Klasyfikacje wina – wykład online

Znajomość klas wina jest dla konsumenta niezbędna. Pozwala świadomie wybierać wino w zależności od jego jakości i ceny.

Znajomość klas wina jest dla konsumenta niezbędna. Pozwala świadomie wybierać wino w zależności od jego jakości i ceny. Celem klasyfikacji jest oznaczenie pochodzenia wina – z kraju, regionu, winnicy a nawet parceli, gwarantowanie jakości poprzez stosowanie określonych zasad uprawy winorośli i produkcji wina oraz informowanie, na etykiecie, konsumenta o klasie wina.

Chcąc przybliżyć amatorom wina tematykę klasyfikacji przygotowałem dwa wykłady pt. Klasyfikacje wina. Pierwszy, poświęcony jest klasyfikacji win francuskich. W drugim wykładzie przedstawię klasy win w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii i Niemczech. Kilka słów poświęcę także winom Nowego  Świata.

Dlaczego klasyfikacje wina rozpoczynam od Francji?

Francja jest prekursorem klasyfikacji wina i wzorem dla innych krajów winiarskich, także w coraz większym zakresie z Nowego świata. Słynna jest klasyfikacja Grands Crus – Wielkich Win z bordoskiego regionu Médoc, którą w 1855 roku zatwierdził Cesarz Napoleon III. W roku 1935 powstaje system oznaczeń pochodzenia wina AOC/AOP – Appellation d’ Origine Contrôlée/ Appellation d’ Origine Protegée, który oparty jest na koncepcji terroir, czyli szczególnych cech miejsca pochodzenia wina.

Klasyfikacje wina.
AOC/AOP logo

Oznaczenie miejsca pochodzenia wina przejęli później winiarze z Hiszpanii, Włoch i Portugalii. Także UE klasyfikuje wino we wszystkich krajach członkowskich opierając się na jego pochodzeniu.

Dla konsumenta klasyfikacja win francuskich jest skomplikowana. Obok klasyfikacji ogólnokrajowej, w podziale na wina stołowe i jakościowe, z regionalnym (IGP) lub kontrolowanym pochodzeniem (AOC/AOP), wiele regionów winiarskich ma własne klasyfikacje – Bordeaux, Burgundia, Beaujolais, Dolina Rodanu, Alzacja.

Klasyfikacje wina francuskiego.
Klasy wina w Burgundii – AOC/AOP regionalne, gminne w tym Premier Cru oraz Grands Crus

Chcesz poznać klasyfikację win francuskich?

Zapraszam na wykład na platformie Zoom – czwartek 15.04 godz. 19! Więcej tutaj – https://www.facebook.com/events/475719156812160

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.