Klasyfikacje wina – wykład online

Znajomość klas wina jest dla konsumenta niezbędna. Pozwala świadomie wybierać wino w zależności od jego jakości i ceny.

Znajomość klas wina jest dla konsumenta niezbędna. Pozwala świadomie wybierać wino w zależności od jego jakości i ceny. Celem klasyfikacji jest oznaczenie pochodzenia wina – z kraju, regionu, winnicy a nawet parceli, gwarantowanie jakości poprzez stosowanie określonych zasad uprawy winorośli i produkcji wina oraz informowanie, na etykiecie, konsumenta o klasie wina.

Chcąc przybliżyć amatorom wina tematykę klasyfikacji przygotowałem dwa wykłady pt. Klasyfikacje wina. Pierwszy, poświęcony jest klasyfikacji win francuskich. W drugim wykładzie przedstawię klasy win w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii i Niemczech. Kilka słów poświęcę także winom Nowego  Świata.

Dlaczego klasyfikacje wina rozpoczynam od Francji?

Francja jest prekursorem klasyfikacji wina i wzorem dla innych krajów winiarskich, także w coraz większym zakresie z Nowego świata. Słynna jest klasyfikacja Grands Crus – Wielkich Win z bordoskiego regionu Médoc, którą w 1855 roku zatwierdził Cesarz Napoleon III. W roku 1935 powstaje system oznaczeń pochodzenia wina AOC/AOP – Appellation d’ Origine Contrôlée/ Appellation d’ Origine Protegée, który oparty jest na koncepcji terroir, czyli szczególnych cech miejsca pochodzenia wina.

Klasyfikacje wina.
AOC/AOP logo

Oznaczenie miejsca pochodzenia wina przejęli później winiarze z Hiszpanii, Włoch i Portugalii. Także UE klasyfikuje wino we wszystkich krajach członkowskich opierając się na jego pochodzeniu.

Dla konsumenta klasyfikacja win francuskich jest skomplikowana. Obok klasyfikacji ogólnokrajowej, w podziale na wina stołowe i jakościowe, z regionalnym (IGP) lub kontrolowanym pochodzeniem (AOC/AOP), wiele regionów winiarskich ma własne klasyfikacje – Bordeaux, Burgundia, Beaujolais, Dolina Rodanu, Alzacja.

Klasyfikacje wina francuskiego.
Klasy wina w Burgundii – AOC/AOP regionalne, gminne w tym Premier Cru oraz Grands Crus

Chcesz poznać klasyfikację win francuskich?

Zapraszam na wykład na platformie Zoom – czwartek 15.04 godz. 19! Więcej tutaj – https://www.facebook.com/events/475719156812160

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.