Azja dominuje na rynku – aukcje alkoholi

W 2020 roku 65% alkoholi na aukcjach kupili bogaci mieszkańcy Azji. W zakupach przeważały wielkie wina.

Zgodnie z raportem Wine and Spirits Market – opublikowanym przez prestiżowy dom aukcyjny Sotheby ’s – w 2020 roku 65% alkoholi na aukcjach kupili bogaci mieszkańcy Azji. W zakupach przeważały wielkie wina – Grands Crus z Francji, a wśród alkoholi mocniejszych whisky. Co jest wystawiane na aukcje alkoholi?

Aukcje alkoholi

Pomimo pandemii popyt z Azji na drogie wina na aukcjach osiąga rekordowy poziom, m.in. z racji wprowadzenia aukcji online. W roku 2020 wartość aukcji Sotheby’ s osiągnęła kwotę 92 milionów USD – z czego 20 mln pochodziło z aukcji online. Spośród kupujących najwięcej pochodziło z Hong Kongu, następnie:

 1. Tajwanu,
 2. Chin,
 3. Singapuru,
 4. Indonezji i
 5. Wietnamu.
Aukcje alkoholi...
Aukcja win w Hong Kongu.

Najbardziej zacięta licytacja dotyczyło kultowego, burgundzkiego wina DRC Domaine de la Romanée Conti, które od lat pobija rekordy cenowe na wielu aukcjach. W sumie sprzedaż tych win na aukcjach przyniosła w 2020 roku obrót 19,4 miliona USD. Wysoko notowane były obroty ze sprzedaży whisky – Macallan oraz The Dalmore.

Aukcje alkoholi – ranking wartości wylicytowanych win i whiskey w 2020 roku:

Aukcje alkoholi

Wśród win prym wiodą Grands Crus z Burgundii:

 • Domaine de la Romanée Conti;
 • Henri Jayer Vosne Romanée Grand Cru;
 • Domaine Leroy.  

Premières Grands Crus z Bordeaux sklasyfikowane w 1855 roku:

 • Château Mouton Rothschild;
 • Château Lafite;
 • Château Haut Brion.

Ponadto na trzecim miejscu lokuje się Château Pétrus z Pomerol, a na piątym Jean Louis Chauve – Hermitage z Doliny Rodanu.

Udział silnych alkoholi, zwłaszcza whisky, w aukcjach nieustannie rośnie. Głównie za sprawą kopców z Azji, którzy stanowią aż 80% kupujących w tym segmencie aukcji. Warto wspomnieć, że japońska whisky Karuizawa 52 Year Old Zodiac Rat Cask została sprzedana na ubiegłorocznej aukcji w Londynie za rekordową cenę 435 273 USD.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.