartek 29.04. 2021 o godz. 19 na platformie Zoom!

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.