Klasyfikacje i klasy wina: Hiszpania, Włochy, Niemcy

Znajomość klasy wina jest dla konsumenta niezbędna. Pozwala świadomie wybierać wino w zależności od jego jakości i ceny.

Znajomość klasy wina jest dla konsumenta niezbędna. Pozwala świadomie wybierać wino w zależności od jego jakości i ceny. Celem klasyfikacji jest oznaczenie pochodzenia wina – z kraju, regionu, winnicy a nawet parceli, gwarantowanie jakości poprzez stosowanie określonych zasad uprawy winorośli i produkcji wina oraz informowanie, na etykiecie, konsumenta o klasie wina.

Klasy wina

Francja jest prekursorem klasyfikacji wina i wzorem dla innych krajów winiarskich. Dlatego pierwszy wykład poświęcony był klasyfikacji win francuskich. Także w innych krajach winiarskich Starego Świata obowiązują bardziej, lub mniej złożone klasyfikacje wina.

W Hiszpanii, Włoszech, Portugalii systemy klasyfikacyjne są podobne, opierają się na koncepcji pochodzenia wina z danego regionu, obszaru czy winnicy. Są to klasyfikacje dotyczące całego kraju. Podobnie jak we Francji – także we Włoszech oraz Portugalii niektóre regiony mają dodatkowo własne klasyfikacje, np. Chianti, Porto czy Wachau. Zupełnie inny jest system klasyfikacji wina w Niemczech i Austrii. Podstawą  podziału na klasy wina jest zawartość cukru w moszczu.

Klasy wina w Hiszpanii

Klasy wina w Hiszpanii.

Dla odróżnienia, w krajach Nowego Świata – Australia, Nowa Zelandia, Chile, Argentyna, USA nie klasyfikuje się wina. Firmy winiarskie tworzą marki wina i upowszechniają je na rynku, często w skali globalnej. Właśnie z USA, Australii, Chile pochodzą największe na świecie firmy winiarskie, które mają w swym portfolio po kilkadziesiąt marek wina.

Frontera – podstawowa marka chilijskiej firmy Concha y Toro

Właśnie tym klasyfikacjom jest poświęcony kolejny wykład „Klasyfikacje wina – Hiszpania, Włochy, Portugalia, Niemcy, Austria”.

Zapraszam w czwartek 29.04. 2021 o godz. 19 na platformie Zoom!

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY