Kapryśna wiosna – przymrozki zagrażają winnicom we Francji

Wiosna w winnicy to bardzo wrażliwy okres dla rozwoju winorośli. Dlaczego akurat w 2021 przymrozki zagrażają winnicom we Francji?

Wiosna w winnicy to bardzo wrażliwy okres dla rozwoju winorośli. Na krzewach zaczynają pojawiać się pączki, które są zwiastunem zbioru winogron – ich ilości i jakości. Niestety, wiosenne warunki pogodowe są kapryśne. Niekiedy – po cieplejszych, słonecznych dniach – pojawiają się bardzo zimne noce. Minusowe temperatury powodują przemarzanie pączków winorośli. Część z nich jest tracona. Dlaczego przymrozki zagrażają winnicom?

Szampania – Domaine Jacquart.

Przymrozki zagrażają winnicom – winiarze wytaczają artylerię

Od zeszłego poniedziałku w wielu regionach winiarskich we Francji temperatury spadły w nocy poniżej zera. Niektórzy winiarze wytoczyli ciężką artylerię. Inni zdecydowali się na łagodniejsze metody, poświęcając część pączków.

Akwitania -Domaine Franc Mayne.

Aby ochronić przyszłe zbiory winiarze starają się ocieplać winnice – rozkładają między winoroślami specjalne pojemniki (świece) i rozpalają w nich ogień. Temperatura powietrza podnosi się także z racji ulatniającego się dymu, który otulając krzewy tworzy warstwę izolacyjną.

Dolina Loary – Anjou- Domaine Mosse

Przymrozki zagrażają winnicom – na północy jest trochę lepiej

Na północy – w Szampanii – szkody nie są duże. Chłodniejszy klimat regionu sprawia, że pączki winorośli nie są jeszcze dobrze rozwinięte. W regionie Jury sytuacja jest poważna. Z racji wiosennych przymrozków niektóre winnice utraciły w latach 2017 i 2019 aż 85-90% zbiorów. Dlatego teraz winiarze ogrzewają winorośle specjalnymi urządzeniami, tak jak w Domanie de la Ratte.

Przymrozki zagrażają winnicom - na północy Francji nie ma dramatu.
Jura – Domaine de la Ratte.

Najbardziej dotknięte są winnice Burgundii, gdzie wiele pączków całkowicie zamarzło. Winiarze ogrzewają winorośle specjalnymi świecami – jest to kosztowne, a i tak ochrona winnicy nie jest wystarczająca.

Przymrozki zagrażają winnicom - specjalne ogrzewacze.
Burgundia – Chateau de la Tour Clos de Vougeot

W innych regionach, jak w Domaine Breton w Turynii pali się słomę (w Burgundii jest to zabronione). Powstający dym chroni częściowo winorośle przed przymrozkiem.

Przymrozki zagrażają winnicom - palona słoma ma ogrzać winogrona.
Turenia – Domaine Breton.

Podobnie w bordoskiej gminie Brasac – w czwartek w winnicach Château Coutet (43 hektary) temperatura spadła w nocy do minus 3,9C. Pomimo ogrzewania ponad 90% winorośli zostało dotknięte zimnem. Aline Coutet  – właścicielka winnicy, ma nadzieję, że ponowne pączkowanie winorośli pozwoli osiągnąć skromne zbiory.

  • Zdjęcia figarovin.

Więcej o pracy w winnicy dowiesz się z książki „Przewodnik po Świecie Wina„!

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

  1. Jerzy

    W Polsce ,szczególnie na północy jest duży problem z przymrozkami majowymi.Ja okrywam rzędy winorośli specjalnie uszytym namiotami z agrowłókniny .Ale to jest możliwe na małej winnicy , tak jak u mnie 500 krzewów.W 2020 r. zdjąłem namioty 21 maja , a 25 był niespodziewany przymrozek ok 4 o C , ale uratowałem się poprzez zraszanie winorośli wodą przez całą noc , ale czego nie robi się dla wina.

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.